– Så kan du sætte ild til nedrykningsspillet, Birk

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer David Boysen med en heftig opsang til Frederik Birk og Brøndby-bossens ild-retorik.



Forud for forårspremieren mod Viborg talte Frederik Birk om at sætte ild til tingene, og Brøndby kom da også godt fra land med en 4-1-sejr i den kamp.

Siden da er der dog blevet skruet alvorligt ned for blusset for Brøndby, for de tre efterfølgende kampe mod Vejle, Lyngby og Randers har givet en sløj pointhøst på blot to point sammenlagt, og i det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer vært David Boysen derfor med en stor opsang til Brøndbys nye cheftræner, Frederik Birk, der efter 4-2-nederlaget til Randers er under et tungt pres inden søndagens ‘finale’ mod Silkeborg, hvor et nederlag sender de blå-gule i nedrykningsspillet.

– Min peptalk er simpelthen rettet mod den her flotte mand, som altid står helt roligt, fuld af selvtillid og snakker, lige meget hvordan og hvorledes det hele er gået, lyder det fra David Boysen, der herefter finder en lighter frem for at illustrere sin pointe:

– Hvis du ikke kan sætte ild til Brøndby Stadion, så lover jeg dig, at jeg sætter ild til studiet. Jeg har sjældent set en fakkel være så ufarlig som den måde, du fortæller om ild under Brøndby Stadion. Hvad er det, du mener om ild under Brøndby Stadion? I kommer ud og spiller bare med pasninger!

David Boysens lighter-optrin forårsager et voldsomt grineflip fra Rajko Lekic i podcaststudiet, men den tidligere Brøndby-spiller fortsætter sin peptalk op opfordrer Frederik til at studere en af sine forgængere på trænerbænken i vestegnsklubben.

– Jeg hadede Alexander Zorniger, men hvis der var noget, han kunne, så var det gudhjælpemig at sætte ild under Brøndby Stadion! Se nogle af kampene med ham. Jeg sender dem ikke til dig, for jeg gad ikke at se dem, da han var træner, fordi han smed mig ud af klubben.

– Men se på nogle af de kampe. Hvad er det for noget ild under Brøndby Stadion? Det er så sløvt, den måde, der bliver spillet fodbold på. Seriøst, hvis du ikke får et point mod Silkeborg, så kan du sætte ild til nedrykningsspillet, Frederik Birk! lyder det afslutningsvist fra David Boysen.

Se David Boysens stunt med lighteren i videoafspilleren øverst til denne artikel.

Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kan koste Brøndby flere millioner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

OB siger farvel til seks spillere

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ringet op af Brøndby-træner

Det er aldrig sket før

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ivan Toney klar på choktransfer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Chelsea – Manchester United

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’