‘Så er han topkandidat til tidens største fejlkøb’

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener, at Andreas Cornelius er topkandidat til det største fejlkøb i dansk fodbolds historie.



Får vi Andreas Cornelius at se på banen mere i denne sæson?

Ingen kender svaret på det spørgsmål, men det ligner i hvert fald ikke, at FCK-stjernen er lige ved at være der. Ved onsdagens træning på Frederiksberg, som Tipsbladet overværede, luntede angriberen rundt iført løbesko og var altså ikke en del af holdtræningen. Det er svært at forestille sig, at han bliver klar til første runde i mesterskabsspillet, som for FCK’s vedkommende byder på et opgør mod Randers FC på mandag.

Historien om en skadet Andreas Cornelius er efterhånden velkendt i FC København, og Viaplay-ekspert Peter Sørensen fælder nu en benhård dom over den uheldige angriber.

– Jeg synes, det er en trist historie, som bliver mere og mere omfattende, fordi der går længere og længere tid, inden vi ser Cornelius tilbage. Der var vel et begrundet håb om, at han kunne få kickstartet sin karriere her ved vintertid, men nu er hans tilbagekomst igen blevet udsat, siger Peter Sørensen til Viaplay Sport News og tilføjer:

– Jeg tror også godt, jeg vil skrue mig op til at sige, at hvis han ikke snart kommer tilbage og gør en positiv forskel for FCK, så han er topkandidat til at være tidernes største fejlkøb i dansk fodbold.

Andreas Cornelius vendte hjem til FC København i sommeren 2022, og “løverne” stod dengang klar med 45 millioner kroner i transfersum samt en fem-årig – og meget løntung – aftale til angriberen. I løbet af de godt to-et-halvt år har Cornelius scoret seks mål for FC København.

– Han har vel kostet i omegnen af 100 millioner kroner, hvis man regner hans løn for perioden med. Og så er det jo bare et kæmpe stort problem, at den største og rigeste klub er nødt til at spille med to midtbanespillere som angribere. Det gør jo, at der opstår et problem i forhold til at score mål nok, lyder det fra Viaplay-eksperten.

Peter Sørensen mener, at Andreas Cornelius’ skadesproblemer kan ende med at koste FC København mesterskabet.

– Lige præcis de problemer, FCK har, er nogle problemer, som er affødt af, at de ikke har nogen 9’er – personificeret ved, at den 9’er, de købte i dyre domme, ikke kan spille. Det er jo det, der er roden til alle problemer i FCK, siger han.

Andreas Cornelius har slet ikke været på banen for FC København i 2025. Han sluttede ellers efterårssæsonen af med at spille en masse kampe i træk for Superliga-klubben.

Du kan se hele interviewet med Peter Sørensen i videoen i toppen af artiklen.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Disse to er færdige i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Ruben Amorim favorit til dette job

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Magiske Messi slår til igen

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre