– Så ville jeg aldrig kunne være stolt af mig selv

Isak Bergmann Johannesson forsøger hver eneste dag at være den bedst mulige holdkammerat, og det, mener han, er ekstra vigtigt at være i tider med modgang.



Succes og fiasko er på mange måder essensen af fodbold, men som spiller defineres man af den måde, man opfører sig på i tiden mellem de to yderpoler.

Det mener FC København-spilleren Isak Bergmann Johannesson, hvis tålmodighed er blevet sat alvorligt på prøve i denne sæson, hvor islændingen ikke har fået ret meget spilletid. I sådanne perioder vil mange fodboldspillere blive frustrerede og måske lade det gå ud over omgivelserne.

Men det er lige præcis sådan en spiller, Isak Bergmann Johannesson ikke vil være.

– At være en god holdkammerat er det vigtigste for mig. Det er faktisk det, jeg har været allermest stolt over i den her periode. Jeg har været en god holdkammerat, og det, synes jeg, alle bør være, også når de ikke spiller. Jeg ville aldrig kunne være stolt af mig selv, hvis jeg ikke opførte mig ordentligt i svære perioder. Det betyder meget for mig at være en god fyr, siger Johannesson til Tipsbladet.

Søndag i Parken var islændingen ikke bare en god fyr, men også en god spiller for FC København i den vilde 4-3-sejr over AGF. Den 20-årige midtbanekreatør gjorde det fremragende og noterede sig blandt andet for en assist. 

Det var Isak Bergmann Johannessons første kamp fra start i Superligaen i 2023.

– Det var utrolig dejligt at spille på min foretrukne position som 8'er. Det er på den position, at jeg kan vise mine kvaliteter bedst muligt. Jeg har spillet en del på kanten, men jeg er altså ikke kantspiller. Min styrke er at lave afleveringer frem i banen, og det kan jeg bedst på midtbanen. Det var en sindssyg kamp mod vores rivaler fra AGF, så jeg havde en fantastisk følelse efter kampen.

– Jeg har fokus på, at det er i svære perioder, at man lærer mest. Det betyder selvfølgelig ikke, at jeg ikke helst vil spille alle kampe, men det er, som det er, og så må jeg vise, at jeg er mentalt stærk, siger Isak Bergmann Johannesson.

Nu håber han, at sæsonens sidste to kampe også byder på spilletid, og at han og holdkammeraterne efter sidste spillerunde kan løfte pokalen i Parken.

– Jeg nyder at stå i de her situationer. Det er sådan noget, der gør det unikt at være fodboldspiller, og det er noget, man aldrig glemmer. Jeg tror, der bliver spænding til sidste sekund, men vi skal holde FC Nordsjælland bag os og vinde endnu et mesterskab, fastslår Bergmann Johannesson.

Den islandske midtbanespiller har været på banen i 21 Superliga-kampe i denne sæson, men har blot spillet otte gange fra start. Han har kontrakt med FC København frem til sommeren 2026. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere