Så har Birk vendt ryggen til den virkelige verden

Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen betvivler to uger gammel udtalelse fra Frederik Birk.



– Det er ikke på min dagsorden.

Så klar var meldingen fra Brøndby-træner Frederik Birk for to uger siden, da han af Viaplay blev spurgt, om han kunne se et scenarie for sig, hvor Brøndby ender med at misse top seks.

Nu er det i allerhøjeste grad kommet på dagsordenen for Birk efter mandagens nederlag til Randers FC. Taber de blå-gule til Silkeborg IF på søndag, misser Brøndby mesterskabsspillet.

Det er faktum, og Kenneth Emil Petersen, ekspert på Viaplay, tror ikke et sekund på, at de tanker ikke allerede rumsterede hos Frederik Birk for to uger siden, hvor han ellers afviste det.

– Selvfølgelig har han tænkt over det. Det gør man da. Jeg tror simpelthen ikke på, at han som Brøndby-træner ikke tænker på det, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.

Kollega Peter Sørensen er i samme båd.

– Ellers har han (Frederik Birk, red.) jo vendt ryggen til den virkelige verden. Jeg kommer også til at tænke på, om han er lidt for ivrig efter at tale ind i noget, som muligvis kunne være rigtigt i en eller anden mental overført forstand? Tænker han, at ‘når jeg siger sådan her, lyder jeg som den rigtige leder, som ikke ser noget skrækscenarie for mig?´. Eller hvad foregår der egentlig?

– Ellers er vi jo nødt til at tage det for pålydende, hvad han siger, og det lyder jo, som “KEP” siger, utroværdigt, fastslår Peter Sørensen.

Brøndby IF kan nøjes med uafgjort mod Silkeborg IF i sidste runde, og Frederik Birk og Co. kan glæde sig over, at de blå-gule ikke har tabt på Brøndby Stadion til Silkeborg i 15 år. Ikke desto mindre er der lagt op til et kæmpe drama i sidste runde i grundspillet på søndag, hvor alle Superliga-kampe starter samtidig.

Du kan høre mere fra Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoen i toppen af artiklen.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Liverpool – Chelsea

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Premier League-klub går all-in

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

PSG er i Champions League-finalen efter drama

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt