S. Larsen: Vil sætte ild i Superligaen

Søren Larsens næste kontrakt kan meget vel blive i Danmark, hvor den lange angriber vil gøre en forskel.



Søren Larsen nåede aldrig for alvor at slå igennem på klubplan i Danmark, inden turen gik til udlandet, men den lange angriber tænder mere og mere på den danske Superliga og kan sagtens se sig selv tilbage i Danmark om kort tid

– Et skifte tilbage til Danmark ligger ikke langt væk i mine tanker. Når min kontrakt med Toulouse løber ud om halvandet år, har jeg været ude i ni år, og så kan det godt være, at det vil være rigtigt at vende tilbage til Danmark, siger Søren Larsen til tipsbladet.dk.

– På den måde kan man godt sige, at tiden nærmer sig, hvor jeg skal hjem. Tanken om at skifte tilbage til Danmark som 30/31-årig tiltaler mig. At komme hjem og få en treårig kontrakt og vise, hvad jeg kan, er noget, jeg hælder meget til.

I øjeblikket kæmper Søren Larsen for at komme tilbage i kampform, så han kan komme i betragtning til førsteholdet i Toulouse. Han har endnu ikke været i kamp for sit hold i denne sæson på grund af et længere genoptræningsforløb.

Selv om rygterne om hans klubfremtid har været mange det seneste år, er Søren Larsen dog fuldt ud indstillet på at kæmpe sin chance i det franske og ønsker ikke at blive lejet ude, som tilfældet var det i sidste sæson.

De seneste sæsoner har ikke været den store succes for angriberen, men overvejelser om Danmark er ikke opstået med tanke om at komme hjem for at ‘tage en slapper’ de sidste år af karrieren.
– Hvis jeg skal tilbage til Danmark, skal det være for at sætte ild i ligaen.

– Jeg har ingen som helst planer om at vende hjem som en slidt 33-årig for lige at snuppe det sidste år. Det er den danske liga også blevet for god til, siger Søren Larsen.

LÆS OGSÅ: Jeg er den bedste

– Skal jeg hjem, skal det være for at gøre en forskel og være sulten på at vise, hvad jeg kan. Jeg har ingen tanker om at komme hjem og spille på en et-årig kontrakt som afslutning på min karriere.

– Så skal det være Danmark, skal det nok være næste gang, jeg skifter. Det er absolut ingen umulighed at der sker.

Søren Larsen lægger ikke skjul på, at han trangen til at komme hjem til familien i Danmark trækker og at han som udgangspunkt godt kan tænke sig at blive bosat på Sjælland som resten af familien er det, men vil ikke lukke nogen døre.

– Jeg vil ikke udelukke nogen landsdele i Danmark. Nu har jeg været væk i mange år, så jeg er sikker på min familie nok klarer 1,5 timer i tog i stedet forhold til, hvordan det er nu, siger han.

LÆS OGSÅ: Ingen krummer på landsholdet


Når Søren Larsens kontrakt med Toulouse udløber i sommeren 2012 har angriberen var i udlandet i ni år, og selv om trangen til at vende hjem for alvor er ved at melde sig, kan præstationerne på banen stadig være med til at afgøre om om den næste kontrakt stadig bliver underskrevet uden for de danske grænser

– Kommer jeg tilbage på førsteholdet hernede og scorer 15 mål på en sæson, kan det godt blive svært for en dansk klub at være med, men nu får vi at se, siger Søren Larsen.

Søren Larsen var i weekenden for første gang i kamp i denne sæson, da det blev til en god time for andetholdet i Toulouse i en 0-0-kamp mod Agen.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et ‘angreb’ på Superligaen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Argentina – Kap Verde

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Australien – Egypten

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afviser monsterbud på Simsir

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen