Søndag var ikke en god dag for Brøndbys titelchancer.
Ikke nok med at Jesper Sørensens tropper gik fra første- til fjerdepladsen, så kommer man også til at undvære flere profiler i de resterende kampe.
Martin Retov fik direkte rødt kort for et halsgreb på Elias Jelert, og Brøndby-assistenten vil derfor ikke være at finde på sidelinjen i de to kommende kampe mod FC Nordsjælland og Silkeborg.
Jesper Sørensen kan også have fået lidt af en hovedpine, når det kommer til defensiven i de sidste tre kampe.
Kevin Tshiembe fik direkte rødt kort, ligeledes for et halsgreb, og han vil derfor heller ikke være med mod FC Nordsjælland og Silkeborg.
Det så heller ikke godt ud, da Jordi Vanlerberghe noget omtumlet måtte lade sig udskifte i det 65. minut, efter han hamrede hovedet i ryggen Denis Vavro. Det er svært at spå om, hvor slemt det står til med belgieren, men er der tale om en hjernerystelse, så er det usandsynligt, at han kommer i aktion onsdag mod FC Nordsjælland.
Frederik Alves, der har haft en voldsom infektion i foden, er allerede meldt ude resten af sæsonen, så han kommer ikke i spil.
Derfor kan Jesper Sørensen stå i en situation, hvor han kun har Rasmus Lauritsen, Jacob Rasmussen og Henrik Heggheim, der ligeledes har døjet med en skade, til rådighed i det centrale forsvar. Ikke meget bredde, når man spiller med tre i bagerste gelled.
Brøndby kan også være tvunget til en ændring på højre back, for Sean Klaiber måtte også lade sig udskifte, efter han fik et ordenligt slag over benet i første halvleg. Kun tiden vil vise, om han bliver klar til om to dage.
En joker, der kan komme i spil, er Mathias Kvistgaarden, der kæmper mod tiden for at kunne få en rolle i resten af guldkampen. Jesper Sørensen har i hvert fald ikke lukket døren for, at han kan nå at blive klar.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
OPTAKT