Succes og fiasko er på mange måder essensen af fodbold, men som spiller defineres man af den måde, man opfører sig på i tiden mellem de to yderpoler.
Det mener FC København-spilleren Isak Bergmann Johannesson, hvis tålmodighed er blevet sat alvorligt på prøve i denne sæson, hvor islændingen ikke har fået ret meget spilletid. I sådanne perioder vil mange fodboldspillere blive frustrerede og måske lade det gå ud over omgivelserne.
Men det er lige præcis sådan en spiller, Isak Bergmann Johannesson ikke vil være.
– At være en god holdkammerat er det vigtigste for mig. Det er faktisk det, jeg har været allermest stolt over i den her periode. Jeg har været en god holdkammerat, og det, synes jeg, alle bør være, også når de ikke spiller. Jeg ville aldrig kunne være stolt af mig selv, hvis jeg ikke opførte mig ordentligt i svære perioder. Det betyder meget for mig at være en god fyr, siger Johannesson til Tipsbladet.
Søndag i Parken var islændingen ikke bare en god fyr, men også en god spiller for FC København i den vilde 4-3-sejr over AGF. Den 20-årige midtbanekreatør gjorde det fremragende og noterede sig blandt andet for en assist.
Det var Isak Bergmann Johannessons første kamp fra start i Superligaen i 2023.
– Det var utrolig dejligt at spille på min foretrukne position som 8'er. Det er på den position, at jeg kan vise mine kvaliteter bedst muligt. Jeg har spillet en del på kanten, men jeg er altså ikke kantspiller. Min styrke er at lave afleveringer frem i banen, og det kan jeg bedst på midtbanen. Det var en sindssyg kamp mod vores rivaler fra AGF, så jeg havde en fantastisk følelse efter kampen.
– Jeg har fokus på, at det er i svære perioder, at man lærer mest. Det betyder selvfølgelig ikke, at jeg ikke helst vil spille alle kampe, men det er, som det er, og så må jeg vise, at jeg er mentalt stærk, siger Isak Bergmann Johannesson.
Nu håber han, at sæsonens sidste to kampe også byder på spilletid, og at han og holdkammeraterne efter sidste spillerunde kan løfte pokalen i Parken.
– Jeg nyder at stå i de her situationer. Det er sådan noget, der gør det unikt at være fodboldspiller, og det er noget, man aldrig glemmer. Jeg tror, der bliver spænding til sidste sekund, men vi skal holde FC Nordsjælland bag os og vinde endnu et mesterskab, fastslår Bergmann Johannesson.
Den islandske midtbanespiller har været på banen i 21 Superliga-kampe i denne sæson, men har blot spillet otte gange fra start. Han har kontrakt med FC København frem til sommeren 2026.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
AVIS