– Så skal vi ikke stå og tale om førstepladsen

Ovenpå mandagens nederlag mener Jesper Sørensen, at Brøndby skal have et andet fokus end på, hvor langt der er op til førstepladsen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Når weekendens Superliga-runde er overstået, og landsholdspausen begynder, kan Brøndby IF have enten seks, ni eller 12 point op til FC Midtjylland på rækkens førsteplads.

Det afhænger selvfølgelig af søndagens resultat, hvor Brøndby møder netop FC Midtjylland på Brøndby Stadion.

I Brøndby vil Jesper Sørensen imidlertid ikke tale om førstepladsen efter præstationen mod FC Nordsjælland i mandags, hvor de blå-gule tabte med hele 1-4 efter en skuffende præstation.

– Det er en vigtig kamp. Det er klart, at nu taler I om førstepladsen. Jeg går ikke så meget op i den, siger Jesper Sørensen efter torsdagens træning til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Selvfølgelig går jeg op i pointafstanden, og selvfølgelig er det en super vigtig kamp for os at komme ud og få vundet. Det er klart. Men når vi står på bagkant af at have tabt 1-4 (i Farum, red.), så skal vi ikke stå og tale om, hvor langt vi er efter førstepladsen.

– Så skal vi tale om, hvordan vi kan få stabiliseret os og få gode præstationer ind, som kan give mulighederne for at få de resultater, vi vil have. Det er dér, vi skal hente tingene. Vi skal arbejde os ind i det, og så skal vi over tid kravle lidt op. Det må være målet for os lige nu. Vi kan ikke kigge helt op.

Hos spillerne er der også fokus på at tage en kamp ad gangen.

– 12 point er meget, og ni point er meget lige nu. Det kan også blive seks (hvis Brøndby vinder, red.), og det er det, vi går efter. Det er ikke optimalt, at vi er så langt bagud, men vi ser mest af alt en fodboldkamp, vi skal ud at vinde. Vi skal med nu, for det er vigtigere, siger Nicolai Vallys.

– Når du spiller mod de andre formodede tophold, skal man forsøge at vinde så mange som muligt, fordi det gør, at man unægteligt kommer tættere på. Når det så er sagt, er alle kampe vigtige. Men det er vigtig at komme sejrrigt ud mod de her hold, siger anfører Jacob Rasmussen.

På den anden side af landsholdspausen venter flere kampe mod de formodede tophold i Superligaen. Efter kampen mod FC Midtjylland skal Brøndby møde henholdsvis AGF, FC København, FC Midtjylland igen og FC Nordsjælland igen.



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Bach Bak i svime over Uhre

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Raser over Rasmus Højlund-episode

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

– Lange forhandlinger med FC København

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Brentford har gjort det igen

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub