Så du det? Uwes skideballe virkede!

Tipsbladet har fredagens kamp i Superligaen mellem Randers FC og AGF under lup lige her.



RANDERS (Tipsbladet)

AGF og Randers dystede om vigtige point her på tærsklen til, at Superligaen bliver delt i Top 6 og Bund 6 her efter de 22 runder i grundspillet.

En sejr kunne bringe begge hold langt, mens et nederlag var forbudt territorium for især Randers.

Kunne det ses på spillet?

Det ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-AGF 1-1 (1-1)

0-1 Patrick Mortensen (18.)

1-1 Mathias Greve (33.)

Kampens bedste:

Randers FC

Mathias Greve scorede et flot mål for Randers og var yderst veloplagt på en dag, hvor Randers gav AGF’s ellers så velsmurte midtbane betydelige problemer.

Det kræver sit at matche Nicolai Poulsen, Mikael Anderson og Kristian Arnstad, men det klarede Greve og Co. på fornem vis fredag aften.

Man får tanken, at Randers også kunne have hentet tre point mod Lyngby for en uge siden, hvis man tilnærmelsesvis havde leveret den indsats, man gjorde i dag.

AGF

Kristian Arnstad er en midtbane-myre af den slags, en træner må elsker.

Nordmanden lavede en fornem assist til Patrick Mortensens føringsmål, hvor han lavede et godt dybdeløb i et Randers-forsvar, der ellers var på plads, vendte flot med bolden mod baglinjen og lavede så det perfekte cutback til Superligaens topscorer.

Men Arnstad kommer også i dueller med fuld appel og er en, man slår sig på, selv om han fredag var en af banens laveste.

Der er så meget fodbold i Kristian Arnstad, og vel at mærke fodbold i holdets tjeneste, og det giver altså god mening, at han spiller fra start og bliver ved med det.

Kampens værste:

Den går altså til en rædsom bane og en tåge, der i fællesskab gjorde det svært at spille og se fodbold her til aften.

Banen kan man jo ikke gøre så meget mere ved her i den tidlige del af forårssæsonen, hvor vi med græsplæner ved, det nok først begynder at vokse om tre-fire uger.

Men det ændrer jo ikke på, at det er voldsomt svært at spille fodbold på det glatte og mange steder ujævne underlag, der ganske naturligt gjorde det svært at spille konstruktiv pasningsfodbold.

Og så var tågen en meget uvelkommen gæst på stdion og da især tv-billederne.

Det har ikke været helt så slemt for spillerne, der løb dernede tæt på hinanden, som os der sad oppe på tribunen, men det har været tæt på, at VAR ikke kunne dømme i tvivl-situationer, hvor tågen var tættest.

Det gik helt klart ud over underholdningsværdien for alle os, der ikke var på banen, og det var ikke meget, der blev skabt i anden halvleg, selv om det vist havde mindst lige så meget at gøre med to hold, der spillede med stor defensiv sikkerhed, nu de havde et brugbart resultat.

Det virkede helt skørt, man spillede færdig i tågen – vi må håbe, spillerne kunne se bedre end os derinde.

Kampens detalje:

Uwes skideballe virkede!

90 sekunder efter, Uwe Rösler på bedste NFL-manér kaldte sit hold sammen og gav dem en skideballe, scorede de til 1-0.

AGF havde været helt væk og var nær kommet foran efter at have ligget alt for langt fra Randers-spillerne.

Men en god aflevering fra Nicolai Poulsen til Kristian Arnstad forvaltede nordmanden med en fornem vending og et lige så fremragende cutback til Patrick Mortensen, der naturligvis stod rigtig placeret og mutters alene på kanten af det lille felt til en nem scoring.

Fremragende lavet af de tre AGF’ere – og af Uwe Rösler til lige at benytte chancen til Nicolai Poulsens lille skade til at samle spillerne og give dem en ordentlig opsang.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Chelsea med historiens største PL-underskud

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Rasmus Højlund har ikke set det før

En historisk katastrofe for Danmark

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Tottenham præsenterer ny træner

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Kæmpe stjerne besøger København

Stor profil glad for Brøndby

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Undskylder efter italiensk fiasko

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Pinligt! Danmark brænder på stribe