Søren Larsen nåede aldrig for alvor at slå igennem på klubplan i Danmark, inden turen gik til udlandet, men den lange angriber tænder mere og mere på den danske Superliga og kan sagtens se sig selv tilbage i Danmark om kort tid
– Et skifte tilbage til Danmark ligger ikke langt væk i mine tanker. Når min kontrakt med Toulouse løber ud om halvandet år, har jeg været ude i ni år, og så kan det godt være, at det vil være rigtigt at vende tilbage til Danmark, siger Søren Larsen til tipsbladet.dk.
– På den måde kan man godt sige, at tiden nærmer sig, hvor jeg skal hjem. Tanken om at skifte tilbage til Danmark som 30/31-årig tiltaler mig. At komme hjem og få en treårig kontrakt og vise, hvad jeg kan, er noget, jeg hælder meget til.
I øjeblikket kæmper Søren Larsen for at komme tilbage i kampform, så han kan komme i betragtning til førsteholdet i Toulouse. Han har endnu ikke været i kamp for sit hold i denne sæson på grund af et længere genoptræningsforløb.
Selv om rygterne om hans klubfremtid har været mange det seneste år, er Søren Larsen dog fuldt ud indstillet på at kæmpe sin chance i det franske og ønsker ikke at blive lejet ude, som tilfældet var det i sidste sæson.
De seneste sæsoner har ikke været den store succes for angriberen, men overvejelser om Danmark er ikke opstået med tanke om at komme hjem for at ‘tage en slapper’ de sidste år af karrieren.
– Hvis jeg skal tilbage til Danmark, skal det være for at sætte ild i ligaen.
– Jeg har ingen som helst planer om at vende hjem som en slidt 33-årig for lige at snuppe det sidste år. Det er den danske liga også blevet for god til, siger Søren Larsen.
LÆS OGSÅ: Jeg er den bedste
– Skal jeg hjem, skal det være for at gøre en forskel og være sulten på at vise, hvad jeg kan. Jeg har ingen tanker om at komme hjem og spille på en et-årig kontrakt som afslutning på min karriere.
– Så skal det være Danmark, skal det nok være næste gang, jeg skifter. Det er absolut ingen umulighed at der sker.
Søren Larsen lægger ikke skjul på, at han trangen til at komme hjem til familien i Danmark trækker og at han som udgangspunkt godt kan tænke sig at blive bosat på Sjælland som resten af familien er det, men vil ikke lukke nogen døre.
– Jeg vil ikke udelukke nogen landsdele i Danmark. Nu har jeg været væk i mange år, så jeg er sikker på min familie nok klarer 1,5 timer i tog i stedet forhold til, hvordan det er nu, siger han.
LÆS OGSÅ: Ingen krummer på landsholdet
Når Søren Larsens kontrakt med Toulouse udløber i sommeren 2012 har angriberen var i udlandet i ni år, og selv om trangen til at vende hjem for alvor er ved at melde sig, kan præstationerne på banen stadig være med til at afgøre om om den næste kontrakt stadig bliver underskrevet uden for de danske grænser
– Kommer jeg tilbage på førsteholdet hernede og scorer 15 mål på en sæson, kan det godt blive svært for en dansk klub at være med, men nu får vi at se, siger Søren Larsen.
Søren Larsen var i weekenden for første gang i kamp i denne sæson, da det blev til en god time for andetholdet i Toulouse i en 0-0-kamp mod Agen.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Klar til at gå shopamok
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE