Søren Larsen nåede aldrig for alvor at slå igennem på klubplan i Danmark, inden turen gik til udlandet, men den lange angriber tænder mere og mere på den danske Superliga og kan sagtens se sig selv tilbage i Danmark om kort tid
– Et skifte tilbage til Danmark ligger ikke langt væk i mine tanker. Når min kontrakt med Toulouse løber ud om halvandet år, har jeg været ude i ni år, og så kan det godt være, at det vil være rigtigt at vende tilbage til Danmark, siger Søren Larsen til tipsbladet.dk.
– På den måde kan man godt sige, at tiden nærmer sig, hvor jeg skal hjem. Tanken om at skifte tilbage til Danmark som 30/31-årig tiltaler mig. At komme hjem og få en treårig kontrakt og vise, hvad jeg kan, er noget, jeg hælder meget til.
I øjeblikket kæmper Søren Larsen for at komme tilbage i kampform, så han kan komme i betragtning til førsteholdet i Toulouse. Han har endnu ikke været i kamp for sit hold i denne sæson på grund af et længere genoptræningsforløb.
Selv om rygterne om hans klubfremtid har været mange det seneste år, er Søren Larsen dog fuldt ud indstillet på at kæmpe sin chance i det franske og ønsker ikke at blive lejet ude, som tilfældet var det i sidste sæson.
De seneste sæsoner har ikke været den store succes for angriberen, men overvejelser om Danmark er ikke opstået med tanke om at komme hjem for at ‘tage en slapper’ de sidste år af karrieren.
– Hvis jeg skal tilbage til Danmark, skal det være for at sætte ild i ligaen.
– Jeg har ingen som helst planer om at vende hjem som en slidt 33-årig for lige at snuppe det sidste år. Det er den danske liga også blevet for god til, siger Søren Larsen.
LÆS OGSÅ: Jeg er den bedste
– Skal jeg hjem, skal det være for at gøre en forskel og være sulten på at vise, hvad jeg kan. Jeg har ingen tanker om at komme hjem og spille på en et-årig kontrakt som afslutning på min karriere.
– Så skal det være Danmark, skal det nok være næste gang, jeg skifter. Det er absolut ingen umulighed at der sker.
Søren Larsen lægger ikke skjul på, at han trangen til at komme hjem til familien i Danmark trækker og at han som udgangspunkt godt kan tænke sig at blive bosat på Sjælland som resten af familien er det, men vil ikke lukke nogen døre.
– Jeg vil ikke udelukke nogen landsdele i Danmark. Nu har jeg været væk i mange år, så jeg er sikker på min familie nok klarer 1,5 timer i tog i stedet forhold til, hvordan det er nu, siger han.
LÆS OGSÅ: Ingen krummer på landsholdet
Når Søren Larsens kontrakt med Toulouse udløber i sommeren 2012 har angriberen var i udlandet i ni år, og selv om trangen til at vende hjem for alvor er ved at melde sig, kan præstationerne på banen stadig være med til at afgøre om om den næste kontrakt stadig bliver underskrevet uden for de danske grænser
– Kommer jeg tilbage på førsteholdet hernede og scorer 15 mål på en sæson, kan det godt blive svært for en dansk klub at være med, men nu får vi at se, siger Søren Larsen.
Søren Larsen var i weekenden for første gang i kamp i denne sæson, da det blev til en god time for andetholdet i Toulouse i en 0-0-kamp mod Agen.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Giver transferopdatering
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Cristiano Ronaldo i optur
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
OPTAKT