Forud for forårspremieren mod Viborg talte Frederik Birk om at sætte ild til tingene, og Brøndby kom da også godt fra land med en 4-1-sejr i den kamp.
Siden da er der dog blevet skruet alvorligt ned for blusset for Brøndby, for de tre efterfølgende kampe mod Vejle, Lyngby og Randers har givet en sløj pointhøst på blot to point sammenlagt, og i det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer vært David Boysen derfor med en stor opsang til Brøndbys nye cheftræner, Frederik Birk, der efter 4-2-nederlaget til Randers er under et tungt pres inden søndagens ‘finale’ mod Silkeborg, hvor et nederlag sender de blå-gule i nedrykningsspillet.
– Min peptalk er simpelthen rettet mod den her flotte mand, som altid står helt roligt, fuld af selvtillid og snakker, lige meget hvordan og hvorledes det hele er gået, lyder det fra David Boysen, der herefter finder en lighter frem for at illustrere sin pointe:
– Hvis du ikke kan sætte ild til Brøndby Stadion, så lover jeg dig, at jeg sætter ild til studiet. Jeg har sjældent set en fakkel være så ufarlig som den måde, du fortæller om ild under Brøndby Stadion. Hvad er det, du mener om ild under Brøndby Stadion? I kommer ud og spiller bare med pasninger!
David Boysens lighter-optrin forårsager et voldsomt grineflip fra Rajko Lekic i podcaststudiet, men den tidligere Brøndby-spiller fortsætter sin peptalk op opfordrer Frederik til at studere en af sine forgængere på trænerbænken i vestegnsklubben.
– Jeg hadede Alexander Zorniger, men hvis der var noget, han kunne, så var det gudhjælpemig at sætte ild under Brøndby Stadion! Se nogle af kampene med ham. Jeg sender dem ikke til dig, for jeg gad ikke at se dem, da han var træner, fordi han smed mig ud af klubben.
– Men se på nogle af de kampe. Hvad er det for noget ild under Brøndby Stadion? Det er så sløvt, den måde, der bliver spillet fodbold på. Seriøst, hvis du ikke får et point mod Silkeborg, så kan du sætte ild til nedrykningsspillet, Frederik Birk! lyder det afslutningsvist fra David Boysen.
Se David Boysens stunt med lighteren i videoafspilleren øverst til denne artikel.
Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
PSG – Bayern München
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Afvist – Brøndby undrer sig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE