Mikael Uhre, Erik Sviatchenko og Andreas Maxsø er bare tre af de danskere, der tjener til dagen og vejen i USA, og der er rigtig gode penge at hente i Major League Soccer.
Det kan den nævnte trio skrive under på.
Major League Soccer Players Association offentliggør hvert halve år lønnen for sine spillere, og her kan man få et overblik over, hvor meget den enkelte spiller i USA’s bedste række tjener.
Det er ikke mindst opløftende læsning for Mikael Uhre. Den tidligere Brøndby-stjerne tjener 13,5 millioner kroner om året i Philadelphia Union medregnet diverse bonusser, og det gør ham til klubbens bedst betalte spiller.
Andreas Maxsø tjener tæt på ni millioner kroner i Colorado Rapids, mens Erik Sviatchenko hæver på den gode side af 5,6 millioner i Houston Dynamo.
Tobias Salquist hæver 3,1 millioner kroner i Chicago, mens Malte Aamundsen får en lille smule mindre i Columbus.
Tidligere Superliga-spillere tjener kassen
Når man går listen igennem, er der en række tidligere stjernespillere fra den danske Superliga, der stikker ud, og det gælder ikke mindst den tidligere Brøndby-profil Hany Mukhtar, der rent faktisk er den niende bedst betalte spiller i hele Major League Soccer. Nashville-spilleren hiver 35 millioner.
Også Teemu Pukki kan smile hele vejen til banken i Minnesota, hvor han tjener 24 millioner kroner, hvilket er 15. mest af alle i den amerikanske fodboldliga.
Den tidligere FC København-spiller Jan Gregus må nøjes med en årsløn på 1,1 millioner kroner.
Lionel Messi i en liga for sig
Hvem der er den ubestridte lønkonge i USA kommer næppe bag på ret mange. Der er ingen i nærheden af Lionel Messi, der tjener 140 millioner kroner i Inter Miami – og det er altså i løn. Dertil kommer alle argentinerens personlige sponsoraftaler, som ikke medregnes.
Lionel Messi alene tjener mere, end spillerne i 25 af de 29 klubber i Major League Soccer gør til sammen.
Lorenzo Insigne er USA’s næstbedst betalte med 105 millioner kroner, mens Sergio Busquets og Xherdan Shaqiri er på de følgende pladser.
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup