– Så skal vi ikke stå og tale om førstepladsen

Ovenpå mandagens nederlag mener Jesper Sørensen, at Brøndby skal have et andet fokus end på, hvor langt der er op til førstepladsen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Når weekendens Superliga-runde er overstået, og landsholdspausen begynder, kan Brøndby IF have enten seks, ni eller 12 point op til FC Midtjylland på rækkens førsteplads.

Det afhænger selvfølgelig af søndagens resultat, hvor Brøndby møder netop FC Midtjylland på Brøndby Stadion.

I Brøndby vil Jesper Sørensen imidlertid ikke tale om førstepladsen efter præstationen mod FC Nordsjælland i mandags, hvor de blå-gule tabte med hele 1-4 efter en skuffende præstation.

– Det er en vigtig kamp. Det er klart, at nu taler I om førstepladsen. Jeg går ikke så meget op i den, siger Jesper Sørensen efter torsdagens træning til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Selvfølgelig går jeg op i pointafstanden, og selvfølgelig er det en super vigtig kamp for os at komme ud og få vundet. Det er klart. Men når vi står på bagkant af at have tabt 1-4 (i Farum, red.), så skal vi ikke stå og tale om, hvor langt vi er efter førstepladsen.

– Så skal vi tale om, hvordan vi kan få stabiliseret os og få gode præstationer ind, som kan give mulighederne for at få de resultater, vi vil have. Det er dér, vi skal hente tingene. Vi skal arbejde os ind i det, og så skal vi over tid kravle lidt op. Det må være målet for os lige nu. Vi kan ikke kigge helt op.

Hos spillerne er der også fokus på at tage en kamp ad gangen.

– 12 point er meget, og ni point er meget lige nu. Det kan også blive seks (hvis Brøndby vinder, red.), og det er det, vi går efter. Det er ikke optimalt, at vi er så langt bagud, men vi ser mest af alt en fodboldkamp, vi skal ud at vinde. Vi skal med nu, for det er vigtigere, siger Nicolai Vallys.

– Når du spiller mod de andre formodede tophold, skal man forsøge at vinde så mange som muligt, fordi det gør, at man unægteligt kommer tættere på. Når det så er sagt, er alle kampe vigtige. Men det er vigtig at komme sejrrigt ud mod de her hold, siger anfører Jacob Rasmussen.

På den anden side af landsholdspausen venter flere kampe mod de formodede tophold i Superligaen. Efter kampen mod FC Midtjylland skal Brøndby møde henholdsvis AGF, FC København, FC Midtjylland igen og FC Nordsjælland igen.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

José Mourinho klarmelder dansker

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Chido Obi var ustyrlig

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Benfica – Real Madrid

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen