Så har Birk vendt ryggen til den virkelige verden

Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen betvivler to uger gammel udtalelse fra Frederik Birk.



– Det er ikke på min dagsorden.

Så klar var meldingen fra Brøndby-træner Frederik Birk for to uger siden, da han af Viaplay blev spurgt, om han kunne se et scenarie for sig, hvor Brøndby ender med at misse top seks.

Nu er det i allerhøjeste grad kommet på dagsordenen for Birk efter mandagens nederlag til Randers FC. Taber de blå-gule til Silkeborg IF på søndag, misser Brøndby mesterskabsspillet.

Det er faktum, og Kenneth Emil Petersen, ekspert på Viaplay, tror ikke et sekund på, at de tanker ikke allerede rumsterede hos Frederik Birk for to uger siden, hvor han ellers afviste det.

– Selvfølgelig har han tænkt over det. Det gør man da. Jeg tror simpelthen ikke på, at han som Brøndby-træner ikke tænker på det, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.

Kollega Peter Sørensen er i samme båd.

– Ellers har han (Frederik Birk, red.) jo vendt ryggen til den virkelige verden. Jeg kommer også til at tænke på, om han er lidt for ivrig efter at tale ind i noget, som muligvis kunne være rigtigt i en eller anden mental overført forstand? Tænker han, at ‘når jeg siger sådan her, lyder jeg som den rigtige leder, som ikke ser noget skrækscenarie for mig?´. Eller hvad foregår der egentlig?

– Ellers er vi jo nødt til at tage det for pålydende, hvad han siger, og det lyder jo, som “KEP” siger, utroværdigt, fastslår Peter Sørensen.

Brøndby IF kan nøjes med uafgjort mod Silkeborg IF i sidste runde, og Frederik Birk og Co. kan glæde sig over, at de blå-gule ikke har tabt på Brøndby Stadion til Silkeborg i 15 år. Ikke desto mindre er der lagt op til et kæmpe drama i sidste runde i grundspillet på søndag, hvor alle Superliga-kampe starter samtidig.

Du kan høre mere fra Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoen i toppen af artiklen.






Arsenal-dansker vender hjem




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Iran får grønt lys til VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Medier sender ham hjem til AGF

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afslører dansk toptræners millionløn

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Benhård kritik af Danmark

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’