– Så kan du sætte ild til nedrykningsspillet, Birk

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer David Boysen med en heftig opsang til Frederik Birk og Brøndby-bossens ild-retorik.



Forud for forårspremieren mod Viborg talte Frederik Birk om at sætte ild til tingene, og Brøndby kom da også godt fra land med en 4-1-sejr i den kamp.

Siden da er der dog blevet skruet alvorligt ned for blusset for Brøndby, for de tre efterfølgende kampe mod Vejle, Lyngby og Randers har givet en sløj pointhøst på blot to point sammenlagt, og i det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer vært David Boysen derfor med en stor opsang til Brøndbys nye cheftræner, Frederik Birk, der efter 4-2-nederlaget til Randers er under et tungt pres inden søndagens ‘finale’ mod Silkeborg, hvor et nederlag sender de blå-gule i nedrykningsspillet.

– Min peptalk er simpelthen rettet mod den her flotte mand, som altid står helt roligt, fuld af selvtillid og snakker, lige meget hvordan og hvorledes det hele er gået, lyder det fra David Boysen, der herefter finder en lighter frem for at illustrere sin pointe:

– Hvis du ikke kan sætte ild til Brøndby Stadion, så lover jeg dig, at jeg sætter ild til studiet. Jeg har sjældent set en fakkel være så ufarlig som den måde, du fortæller om ild under Brøndby Stadion. Hvad er det, du mener om ild under Brøndby Stadion? I kommer ud og spiller bare med pasninger!

David Boysens lighter-optrin forårsager et voldsomt grineflip fra Rajko Lekic i podcaststudiet, men den tidligere Brøndby-spiller fortsætter sin peptalk op opfordrer Frederik til at studere en af sine forgængere på trænerbænken i vestegnsklubben.

– Jeg hadede Alexander Zorniger, men hvis der var noget, han kunne, så var det gudhjælpemig at sætte ild under Brøndby Stadion! Se nogle af kampene med ham. Jeg sender dem ikke til dig, for jeg gad ikke at se dem, da han var træner, fordi han smed mig ud af klubben.

– Men se på nogle af de kampe. Hvad er det for noget ild under Brøndby Stadion? Det er så sløvt, den måde, der bliver spillet fodbold på. Seriøst, hvis du ikke får et point mod Silkeborg, så kan du sætte ild til nedrykningsspillet, Frederik Birk! lyder det afslutningsvist fra David Boysen.

Se David Boysens stunt med lighteren i videoafspilleren øverst til denne artikel.

Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.





Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer