Så meget tjener Uhre, Maxsø og Sviatchenko i USA

Mikael Uhre er den bedst betalte dansker i USA, men heller ikke Andreas Maxsø og Erik Sviatchenko går sultne i seng. Lionel Messi smadrer alt og alle.



Mikael Uhre, Erik Sviatchenko og Andreas Maxsø er bare tre af de danskere, der tjener til dagen og vejen i USA, og der er rigtig gode penge at hente i Major League Soccer. 

Det kan den nævnte trio skrive under på.

Major League Soccer Players Association offentliggør hvert halve år lønnen for sine spillere, og her kan man få et overblik over, hvor meget den enkelte spiller i USA’s bedste række tjener.

Det er ikke mindst opløftende læsning for Mikael Uhre. Den tidligere Brøndby-stjerne tjener 13,5 millioner kroner om året i Philadelphia Union medregnet diverse bonusser, og det gør ham til klubbens bedst betalte spiller.

Andreas Maxsø tjener tæt på ni millioner kroner i Colorado Rapids, mens Erik Sviatchenko hæver på den gode side af 5,6 millioner i Houston Dynamo. 

Tobias Salquist hæver 3,1 millioner kroner i Chicago, mens Malte Aamundsen får en lille smule mindre i Columbus. 

Tidligere Superliga-spillere tjener kassen
Når man går listen igennem, er der en række tidligere stjernespillere fra den danske Superliga, der stikker ud, og det gælder ikke mindst den tidligere Brøndby-profil Hany Mukhtar, der rent faktisk er den niende bedst betalte spiller i hele Major League Soccer. Nashville-spilleren hiver 35 millioner.

Også Teemu Pukki kan smile hele vejen til banken i Minnesota, hvor han tjener 24 millioner kroner, hvilket er 15. mest af alle i den amerikanske fodboldliga.

Den tidligere FC København-spiller Jan Gregus må nøjes med en årsløn på 1,1 millioner kroner.

Lionel Messi i en liga for sig
Hvem der er den ubestridte lønkonge i USA kommer næppe bag på ret mange. Der er ingen i nærheden af Lionel Messi, der tjener 140 millioner kroner i Inter Miami – og det er altså i løn. Dertil kommer alle argentinerens personlige sponsoraftaler, som ikke medregnes.

Lionel Messi alene tjener mere, end spillerne i 25 af de 29 klubber i Major League Soccer gør til sammen. 

Lorenzo Insigne er USA’s næstbedst betalte med 105 millioner kroner, mens Sergio Busquets og Xherdan Shaqiri er på de følgende pladser.





Melder ud om fremtiden efter nedrykning




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Monsterbud på vej

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

De lurer på Vejle-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller