– Så ville jeg aldrig kunne være stolt af mig selv

Isak Bergmann Johannesson forsøger hver eneste dag at være den bedst mulige holdkammerat, og det, mener han, er ekstra vigtigt at være i tider med modgang.



Succes og fiasko er på mange måder essensen af fodbold, men som spiller defineres man af den måde, man opfører sig på i tiden mellem de to yderpoler.

Det mener FC København-spilleren Isak Bergmann Johannesson, hvis tålmodighed er blevet sat alvorligt på prøve i denne sæson, hvor islændingen ikke har fået ret meget spilletid. I sådanne perioder vil mange fodboldspillere blive frustrerede og måske lade det gå ud over omgivelserne.

Men det er lige præcis sådan en spiller, Isak Bergmann Johannesson ikke vil være.

– At være en god holdkammerat er det vigtigste for mig. Det er faktisk det, jeg har været allermest stolt over i den her periode. Jeg har været en god holdkammerat, og det, synes jeg, alle bør være, også når de ikke spiller. Jeg ville aldrig kunne være stolt af mig selv, hvis jeg ikke opførte mig ordentligt i svære perioder. Det betyder meget for mig at være en god fyr, siger Johannesson til Tipsbladet.

Søndag i Parken var islændingen ikke bare en god fyr, men også en god spiller for FC København i den vilde 4-3-sejr over AGF. Den 20-årige midtbanekreatør gjorde det fremragende og noterede sig blandt andet for en assist. 

Det var Isak Bergmann Johannessons første kamp fra start i Superligaen i 2023.

– Det var utrolig dejligt at spille på min foretrukne position som 8'er. Det er på den position, at jeg kan vise mine kvaliteter bedst muligt. Jeg har spillet en del på kanten, men jeg er altså ikke kantspiller. Min styrke er at lave afleveringer frem i banen, og det kan jeg bedst på midtbanen. Det var en sindssyg kamp mod vores rivaler fra AGF, så jeg havde en fantastisk følelse efter kampen.

– Jeg har fokus på, at det er i svære perioder, at man lærer mest. Det betyder selvfølgelig ikke, at jeg ikke helst vil spille alle kampe, men det er, som det er, og så må jeg vise, at jeg er mentalt stærk, siger Isak Bergmann Johannesson.

Nu håber han, at sæsonens sidste to kampe også byder på spilletid, og at han og holdkammeraterne efter sidste spillerunde kan løfte pokalen i Parken.

– Jeg nyder at stå i de her situationer. Det er sådan noget, der gør det unikt at være fodboldspiller, og det er noget, man aldrig glemmer. Jeg tror, der bliver spænding til sidste sekund, men vi skal holde FC Nordsjælland bag os og vinde endnu et mesterskab, fastslår Bergmann Johannesson.

Den islandske midtbanespiller har været på banen i 21 Superliga-kampe i denne sæson, men har blot spillet otte gange fra start. Han har kontrakt med FC København frem til sommeren 2026. 





LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Voldsom straf til Clement Bischoff

Den bedste handel i Superligaen!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Blæst fuldstændig omkuld

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laver aftale med Frederik Birk

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Stjerne peger på Højlund

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Storklub lurer på Superliga-profil

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Salah scorer på Anfield

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!