RANDERS (Tipsbladet)
AGF og Randers dystede om vigtige point her på tærsklen til, at Superligaen bliver delt i Top 6 og Bund 6 her efter de 22 runder i grundspillet.
En sejr kunne bringe begge hold langt, mens et nederlag var forbudt territorium for især Randers.
Kunne det ses på spillet?
Det ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.
Randers FC-AGF 1-1 (1-1)
0-1 Patrick Mortensen (18.)
1-1 Mathias Greve (33.)
Kampens bedste:
Randers FC
Mathias Greve scorede et flot mål for Randers og var yderst veloplagt på en dag, hvor Randers gav AGF’s ellers så velsmurte midtbane betydelige problemer.
Det kræver sit at matche Nicolai Poulsen, Mikael Anderson og Kristian Arnstad, men det klarede Greve og Co. på fornem vis fredag aften.
Man får tanken, at Randers også kunne have hentet tre point mod Lyngby for en uge siden, hvis man tilnærmelsesvis havde leveret den indsats, man gjorde i dag.
AGF
Kristian Arnstad er en midtbane-myre af den slags, en træner må elsker.
Nordmanden lavede en fornem assist til Patrick Mortensens føringsmål, hvor han lavede et godt dybdeløb i et Randers-forsvar, der ellers var på plads, vendte flot med bolden mod baglinjen og lavede så det perfekte cutback til Superligaens topscorer.
Men Arnstad kommer også i dueller med fuld appel og er en, man slår sig på, selv om han fredag var en af banens laveste.
Der er så meget fodbold i Kristian Arnstad, og vel at mærke fodbold i holdets tjeneste, og det giver altså god mening, at han spiller fra start og bliver ved med det.
Kampens værste:
Den går altså til en rædsom bane og en tåge, der i fællesskab gjorde det svært at spille og se fodbold her til aften.
Banen kan man jo ikke gøre så meget mere ved her i den tidlige del af forårssæsonen, hvor vi med græsplæner ved, det nok først begynder at vokse om tre-fire uger.
Men det ændrer jo ikke på, at det er voldsomt svært at spille fodbold på det glatte og mange steder ujævne underlag, der ganske naturligt gjorde det svært at spille konstruktiv pasningsfodbold.
Og så var tågen en meget uvelkommen gæst på stdion og da især tv-billederne.
Det har ikke været helt så slemt for spillerne, der løb dernede tæt på hinanden, som os der sad oppe på tribunen, men det har været tæt på, at VAR ikke kunne dømme i tvivl-situationer, hvor tågen var tættest.
Det gik helt klart ud over underholdningsværdien for alle os, der ikke var på banen, og det var ikke meget, der blev skabt i anden halvleg, selv om det vist havde mindst lige så meget at gøre med to hold, der spillede med stor defensiv sikkerhed, nu de havde et brugbart resultat.
Det virkede helt skørt, man spillede færdig i tågen – vi må håbe, spillerne kunne se bedre end os derinde.
Kampens detalje:
Uwes skideballe virkede!
90 sekunder efter, Uwe Rösler på bedste NFL-manér kaldte sit hold sammen og gav dem en skideballe, scorede de til 1-0.
AGF havde været helt væk og var nær kommet foran efter at have ligget alt for langt fra Randers-spillerne.
Men en god aflevering fra Nicolai Poulsen til Kristian Arnstad forvaltede nordmanden med en fornem vending og et lige så fremragende cutback til Patrick Mortensen, der naturligvis stod rigtig placeret og mutters alene på kanten af det lille felt til en nem scoring.
Fremragende lavet af de tre AGF’ere – og af Uwe Rösler til lige at benytte chancen til Nicolai Poulsens lille skade til at samle spillerne og give dem en ordentlig opsang.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Tuchel forsvarer sin taktik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Messi sætter ord på vildt drama
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport