– Så kan du sætte ild til nedrykningsspillet, Birk

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer David Boysen med en heftig opsang til Frederik Birk og Brøndby-bossens ild-retorik.



Forud for forårspremieren mod Viborg talte Frederik Birk om at sætte ild til tingene, og Brøndby kom da også godt fra land med en 4-1-sejr i den kamp.

Siden da er der dog blevet skruet alvorligt ned for blusset for Brøndby, for de tre efterfølgende kampe mod Vejle, Lyngby og Randers har givet en sløj pointhøst på blot to point sammenlagt, og i det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer vært David Boysen derfor med en stor opsang til Brøndbys nye cheftræner, Frederik Birk, der efter 4-2-nederlaget til Randers er under et tungt pres inden søndagens ‘finale’ mod Silkeborg, hvor et nederlag sender de blå-gule i nedrykningsspillet.

– Min peptalk er simpelthen rettet mod den her flotte mand, som altid står helt roligt, fuld af selvtillid og snakker, lige meget hvordan og hvorledes det hele er gået, lyder det fra David Boysen, der herefter finder en lighter frem for at illustrere sin pointe:

– Hvis du ikke kan sætte ild til Brøndby Stadion, så lover jeg dig, at jeg sætter ild til studiet. Jeg har sjældent set en fakkel være så ufarlig som den måde, du fortæller om ild under Brøndby Stadion. Hvad er det, du mener om ild under Brøndby Stadion? I kommer ud og spiller bare med pasninger!

David Boysens lighter-optrin forårsager et voldsomt grineflip fra Rajko Lekic i podcaststudiet, men den tidligere Brøndby-spiller fortsætter sin peptalk op opfordrer Frederik til at studere en af sine forgængere på trænerbænken i vestegnsklubben.

– Jeg hadede Alexander Zorniger, men hvis der var noget, han kunne, så var det gudhjælpemig at sætte ild under Brøndby Stadion! Se nogle af kampene med ham. Jeg sender dem ikke til dig, for jeg gad ikke at se dem, da han var træner, fordi han smed mig ud af klubben.

– Men se på nogle af de kampe. Hvad er det for noget ild under Brøndby Stadion? Det er så sløvt, den måde, der bliver spillet fodbold på. Seriøst, hvis du ikke får et point mod Silkeborg, så kan du sætte ild til nedrykningsspillet, Frederik Birk! lyder det afslutningsvist fra David Boysen.

Se David Boysens stunt med lighteren i videoafspilleren øverst til denne artikel.

Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Køb, køb, køb!