Så skete det: En samlet aftale er på plads i BIF

Efter lange forhandlinger er det nu lykkes at få lavet en aftale på Vestegnen.



En samlet aftale er på plads i Brøndby IF. 

Sådan står der på Superliga-klubbens hjemmeside torsdag formiddag. 

Dermed er det lykkedes Brøndby IF og Fanafdelingen at komme frem til en aftale, efter det i forrige uge blev meldt ud, at parterne havde genoptaget dialogen. 

Aftalen består af to underskrevne dokumenter, hvoraf det ene er juridisk bindende, og det andet er formuleret som en hensigtserklæring. 

Lars B. Pedersen – Fanafdelingens formand – siger følgende i den pressemeddelse, som netop er blevet sendt ud. 

– Vi har brugt de seneste par uger på en tæt dialog med klubben, hvor vi har afholdt en række konstruktive møder, og i dag er jeg personligt stolt over, at vi kan præsentere en samlet aftale, der markerer et historisk øjeblik i klub/fan samarbejdet. Ikke blot i Danmark, men også internationalt, da dets sidestykke ikke findes magen til.

– Som det fremgår af den samlede aftale, så imødekommer den på lange stræk mange af de ønsker og krav, vi havde, da vi startede processen. Den samlede aftale giver klubben og fans en ny, formaliseret form hvorfra klub/fan samarbejdet kan udvikle sig ad åre. Det er med andre et ord et rigtig stærkt udgangspunkt for os at arbejde videre fra. 

– Vi er tilfredse med, at vi nu har fået klubben til at binde sig juridisk på en lang række punkter, ligesom vi er tilfredse med, at de øvrige punkter er formuleret og underskrevet i en hensigtserklæring.

Det vigtigste for os har hele vejen igennem været, at klubben forpligtede sig til en vej frem, som så mange som muligt kunne se sig selv i. Nu skal den samlede aftale så til afstemning blandt vores medlemmer 11. juni, og vores fokus vil frem til da være at sikre, at vores medlemmer forstår indholdet, så de er bedst muligt klædt på til afstemningen. 

Fanafdelingen vil indkalde dets medlemmer til en ekstraordinær generalforsamling søndag 11. juni, hvor medlemmerne skal stemme om den samlede aftale. 

Aftalen glæder Jan Bech Andersen, som er bestyrelsesformand på Vestegnen. 

– Jeg er personligt meget glad for, at dialogen har resulteret i den samlede aftale, som er blevet offentliggjort i dag, da den indkapsler det unikke bånd, der er mellem denne fantastiske klub og klubbens fans.

– Jeg tror fuldt og fast på, at et fortsat tæt samarbejde mellem klub og fans kun vil være med til at udvikle og styrke vores klub, når vi skal række ud og konkurrere om topplaceringer på både dame- og herresiden samt spille i Europa med det rette mix af egne talenter og erfarne præstationsspillere. 





TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Manchester City – Real Madrid



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’