RANDERS (Tipsbladet)
AGF og Randers dystede om vigtige point her på tærsklen til, at Superligaen bliver delt i Top 6 og Bund 6 her efter de 22 runder i grundspillet.
En sejr kunne bringe begge hold langt, mens et nederlag var forbudt territorium for især Randers.
Kunne det ses på spillet?
Det ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.
Randers FC-AGF 1-1 (1-1)
0-1 Patrick Mortensen (18.)
1-1 Mathias Greve (33.)
Kampens bedste:
Randers FC
Mathias Greve scorede et flot mål for Randers og var yderst veloplagt på en dag, hvor Randers gav AGF’s ellers så velsmurte midtbane betydelige problemer.
Det kræver sit at matche Nicolai Poulsen, Mikael Anderson og Kristian Arnstad, men det klarede Greve og Co. på fornem vis fredag aften.
Man får tanken, at Randers også kunne have hentet tre point mod Lyngby for en uge siden, hvis man tilnærmelsesvis havde leveret den indsats, man gjorde i dag.
AGF
Kristian Arnstad er en midtbane-myre af den slags, en træner må elsker.
Nordmanden lavede en fornem assist til Patrick Mortensens føringsmål, hvor han lavede et godt dybdeløb i et Randers-forsvar, der ellers var på plads, vendte flot med bolden mod baglinjen og lavede så det perfekte cutback til Superligaens topscorer.
Men Arnstad kommer også i dueller med fuld appel og er en, man slår sig på, selv om han fredag var en af banens laveste.
Der er så meget fodbold i Kristian Arnstad, og vel at mærke fodbold i holdets tjeneste, og det giver altså god mening, at han spiller fra start og bliver ved med det.
Kampens værste:
Den går altså til en rædsom bane og en tåge, der i fællesskab gjorde det svært at spille og se fodbold her til aften.
Banen kan man jo ikke gøre så meget mere ved her i den tidlige del af forårssæsonen, hvor vi med græsplæner ved, det nok først begynder at vokse om tre-fire uger.
Men det ændrer jo ikke på, at det er voldsomt svært at spille fodbold på det glatte og mange steder ujævne underlag, der ganske naturligt gjorde det svært at spille konstruktiv pasningsfodbold.
Og så var tågen en meget uvelkommen gæst på stdion og da især tv-billederne.
Det har ikke været helt så slemt for spillerne, der løb dernede tæt på hinanden, som os der sad oppe på tribunen, men det har været tæt på, at VAR ikke kunne dømme i tvivl-situationer, hvor tågen var tættest.
Det gik helt klart ud over underholdningsværdien for alle os, der ikke var på banen, og det var ikke meget, der blev skabt i anden halvleg, selv om det vist havde mindst lige så meget at gøre med to hold, der spillede med stor defensiv sikkerhed, nu de havde et brugbart resultat.
Det virkede helt skørt, man spillede færdig i tågen – vi må håbe, spillerne kunne se bedre end os derinde.
Kampens detalje:
Uwes skideballe virkede!
90 sekunder efter, Uwe Rösler på bedste NFL-manér kaldte sit hold sammen og gav dem en skideballe, scorede de til 1-0.
AGF havde været helt væk og var nær kommet foran efter at have ligget alt for langt fra Randers-spillerne.
Men en god aflevering fra Nicolai Poulsen til Kristian Arnstad forvaltede nordmanden med en fornem vending og et lige så fremragende cutback til Patrick Mortensen, der naturligvis stod rigtig placeret og mutters alene på kanten af det lille felt til en nem scoring.
Fremragende lavet af de tre AGF’ere – og af Uwe Rösler til lige at benytte chancen til Nicolai Poulsens lille skade til at samle spillerne og give dem en ordentlig opsang.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
City holder liv i mesterskabsdrømmen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’