Søndag var ikke en god dag for Brøndbys titelchancer.
Ikke nok med at Jesper Sørensens tropper gik fra første- til fjerdepladsen, så kommer man også til at undvære flere profiler i de resterende kampe.
Martin Retov fik direkte rødt kort for et halsgreb på Elias Jelert, og Brøndby-assistenten vil derfor ikke være at finde på sidelinjen i de to kommende kampe mod FC Nordsjælland og Silkeborg.
Jesper Sørensen kan også have fået lidt af en hovedpine, når det kommer til defensiven i de sidste tre kampe.
Kevin Tshiembe fik direkte rødt kort, ligeledes for et halsgreb, og han vil derfor heller ikke være med mod FC Nordsjælland og Silkeborg.
Det så heller ikke godt ud, da Jordi Vanlerberghe noget omtumlet måtte lade sig udskifte i det 65. minut, efter han hamrede hovedet i ryggen Denis Vavro. Det er svært at spå om, hvor slemt det står til med belgieren, men er der tale om en hjernerystelse, så er det usandsynligt, at han kommer i aktion onsdag mod FC Nordsjælland.
Frederik Alves, der har haft en voldsom infektion i foden, er allerede meldt ude resten af sæsonen, så han kommer ikke i spil.
Derfor kan Jesper Sørensen stå i en situation, hvor han kun har Rasmus Lauritsen, Jacob Rasmussen og Henrik Heggheim, der ligeledes har døjet med en skade, til rådighed i det centrale forsvar. Ikke meget bredde, når man spiller med tre i bagerste gelled.
Brøndby kan også være tvunget til en ændring på højre back, for Sean Klaiber måtte også lade sig udskifte, efter han fik et ordenligt slag over benet i første halvleg. Kun tiden vil vise, om han bliver klar til om to dage.
En joker, der kan komme i spil, er Mathias Kvistgaarden, der kæmper mod tiden for at kunne få en rolle i resten af guldkampen. Jesper Sørensen har i hvert fald ikke lukket døren for, at han kan nå at blive klar.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
INTERVIEW