BRØNDBY (Tipsbladet): Når weekendens Superliga-runde er overstået, og landsholdspausen begynder, kan Brøndby IF have enten seks, ni eller 12 point op til FC Midtjylland på rækkens førsteplads.
Det afhænger selvfølgelig af søndagens resultat, hvor Brøndby møder netop FC Midtjylland på Brøndby Stadion.
I Brøndby vil Jesper Sørensen imidlertid ikke tale om førstepladsen efter præstationen mod FC Nordsjælland i mandags, hvor de blå-gule tabte med hele 1-4 efter en skuffende præstation.
– Det er en vigtig kamp. Det er klart, at nu taler I om førstepladsen. Jeg går ikke så meget op i den, siger Jesper Sørensen efter torsdagens træning til Tipsbladet og den fremmødte presse.
– Selvfølgelig går jeg op i pointafstanden, og selvfølgelig er det en super vigtig kamp for os at komme ud og få vundet. Det er klart. Men når vi står på bagkant af at have tabt 1-4 (i Farum, red.), så skal vi ikke stå og tale om, hvor langt vi er efter førstepladsen.
– Så skal vi tale om, hvordan vi kan få stabiliseret os og få gode præstationer ind, som kan give mulighederne for at få de resultater, vi vil have. Det er dér, vi skal hente tingene. Vi skal arbejde os ind i det, og så skal vi over tid kravle lidt op. Det må være målet for os lige nu. Vi kan ikke kigge helt op.
Hos spillerne er der også fokus på at tage en kamp ad gangen.
– 12 point er meget, og ni point er meget lige nu. Det kan også blive seks (hvis Brøndby vinder, red.), og det er det, vi går efter. Det er ikke optimalt, at vi er så langt bagud, men vi ser mest af alt en fodboldkamp, vi skal ud at vinde. Vi skal med nu, for det er vigtigere, siger Nicolai Vallys.
– Når du spiller mod de andre formodede tophold, skal man forsøge at vinde så mange som muligt, fordi det gør, at man unægteligt kommer tættere på. Når det så er sagt, er alle kampe vigtige. Men det er vigtig at komme sejrrigt ud mod de her hold, siger anfører Jacob Rasmussen.
På den anden side af landsholdspausen venter flere kampe mod de formodede tophold i Superligaen. Efter kampen mod FC Midtjylland skal Brøndby møde henholdsvis AGF, FC København, FC Midtjylland igen og FC Nordsjælland igen.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED