En samlet aftale er på plads i Brøndby IF.
Sådan står der på Superliga-klubbens hjemmeside torsdag formiddag.
Dermed er det lykkedes Brøndby IF og Fanafdelingen at komme frem til en aftale, efter det i forrige uge blev meldt ud, at parterne havde genoptaget dialogen.
Aftalen består af to underskrevne dokumenter, hvoraf det ene er juridisk bindende, og det andet er formuleret som en hensigtserklæring.
Lars B. Pedersen – Fanafdelingens formand – siger følgende i den pressemeddelse, som netop er blevet sendt ud.
– Vi har brugt de seneste par uger på en tæt dialog med klubben, hvor vi har afholdt en række konstruktive møder, og i dag er jeg personligt stolt over, at vi kan præsentere en samlet aftale, der markerer et historisk øjeblik i klub/fan samarbejdet. Ikke blot i Danmark, men også internationalt, da dets sidestykke ikke findes magen til.
– Som det fremgår af den samlede aftale, så imødekommer den på lange stræk mange af de ønsker og krav, vi havde, da vi startede processen. Den samlede aftale giver klubben og fans en ny, formaliseret form hvorfra klub/fan samarbejdet kan udvikle sig ad åre. Det er med andre et ord et rigtig stærkt udgangspunkt for os at arbejde videre fra.
– Vi er tilfredse med, at vi nu har fået klubben til at binde sig juridisk på en lang række punkter, ligesom vi er tilfredse med, at de øvrige punkter er formuleret og underskrevet i en hensigtserklæring.
Det vigtigste for os har hele vejen igennem været, at klubben forpligtede sig til en vej frem, som så mange som muligt kunne se sig selv i. Nu skal den samlede aftale så til afstemning blandt vores medlemmer 11. juni, og vores fokus vil frem til da være at sikre, at vores medlemmer forstår indholdet, så de er bedst muligt klædt på til afstemningen.
Fanafdelingen vil indkalde dets medlemmer til en ekstraordinær generalforsamling søndag 11. juni, hvor medlemmerne skal stemme om den samlede aftale.
Aftalen glæder Jan Bech Andersen, som er bestyrelsesformand på Vestegnen.
– Jeg er personligt meget glad for, at dialogen har resulteret i den samlede aftale, som er blevet offentliggjort i dag, da den indkapsler det unikke bånd, der er mellem denne fantastiske klub og klubbens fans.
– Jeg tror fuldt og fast på, at et fortsat tæt samarbejde mellem klub og fans kun vil være med til at udvikle og styrke vores klub, når vi skal række ud og konkurrere om topplaceringer på både dame- og herresiden samt spille i Europa med det rette mix af egne talenter og erfarne præstationsspillere.
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
TOPNYHED
