BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Bølgerne gik højt blandt FC Nordsjællands spillere og trænere, da dommer Lasse Graagaard valgte at tildele Brøndby 1-0-målet efter et længere VAR-tjek for hånd på bolden.
Der var ikke tale om hands. Til gengæld mente FCN-lejren, at Graagaard havde fløjtet for frispark, inden bolden gik i mål, og det viste TV-billederne fra TV 2 Sport også.
Alle spillerne på banen var i hvert fald af den overbevisning, at Graagaard havde fløjtet for tidligt, og FCN-stjernen Jeppe Tverskov er meget ærgerlig over hele situationen. Det siger han til Tipsbladet og de fremmødte medier, da han bliver spurgt, om han ved, om FCN vil nedlægge protest.
– Jeg ved ikke engang, hvad man gør ved sådan noget her. Jeg har ikke oplevet noget lignende. Jeg synes, det er en rigtig øv-fejl for fodbolden, for i princippet er der scoret et fodboldmål, mens spillet er i gang, og det er jo vanvittigt, når man siger det på den måde.
Han kalder det en forfærdelig fejl, og han slår fast, at det handler om, at der er scoret et mål, mens kampen ikke er i gang, hvilket han føler er uretfærdigt.
– Han fløjter – definitivt. Jeg kan love dig for, at der ikke er nogen spiller på banen, der er i tvivl.
– Vi har respekt for, at dommerne har et svært job. Det er svært at dømme handssituationer, hvor bolden bliver skudt op på hånden fra kort afstand, og der er mange dele af deres job, der er rigtig svært.
– Men når kampen er fløjtet af, og bolden går i mål, er der noget definitiv uretfærdighedsfølelse, der er for meget. Kampen er fløjtet, der er spilstop, og der kan ikke være mål. Der kan ikke være noget, for der er fløjtet af.

Også cheftræner Jens Olsen er i vildrede over dommen, som han kalder uforståelig. Han var dog ikke meget for at tale om situationen og et muligt efterspil.
– Jeg vil gerne passe lidt på, for det er noget, vi vil tale om internt, inden vi melder noget ud, for det er meget kontroversielt. Der er også en anden situation, jeg skal se igen, hvor Bischoff sparker Dorgeles lige foran bænken.
Kan du forestille dig, I gør noget ved det?
– Det skal vi tale om, om det skal have et efterspil eller ej.
Hvis ikke det her skal have et efterspil, hvad skal så?
– Det er svært at sige, og jeg er ked af det, men jeg vil ikke sige noget om det.
FC Nordsjælland rejste sig i løbet af kampen og fik et enkelt point med hjem takket være Benjamin Nygrens scoring.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Skotland – Brasilien
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Dansk træner færdig ved VM
OPTAKT
Tyrkiet – USA
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER