En samlet aftale er på plads i Brøndby IF.
Sådan står der på Superliga-klubbens hjemmeside torsdag formiddag.
Dermed er det lykkedes Brøndby IF og Fanafdelingen at komme frem til en aftale, efter det i forrige uge blev meldt ud, at parterne havde genoptaget dialogen.
Aftalen består af to underskrevne dokumenter, hvoraf det ene er juridisk bindende, og det andet er formuleret som en hensigtserklæring.
Lars B. Pedersen – Fanafdelingens formand – siger følgende i den pressemeddelse, som netop er blevet sendt ud.
– Vi har brugt de seneste par uger på en tæt dialog med klubben, hvor vi har afholdt en række konstruktive møder, og i dag er jeg personligt stolt over, at vi kan præsentere en samlet aftale, der markerer et historisk øjeblik i klub/fan samarbejdet. Ikke blot i Danmark, men også internationalt, da dets sidestykke ikke findes magen til.
– Som det fremgår af den samlede aftale, så imødekommer den på lange stræk mange af de ønsker og krav, vi havde, da vi startede processen. Den samlede aftale giver klubben og fans en ny, formaliseret form hvorfra klub/fan samarbejdet kan udvikle sig ad åre. Det er med andre et ord et rigtig stærkt udgangspunkt for os at arbejde videre fra.
– Vi er tilfredse med, at vi nu har fået klubben til at binde sig juridisk på en lang række punkter, ligesom vi er tilfredse med, at de øvrige punkter er formuleret og underskrevet i en hensigtserklæring.
Det vigtigste for os har hele vejen igennem været, at klubben forpligtede sig til en vej frem, som så mange som muligt kunne se sig selv i. Nu skal den samlede aftale så til afstemning blandt vores medlemmer 11. juni, og vores fokus vil frem til da være at sikre, at vores medlemmer forstår indholdet, så de er bedst muligt klædt på til afstemningen.
Fanafdelingen vil indkalde dets medlemmer til en ekstraordinær generalforsamling søndag 11. juni, hvor medlemmerne skal stemme om den samlede aftale.
Aftalen glæder Jan Bech Andersen, som er bestyrelsesformand på Vestegnen.
– Jeg er personligt meget glad for, at dialogen har resulteret i den samlede aftale, som er blevet offentliggjort i dag, da den indkapsler det unikke bånd, der er mellem denne fantastiske klub og klubbens fans.
– Jeg tror fuldt og fast på, at et fortsat tæt samarbejde mellem klub og fans kun vil være med til at udvikle og styrke vores klub, når vi skal række ud og konkurrere om topplaceringer på både dame- og herresiden samt spille i Europa med det rette mix af egne talenter og erfarne præstationsspillere.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
LIVE
LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
El Clásico kan afgøre det hele
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
