Netværk betyder alverden i arbejdslivet, og det gælder ikke mindst også i fodboldbranchen.
Bare spørg i AaB, som tidligere på måneden hentede australske John Iredale.
Det er afgjort et spændende bekendtskab. Iredale er landsholdsangriber, og han kan skrive tyske klubber samt hollandske Heerenveen på sit CV. Netop tiden i Heerenveen er fuldstændig afgørende for, hvordan han endte i dansk fodbold, for det var her, at han lærte AaB's nuværende cheftræner Menno van Dam at kende.
På det tidspunkt havde Menno van Dam en trænerrolle i Heerenveens ungdomsafdeling, og han hjalp Iredale, der som 19-20-årig døjede med et stressbrud i sin højre fod.
– Han spillede en stor rolle i at hjælpe mig med at komme ovenpå igen efter en stor skade, jeg havde, da jeg var yngre. Vi fik et godt forhold, siger Iredale over telefonen til Tipsbladet.
Det forhold er fortsat stærkt, for Menno van Dam er hovedårsagen til, at der nu løber en australsk angriber rundt i Aalborg.
– Jeg trænede for mig selv i Tyskland, og vi havde været i kontakt med en håndfuld klubber rundt omkring i Europa, i Asien og Australien.
– Den første kontakt kom faktisk fra Menno, som spurgte, hvad jeg lavede, og om jeg ville arbejde med ham. Fra det øjeblik kommunikerede min agent og klubben, og det gik hurtigt. Det var en smule heldigt, at han rakte ud til mig, og det er jeg glad for, at han gjorde, forklarer Iredale.

Han påpeger, at det giver ham en masse selvtillid at have en træner, som på den måde har peget på ham. Generelt er Iredale fuld af rosende ord, når talen falder mod Menno van Dam, der lige nu har gang i sit første cheftrænerjob i karrieren.
– Han har haft en god karriere. Han er steget i graderne og blevet bedre hurtigt. Han har bevist sine kvaliteter, og jeg er spændt på at arbejde med ham igen.
– Han er en god træner. Han er meget direkte og har gode idéer for, hvordan vi skal spille. Han panikker ikke og sørger for, at hans hold altid spiller ud fra de idéer, siger Iredale.
Godt skud
Det var i sidste uge, at John Iredale blev præsenteret i AaB, som hentede ham, mens han stod uden kontrakt. Han har foreløbig fået en halv times tid for AaB i testnederlaget mod Viborg for nogle dage siden, så han er stadig et stykke fra den optimale kampform.
Man forstår dog, at han glæder sig gevaldigt til fredag aften, hvor han får sin første Superliga-oplevelse, når AaB indleder sæsonen med en svær udekamp mod FC Nordsjælland. Hvor meget spilletid han får, må tiden vise, men når AaB får ham i gang, så får de en dynamisk angriber, som ikke er bange for at hugge på kassen.
– Jeg kan godt lide at bruge min fart og har gode instinkter i feltet. Jeg kan lide at blive spillet dybt, og jeg har et godt skud udenfor feltet, som jeg også tit forsøger mig med. Primært kommer jeg med energi og fart, siger han.
De egenskaber gav ham hans landsholdsdebut tidligere på året, og John Iredale lægger ikke skjul på, at skiftet til AaB også skal bruges til at cementere hans plads på landsholdet.
Det hold har han foreløbig nettet en enkelt gang for, og han er hamrende motiveret for at få flere end de to foreløbige kampe, han har fået. Kan han etablere sig på landsholdet, så er han et rigtig godt bud på en VM-angriber om to år, og det er også noget, han drømmer om.
– Det er virkelig mit mål. Nu hvor jeg er en del af landsholdet, vil jeg være der, hver gang muligheden er der. At være med til VM er en drøm, som jeg tror, at alle unge fodboldspillere har. Jeg vil gøre alt for AaB for at sørge for, at jeg også kan spille for landsholdet, slutter han.
24-årige Iredale kom til Europa i 2017, da han skiftede fra Sydney FC til Heerenveen. Siden da har han været forbi Wolfsburg, SC Paderborn og Wehen Wiesbaden, før han tidligere på sommeren altså skiftede til AaB.
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
AGF på rov i Hobro IK
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Randers FC og OB spiller uafgjort
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
NYHEDER
Vender hjem til AaB
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
Sønderjyske slår FCM i sent drama
TIPSBLADETS DOM