Forud for forårspremieren mod Viborg talte Frederik Birk om at sætte ild til tingene, og Brøndby kom da også godt fra land med en 4-1-sejr i den kamp.
Siden da er der dog blevet skruet alvorligt ned for blusset for Brøndby, for de tre efterfølgende kampe mod Vejle, Lyngby og Randers har givet en sløj pointhøst på blot to point sammenlagt, og i det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer vært David Boysen derfor med en stor opsang til Brøndbys nye cheftræner, Frederik Birk, der efter 4-2-nederlaget til Randers er under et tungt pres inden søndagens ‘finale’ mod Silkeborg, hvor et nederlag sender de blå-gule i nedrykningsspillet.
– Min peptalk er simpelthen rettet mod den her flotte mand, som altid står helt roligt, fuld af selvtillid og snakker, lige meget hvordan og hvorledes det hele er gået, lyder det fra David Boysen, der herefter finder en lighter frem for at illustrere sin pointe:
– Hvis du ikke kan sætte ild til Brøndby Stadion, så lover jeg dig, at jeg sætter ild til studiet. Jeg har sjældent set en fakkel være så ufarlig som den måde, du fortæller om ild under Brøndby Stadion. Hvad er det, du mener om ild under Brøndby Stadion? I kommer ud og spiller bare med pasninger!
David Boysens lighter-optrin forårsager et voldsomt grineflip fra Rajko Lekic i podcaststudiet, men den tidligere Brøndby-spiller fortsætter sin peptalk op opfordrer Frederik til at studere en af sine forgængere på trænerbænken i vestegnsklubben.
– Jeg hadede Alexander Zorniger, men hvis der var noget, han kunne, så var det gudhjælpemig at sætte ild under Brøndby Stadion! Se nogle af kampene med ham. Jeg sender dem ikke til dig, for jeg gad ikke at se dem, da han var træner, fordi han smed mig ud af klubben.
– Men se på nogle af de kampe. Hvad er det for noget ild under Brøndby Stadion? Det er så sløvt, den måde, der bliver spillet fodbold på. Seriøst, hvis du ikke får et point mod Silkeborg, så kan du sætte ild til nedrykningsspillet, Frederik Birk! lyder det afslutningsvist fra David Boysen.
Se David Boysens stunt med lighteren i videoafspilleren øverst til denne artikel.
Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Norge – Senegal
OPTAKT
Frankrig – Irak
NYHEDER
Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Slagter stjerner: Noget lort!
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
OPTAKT