Så meget tjener Uhre, Maxsø og Sviatchenko i USA

Mikael Uhre er den bedst betalte dansker i USA, men heller ikke Andreas Maxsø og Erik Sviatchenko går sultne i seng. Lionel Messi smadrer alt og alle.



Mikael Uhre, Erik Sviatchenko og Andreas Maxsø er bare tre af de danskere, der tjener til dagen og vejen i USA, og der er rigtig gode penge at hente i Major League Soccer. 

Det kan den nævnte trio skrive under på.

Major League Soccer Players Association offentliggør hvert halve år lønnen for sine spillere, og her kan man få et overblik over, hvor meget den enkelte spiller i USA’s bedste række tjener.

Det er ikke mindst opløftende læsning for Mikael Uhre. Den tidligere Brøndby-stjerne tjener 13,5 millioner kroner om året i Philadelphia Union medregnet diverse bonusser, og det gør ham til klubbens bedst betalte spiller.

Andreas Maxsø tjener tæt på ni millioner kroner i Colorado Rapids, mens Erik Sviatchenko hæver på den gode side af 5,6 millioner i Houston Dynamo. 

Tobias Salquist hæver 3,1 millioner kroner i Chicago, mens Malte Aamundsen får en lille smule mindre i Columbus. 

Tidligere Superliga-spillere tjener kassen
Når man går listen igennem, er der en række tidligere stjernespillere fra den danske Superliga, der stikker ud, og det gælder ikke mindst den tidligere Brøndby-profil Hany Mukhtar, der rent faktisk er den niende bedst betalte spiller i hele Major League Soccer. Nashville-spilleren hiver 35 millioner.

Også Teemu Pukki kan smile hele vejen til banken i Minnesota, hvor han tjener 24 millioner kroner, hvilket er 15. mest af alle i den amerikanske fodboldliga.

Den tidligere FC København-spiller Jan Gregus må nøjes med en årsløn på 1,1 millioner kroner.

Lionel Messi i en liga for sig
Hvem der er den ubestridte lønkonge i USA kommer næppe bag på ret mange. Der er ingen i nærheden af Lionel Messi, der tjener 140 millioner kroner i Inter Miami – og det er altså i løn. Dertil kommer alle argentinerens personlige sponsoraftaler, som ikke medregnes.

Lionel Messi alene tjener mere, end spillerne i 25 af de 29 klubber i Major League Soccer gør til sammen. 

Lorenzo Insigne er USA’s næstbedst betalte med 105 millioner kroner, mens Sergio Busquets og Xherdan Shaqiri er på de følgende pladser.





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

– Han er fuldstændig vanvittig

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Aldrig nogensinde FCK

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Mohamed Salah har sagt undskyld

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

I chok over Nicolai Poulsen

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

United vil gå all in på Premier League-stjerne

– Når jeg var alene, græd jeg

Antonsens drøm slukket

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Brøndby takker nej til to spillere

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Albert Grønbæk skifter agent

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide