Mikael Uhre, Erik Sviatchenko og Andreas Maxsø er bare tre af de danskere, der tjener til dagen og vejen i USA, og der er rigtig gode penge at hente i Major League Soccer.
Det kan den nævnte trio skrive under på.
Major League Soccer Players Association offentliggør hvert halve år lønnen for sine spillere, og her kan man få et overblik over, hvor meget den enkelte spiller i USA’s bedste række tjener.
Det er ikke mindst opløftende læsning for Mikael Uhre. Den tidligere Brøndby-stjerne tjener 13,5 millioner kroner om året i Philadelphia Union medregnet diverse bonusser, og det gør ham til klubbens bedst betalte spiller.
Andreas Maxsø tjener tæt på ni millioner kroner i Colorado Rapids, mens Erik Sviatchenko hæver på den gode side af 5,6 millioner i Houston Dynamo.
Tobias Salquist hæver 3,1 millioner kroner i Chicago, mens Malte Aamundsen får en lille smule mindre i Columbus.
Tidligere Superliga-spillere tjener kassen
Når man går listen igennem, er der en række tidligere stjernespillere fra den danske Superliga, der stikker ud, og det gælder ikke mindst den tidligere Brøndby-profil Hany Mukhtar, der rent faktisk er den niende bedst betalte spiller i hele Major League Soccer. Nashville-spilleren hiver 35 millioner.
Også Teemu Pukki kan smile hele vejen til banken i Minnesota, hvor han tjener 24 millioner kroner, hvilket er 15. mest af alle i den amerikanske fodboldliga.
Den tidligere FC København-spiller Jan Gregus må nøjes med en årsløn på 1,1 millioner kroner.
Lionel Messi i en liga for sig
Hvem der er den ubestridte lønkonge i USA kommer næppe bag på ret mange. Der er ingen i nærheden af Lionel Messi, der tjener 140 millioner kroner i Inter Miami – og det er altså i løn. Dertil kommer alle argentinerens personlige sponsoraftaler, som ikke medregnes.
Lionel Messi alene tjener mere, end spillerne i 25 af de 29 klubber i Major League Soccer gør til sammen.
Lorenzo Insigne er USA’s næstbedst betalte med 105 millioner kroner, mens Sergio Busquets og Xherdan Shaqiri er på de følgende pladser.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
Afslører Brøndbys transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADETS DOM