Mikael Uhre, Erik Sviatchenko og Andreas Maxsø er bare tre af de danskere, der tjener til dagen og vejen i USA, og der er rigtig gode penge at hente i Major League Soccer.
Det kan den nævnte trio skrive under på.
Major League Soccer Players Association offentliggør hvert halve år lønnen for sine spillere, og her kan man få et overblik over, hvor meget den enkelte spiller i USA’s bedste række tjener.
Det er ikke mindst opløftende læsning for Mikael Uhre. Den tidligere Brøndby-stjerne tjener 13,5 millioner kroner om året i Philadelphia Union medregnet diverse bonusser, og det gør ham til klubbens bedst betalte spiller.
Andreas Maxsø tjener tæt på ni millioner kroner i Colorado Rapids, mens Erik Sviatchenko hæver på den gode side af 5,6 millioner i Houston Dynamo.
Tobias Salquist hæver 3,1 millioner kroner i Chicago, mens Malte Aamundsen får en lille smule mindre i Columbus.
Tidligere Superliga-spillere tjener kassen
Når man går listen igennem, er der en række tidligere stjernespillere fra den danske Superliga, der stikker ud, og det gælder ikke mindst den tidligere Brøndby-profil Hany Mukhtar, der rent faktisk er den niende bedst betalte spiller i hele Major League Soccer. Nashville-spilleren hiver 35 millioner.
Også Teemu Pukki kan smile hele vejen til banken i Minnesota, hvor han tjener 24 millioner kroner, hvilket er 15. mest af alle i den amerikanske fodboldliga.
Den tidligere FC København-spiller Jan Gregus må nøjes med en årsløn på 1,1 millioner kroner.
Lionel Messi i en liga for sig
Hvem der er den ubestridte lønkonge i USA kommer næppe bag på ret mange. Der er ingen i nærheden af Lionel Messi, der tjener 140 millioner kroner i Inter Miami – og det er altså i løn. Dertil kommer alle argentinerens personlige sponsoraftaler, som ikke medregnes.
Lionel Messi alene tjener mere, end spillerne i 25 af de 29 klubber i Major League Soccer gør til sammen.
Lorenzo Insigne er USA’s næstbedst betalte med 105 millioner kroner, mens Sergio Busquets og Xherdan Shaqiri er på de følgende pladser.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Mexico er klar til ottendedelsfinalen
Ellevild Haaland: Det er sindssygt!
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE