• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Lasse Claes

Så skete det: En samlet aftale er på plads i BIF

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Efter lange forhandlinger er det nu lykkes at få lavet en aftale på Vestegnen.

Af Lasse Claes

En samlet aftale er på plads i Brøndby IF. 

Sådan står der på Superliga-klubbens hjemmeside torsdag formiddag. 

Dermed er det lykkedes Brøndby IF og Fanafdelingen at komme frem til en aftale, efter det i forrige uge blev meldt ud, at parterne havde genoptaget dialogen. 

Aftalen består af to underskrevne dokumenter, hvoraf det ene er juridisk bindende, og det andet er formuleret som en hensigtserklæring. 

Lars B. Pedersen - Fanafdelingens formand - siger følgende i den pressemeddelse, som netop er blevet sendt ud. 

- Vi har brugt de seneste par uger på en tæt dialog med klubben, hvor vi har afholdt en række konstruktive møder, og i dag er jeg personligt stolt over, at vi kan præsentere en samlet aftale, der markerer et historisk øjeblik i klub/fan samarbejdet. Ikke blot i Danmark, men også internationalt, da dets sidestykke ikke findes magen til.

- Som det fremgår af den samlede aftale, så imødekommer den på lange stræk mange af de ønsker og krav, vi havde, da vi startede processen. Den samlede aftale giver klubben og fans en ny, formaliseret form hvorfra klub/fan samarbejdet kan udvikle sig ad åre. Det er med andre et ord et rigtig stærkt udgangspunkt for os at arbejde videre fra. 

- Vi er tilfredse med, at vi nu har fået klubben til at binde sig juridisk på en lang række punkter, ligesom vi er tilfredse med, at de øvrige punkter er formuleret og underskrevet i en hensigtserklæring.

Det vigtigste for os har hele vejen igennem været, at klubben forpligtede sig til en vej frem, som så mange som muligt kunne se sig selv i. Nu skal den samlede aftale så til afstemning blandt vores medlemmer 11. juni, og vores fokus vil frem til da være at sikre, at vores medlemmer forstår indholdet, så de er bedst muligt klædt på til afstemningen. 

Fanafdelingen vil indkalde dets medlemmer til en ekstraordinær generalforsamling søndag 11. juni, hvor medlemmerne skal stemme om den samlede aftale. 

Aftalen glæder Jan Bech Andersen, som er bestyrelsesformand på Vestegnen. 

- Jeg er personligt meget glad for, at dialogen har resulteret i den samlede aftale, som er blevet offentliggjort i dag, da den indkapsler det unikke bånd, der er mellem denne fantastiske klub og klubbens fans.

- Jeg tror fuldt og fast på, at et fortsat tæt samarbejde mellem klub og fans kun vil være med til at udvikle og styrke vores klub, når vi skal række ud og konkurrere om topplaceringer på både dame- og herresiden samt spille i Europa med det rette mix af egne talenter og erfarne præstationsspillere.