– Så skal vi ikke stå og tale om førstepladsen

Ovenpå mandagens nederlag mener Jesper Sørensen, at Brøndby skal have et andet fokus end på, hvor langt der er op til førstepladsen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Når weekendens Superliga-runde er overstået, og landsholdspausen begynder, kan Brøndby IF have enten seks, ni eller 12 point op til FC Midtjylland på rækkens førsteplads.

Det afhænger selvfølgelig af søndagens resultat, hvor Brøndby møder netop FC Midtjylland på Brøndby Stadion.

I Brøndby vil Jesper Sørensen imidlertid ikke tale om førstepladsen efter præstationen mod FC Nordsjælland i mandags, hvor de blå-gule tabte med hele 1-4 efter en skuffende præstation.

– Det er en vigtig kamp. Det er klart, at nu taler I om førstepladsen. Jeg går ikke så meget op i den, siger Jesper Sørensen efter torsdagens træning til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Selvfølgelig går jeg op i pointafstanden, og selvfølgelig er det en super vigtig kamp for os at komme ud og få vundet. Det er klart. Men når vi står på bagkant af at have tabt 1-4 (i Farum, red.), så skal vi ikke stå og tale om, hvor langt vi er efter førstepladsen.

– Så skal vi tale om, hvordan vi kan få stabiliseret os og få gode præstationer ind, som kan give mulighederne for at få de resultater, vi vil have. Det er dér, vi skal hente tingene. Vi skal arbejde os ind i det, og så skal vi over tid kravle lidt op. Det må være målet for os lige nu. Vi kan ikke kigge helt op.

Hos spillerne er der også fokus på at tage en kamp ad gangen.

– 12 point er meget, og ni point er meget lige nu. Det kan også blive seks (hvis Brøndby vinder, red.), og det er det, vi går efter. Det er ikke optimalt, at vi er så langt bagud, men vi ser mest af alt en fodboldkamp, vi skal ud at vinde. Vi skal med nu, for det er vigtigere, siger Nicolai Vallys.

– Når du spiller mod de andre formodede tophold, skal man forsøge at vinde så mange som muligt, fordi det gør, at man unægteligt kommer tættere på. Når det så er sagt, er alle kampe vigtige. Men det er vigtig at komme sejrrigt ud mod de her hold, siger anfører Jacob Rasmussen.

På den anden side af landsholdspausen venter flere kampe mod de formodede tophold i Superligaen. Efter kampen mod FC Midtjylland skal Brøndby møde henholdsvis AGF, FC København, FC Midtjylland igen og FC Nordsjælland igen.



Meget tæt på at hente Pione Sisto

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Fælder hård Schmeichel-dom

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Rangerer Eriksen over superstjerner

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

FC København misser denne midtbane-stjerne

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

City-ejer sælger klub

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Forlænger med to Superliga-talenter

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud