Så du det? Uwes skideballe virkede!

Tipsbladet har fredagens kamp i Superligaen mellem Randers FC og AGF under lup lige her.



RANDERS (Tipsbladet)

AGF og Randers dystede om vigtige point her på tærsklen til, at Superligaen bliver delt i Top 6 og Bund 6 her efter de 22 runder i grundspillet.

En sejr kunne bringe begge hold langt, mens et nederlag var forbudt territorium for især Randers.

Kunne det ses på spillet?

Det ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-AGF 1-1 (1-1)

0-1 Patrick Mortensen (18.)

1-1 Mathias Greve (33.)

Kampens bedste:

Randers FC

Mathias Greve scorede et flot mål for Randers og var yderst veloplagt på en dag, hvor Randers gav AGF’s ellers så velsmurte midtbane betydelige problemer.

Det kræver sit at matche Nicolai Poulsen, Mikael Anderson og Kristian Arnstad, men det klarede Greve og Co. på fornem vis fredag aften.

Man får tanken, at Randers også kunne have hentet tre point mod Lyngby for en uge siden, hvis man tilnærmelsesvis havde leveret den indsats, man gjorde i dag.

AGF

Kristian Arnstad er en midtbane-myre af den slags, en træner må elsker.

Nordmanden lavede en fornem assist til Patrick Mortensens føringsmål, hvor han lavede et godt dybdeløb i et Randers-forsvar, der ellers var på plads, vendte flot med bolden mod baglinjen og lavede så det perfekte cutback til Superligaens topscorer.

Men Arnstad kommer også i dueller med fuld appel og er en, man slår sig på, selv om han fredag var en af banens laveste.

Der er så meget fodbold i Kristian Arnstad, og vel at mærke fodbold i holdets tjeneste, og det giver altså god mening, at han spiller fra start og bliver ved med det.

Kampens værste:

Den går altså til en rædsom bane og en tåge, der i fællesskab gjorde det svært at spille og se fodbold her til aften.

Banen kan man jo ikke gøre så meget mere ved her i den tidlige del af forårssæsonen, hvor vi med græsplæner ved, det nok først begynder at vokse om tre-fire uger.

Men det ændrer jo ikke på, at det er voldsomt svært at spille fodbold på det glatte og mange steder ujævne underlag, der ganske naturligt gjorde det svært at spille konstruktiv pasningsfodbold.

Og så var tågen en meget uvelkommen gæst på stdion og da især tv-billederne.

Det har ikke været helt så slemt for spillerne, der løb dernede tæt på hinanden, som os der sad oppe på tribunen, men det har været tæt på, at VAR ikke kunne dømme i tvivl-situationer, hvor tågen var tættest.

Det gik helt klart ud over underholdningsværdien for alle os, der ikke var på banen, og det var ikke meget, der blev skabt i anden halvleg, selv om det vist havde mindst lige så meget at gøre med to hold, der spillede med stor defensiv sikkerhed, nu de havde et brugbart resultat.

Det virkede helt skørt, man spillede færdig i tågen – vi må håbe, spillerne kunne se bedre end os derinde.

Kampens detalje:

Uwes skideballe virkede!

90 sekunder efter, Uwe Rösler på bedste NFL-manér kaldte sit hold sammen og gav dem en skideballe, scorede de til 1-0.

AGF havde været helt væk og var nær kommet foran efter at have ligget alt for langt fra Randers-spillerne.

Men en god aflevering fra Nicolai Poulsen til Kristian Arnstad forvaltede nordmanden med en fornem vending og et lige så fremragende cutback til Patrick Mortensen, der naturligvis stod rigtig placeret og mutters alene på kanten af det lille felt til en nem scoring.

Fremragende lavet af de tre AGF’ere – og af Uwe Rösler til lige at benytte chancen til Nicolai Poulsens lille skade til at samle spillerne og give dem en ordentlig opsang.





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Henter FC København-spiller

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Joakim Mæhle åbner op

Chelsea med historiens største PL-underskud

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’