Søren Larsen nåede aldrig for alvor at slå igennem på klubplan i Danmark, inden turen gik til udlandet, men den lange angriber tænder mere og mere på den danske Superliga og kan sagtens se sig selv tilbage i Danmark om kort tid
– Et skifte tilbage til Danmark ligger ikke langt væk i mine tanker. Når min kontrakt med Toulouse løber ud om halvandet år, har jeg været ude i ni år, og så kan det godt være, at det vil være rigtigt at vende tilbage til Danmark, siger Søren Larsen til tipsbladet.dk.
– På den måde kan man godt sige, at tiden nærmer sig, hvor jeg skal hjem. Tanken om at skifte tilbage til Danmark som 30/31-årig tiltaler mig. At komme hjem og få en treårig kontrakt og vise, hvad jeg kan, er noget, jeg hælder meget til.
I øjeblikket kæmper Søren Larsen for at komme tilbage i kampform, så han kan komme i betragtning til førsteholdet i Toulouse. Han har endnu ikke været i kamp for sit hold i denne sæson på grund af et længere genoptræningsforløb.
Selv om rygterne om hans klubfremtid har været mange det seneste år, er Søren Larsen dog fuldt ud indstillet på at kæmpe sin chance i det franske og ønsker ikke at blive lejet ude, som tilfældet var det i sidste sæson.
De seneste sæsoner har ikke været den store succes for angriberen, men overvejelser om Danmark er ikke opstået med tanke om at komme hjem for at ‘tage en slapper’ de sidste år af karrieren.
– Hvis jeg skal tilbage til Danmark, skal det være for at sætte ild i ligaen.
– Jeg har ingen som helst planer om at vende hjem som en slidt 33-årig for lige at snuppe det sidste år. Det er den danske liga også blevet for god til, siger Søren Larsen.
LÆS OGSÅ: Jeg er den bedste
– Skal jeg hjem, skal det være for at gøre en forskel og være sulten på at vise, hvad jeg kan. Jeg har ingen tanker om at komme hjem og spille på en et-årig kontrakt som afslutning på min karriere.
– Så skal det være Danmark, skal det nok være næste gang, jeg skifter. Det er absolut ingen umulighed at der sker.
Søren Larsen lægger ikke skjul på, at han trangen til at komme hjem til familien i Danmark trækker og at han som udgangspunkt godt kan tænke sig at blive bosat på Sjælland som resten af familien er det, men vil ikke lukke nogen døre.
– Jeg vil ikke udelukke nogen landsdele i Danmark. Nu har jeg været væk i mange år, så jeg er sikker på min familie nok klarer 1,5 timer i tog i stedet forhold til, hvordan det er nu, siger han.
LÆS OGSÅ: Ingen krummer på landsholdet
Når Søren Larsens kontrakt med Toulouse udløber i sommeren 2012 har angriberen var i udlandet i ni år, og selv om trangen til at vende hjem for alvor er ved at melde sig, kan præstationerne på banen stadig være med til at afgøre om om den næste kontrakt stadig bliver underskrevet uden for de danske grænser
– Kommer jeg tilbage på førsteholdet hernede og scorer 15 mål på en sæson, kan det godt blive svært for en dansk klub at være med, men nu får vi at se, siger Søren Larsen.
Søren Larsen var i weekenden for første gang i kamp i denne sæson, da det blev til en god time for andetholdet i Toulouse i en 0-0-kamp mod Agen.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Viking er norsk mester for første gang i 34 år