Søndag var ikke en god dag for Brøndbys titelchancer.
Ikke nok med at Jesper Sørensens tropper gik fra første- til fjerdepladsen, så kommer man også til at undvære flere profiler i de resterende kampe.
Martin Retov fik direkte rødt kort for et halsgreb på Elias Jelert, og Brøndby-assistenten vil derfor ikke være at finde på sidelinjen i de to kommende kampe mod FC Nordsjælland og Silkeborg.
Jesper Sørensen kan også have fået lidt af en hovedpine, når det kommer til defensiven i de sidste tre kampe.
Kevin Tshiembe fik direkte rødt kort, ligeledes for et halsgreb, og han vil derfor heller ikke være med mod FC Nordsjælland og Silkeborg.
Det så heller ikke godt ud, da Jordi Vanlerberghe noget omtumlet måtte lade sig udskifte i det 65. minut, efter han hamrede hovedet i ryggen Denis Vavro. Det er svært at spå om, hvor slemt det står til med belgieren, men er der tale om en hjernerystelse, så er det usandsynligt, at han kommer i aktion onsdag mod FC Nordsjælland.
Frederik Alves, der har haft en voldsom infektion i foden, er allerede meldt ude resten af sæsonen, så han kommer ikke i spil.
Derfor kan Jesper Sørensen stå i en situation, hvor han kun har Rasmus Lauritsen, Jacob Rasmussen og Henrik Heggheim, der ligeledes har døjet med en skade, til rådighed i det centrale forsvar. Ikke meget bredde, når man spiller med tre i bagerste gelled.
Brøndby kan også være tvunget til en ændring på højre back, for Sean Klaiber måtte også lade sig udskifte, efter han fik et ordenligt slag over benet i første halvleg. Kun tiden vil vise, om han bliver klar til om to dage.
En joker, der kan komme i spil, er Mathias Kvistgaarden, der kæmper mod tiden for at kunne få en rolle i resten af guldkampen. Jesper Sørensen har i hvert fald ikke lukket døren for, at han kan nå at blive klar.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT