Så du det? Uwes skideballe virkede!

Tipsbladet har fredagens kamp i Superligaen mellem Randers FC og AGF under lup lige her.



RANDERS (Tipsbladet)

AGF og Randers dystede om vigtige point her på tærsklen til, at Superligaen bliver delt i Top 6 og Bund 6 her efter de 22 runder i grundspillet.

En sejr kunne bringe begge hold langt, mens et nederlag var forbudt territorium for især Randers.

Kunne det ses på spillet?

Det ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-AGF 1-1 (1-1)

0-1 Patrick Mortensen (18.)

1-1 Mathias Greve (33.)

Kampens bedste:

Randers FC

Mathias Greve scorede et flot mål for Randers og var yderst veloplagt på en dag, hvor Randers gav AGF’s ellers så velsmurte midtbane betydelige problemer.

Det kræver sit at matche Nicolai Poulsen, Mikael Anderson og Kristian Arnstad, men det klarede Greve og Co. på fornem vis fredag aften.

Man får tanken, at Randers også kunne have hentet tre point mod Lyngby for en uge siden, hvis man tilnærmelsesvis havde leveret den indsats, man gjorde i dag.

AGF

Kristian Arnstad er en midtbane-myre af den slags, en træner må elsker.

Nordmanden lavede en fornem assist til Patrick Mortensens føringsmål, hvor han lavede et godt dybdeløb i et Randers-forsvar, der ellers var på plads, vendte flot med bolden mod baglinjen og lavede så det perfekte cutback til Superligaens topscorer.

Men Arnstad kommer også i dueller med fuld appel og er en, man slår sig på, selv om han fredag var en af banens laveste.

Der er så meget fodbold i Kristian Arnstad, og vel at mærke fodbold i holdets tjeneste, og det giver altså god mening, at han spiller fra start og bliver ved med det.

Kampens værste:

Den går altså til en rædsom bane og en tåge, der i fællesskab gjorde det svært at spille og se fodbold her til aften.

Banen kan man jo ikke gøre så meget mere ved her i den tidlige del af forårssæsonen, hvor vi med græsplæner ved, det nok først begynder at vokse om tre-fire uger.

Men det ændrer jo ikke på, at det er voldsomt svært at spille fodbold på det glatte og mange steder ujævne underlag, der ganske naturligt gjorde det svært at spille konstruktiv pasningsfodbold.

Og så var tågen en meget uvelkommen gæst på stdion og da især tv-billederne.

Det har ikke været helt så slemt for spillerne, der løb dernede tæt på hinanden, som os der sad oppe på tribunen, men det har været tæt på, at VAR ikke kunne dømme i tvivl-situationer, hvor tågen var tættest.

Det gik helt klart ud over underholdningsværdien for alle os, der ikke var på banen, og det var ikke meget, der blev skabt i anden halvleg, selv om det vist havde mindst lige så meget at gøre med to hold, der spillede med stor defensiv sikkerhed, nu de havde et brugbart resultat.

Det virkede helt skørt, man spillede færdig i tågen – vi må håbe, spillerne kunne se bedre end os derinde.

Kampens detalje:

Uwes skideballe virkede!

90 sekunder efter, Uwe Rösler på bedste NFL-manér kaldte sit hold sammen og gav dem en skideballe, scorede de til 1-0.

AGF havde været helt væk og var nær kommet foran efter at have ligget alt for langt fra Randers-spillerne.

Men en god aflevering fra Nicolai Poulsen til Kristian Arnstad forvaltede nordmanden med en fornem vending og et lige så fremragende cutback til Patrick Mortensen, der naturligvis stod rigtig placeret og mutters alene på kanten af det lille felt til en nem scoring.

Fremragende lavet af de tre AGF’ere – og af Uwe Rösler til lige at benytte chancen til Nicolai Poulsens lille skade til at samle spillerne og give dem en ordentlig opsang.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

På blokken til stort landstrænerjob

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Randers FC – Silkeborg IF

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Spår FCK-fiasko

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

FCK-stjerne klar til Europa-brag

AC Horsens – FC Nordsjælland