– Det er ikke på min dagsorden.
Så klar var meldingen fra Brøndby-træner Frederik Birk for to uger siden, da han af Viaplay blev spurgt, om han kunne se et scenarie for sig, hvor Brøndby ender med at misse top seks.
Nu er det i allerhøjeste grad kommet på dagsordenen for Birk efter mandagens nederlag til Randers FC. Taber de blå-gule til Silkeborg IF på søndag, misser Brøndby mesterskabsspillet.
Det er faktum, og Kenneth Emil Petersen, ekspert på Viaplay, tror ikke et sekund på, at de tanker ikke allerede rumsterede hos Frederik Birk for to uger siden, hvor han ellers afviste det.
– Selvfølgelig har han tænkt over det. Det gør man da. Jeg tror simpelthen ikke på, at han som Brøndby-træner ikke tænker på det, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.
Kollega Peter Sørensen er i samme båd.
– Ellers har han (Frederik Birk, red.) jo vendt ryggen til den virkelige verden. Jeg kommer også til at tænke på, om han er lidt for ivrig efter at tale ind i noget, som muligvis kunne være rigtigt i en eller anden mental overført forstand? Tænker han, at ‘når jeg siger sådan her, lyder jeg som den rigtige leder, som ikke ser noget skrækscenarie for mig?´. Eller hvad foregår der egentlig?
– Ellers er vi jo nødt til at tage det for pålydende, hvad han siger, og det lyder jo, som “KEP” siger, utroværdigt, fastslår Peter Sørensen.
Brøndby IF kan nøjes med uafgjort mod Silkeborg IF i sidste runde, og Frederik Birk og Co. kan glæde sig over, at de blå-gule ikke har tabt på Brøndby Stadion til Silkeborg i 15 år. Ikke desto mindre er der lagt op til et kæmpe drama i sidste runde i grundspillet på søndag, hvor alle Superliga-kampe starter samtidig.
Du kan høre mere fra Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER