– Så skal vi ikke stå og tale om førstepladsen

Ovenpå mandagens nederlag mener Jesper Sørensen, at Brøndby skal have et andet fokus end på, hvor langt der er op til førstepladsen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Når weekendens Superliga-runde er overstået, og landsholdspausen begynder, kan Brøndby IF have enten seks, ni eller 12 point op til FC Midtjylland på rækkens førsteplads.

Det afhænger selvfølgelig af søndagens resultat, hvor Brøndby møder netop FC Midtjylland på Brøndby Stadion.

I Brøndby vil Jesper Sørensen imidlertid ikke tale om førstepladsen efter præstationen mod FC Nordsjælland i mandags, hvor de blå-gule tabte med hele 1-4 efter en skuffende præstation.

– Det er en vigtig kamp. Det er klart, at nu taler I om førstepladsen. Jeg går ikke så meget op i den, siger Jesper Sørensen efter torsdagens træning til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Selvfølgelig går jeg op i pointafstanden, og selvfølgelig er det en super vigtig kamp for os at komme ud og få vundet. Det er klart. Men når vi står på bagkant af at have tabt 1-4 (i Farum, red.), så skal vi ikke stå og tale om, hvor langt vi er efter førstepladsen.

– Så skal vi tale om, hvordan vi kan få stabiliseret os og få gode præstationer ind, som kan give mulighederne for at få de resultater, vi vil have. Det er dér, vi skal hente tingene. Vi skal arbejde os ind i det, og så skal vi over tid kravle lidt op. Det må være målet for os lige nu. Vi kan ikke kigge helt op.

Hos spillerne er der også fokus på at tage en kamp ad gangen.

– 12 point er meget, og ni point er meget lige nu. Det kan også blive seks (hvis Brøndby vinder, red.), og det er det, vi går efter. Det er ikke optimalt, at vi er så langt bagud, men vi ser mest af alt en fodboldkamp, vi skal ud at vinde. Vi skal med nu, for det er vigtigere, siger Nicolai Vallys.

– Når du spiller mod de andre formodede tophold, skal man forsøge at vinde så mange som muligt, fordi det gør, at man unægteligt kommer tættere på. Når det så er sagt, er alle kampe vigtige. Men det er vigtig at komme sejrrigt ud mod de her hold, siger anfører Jacob Rasmussen.

På den anden side af landsholdspausen venter flere kampe mod de formodede tophold i Superligaen. Efter kampen mod FC Midtjylland skal Brøndby møde henholdsvis AGF, FC København, FC Midtjylland igen og FC Nordsjælland igen.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kommer til AGF efter monstersæson

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

FC København byder på kantspiller

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Brøndby har IKKE budt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er ret let at se’

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Brøndby forhandler om stor transfer

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

– Det er forfærdeligt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Storklub lurer på Jonas Wind

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Manchester City køber landsholdsspiller

I chok over Tottenham

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon