Sådan hentede AaB spændende landsholdsspiller

AaB har hentet den spændende landsholdsangriber John Iredale, og det kan de særligt takke cheftræner Menno van Dam for.



Netværk betyder alverden i arbejdslivet, og det gælder ikke mindst også i fodboldbranchen. 

Bare spørg i AaB, som tidligere på måneden hentede australske John Iredale. 

Det er afgjort et spændende bekendtskab. Iredale er landsholdsangriber, og han kan skrive tyske klubber samt hollandske Heerenveen på sit CV. Netop tiden i Heerenveen er fuldstændig afgørende for, hvordan han endte i dansk fodbold, for det var her, at han lærte AaB's nuværende cheftræner Menno van Dam at kende.

På det tidspunkt havde Menno van Dam en trænerrolle i Heerenveens ungdomsafdeling, og han hjalp Iredale, der som 19-20-årig døjede med et stressbrud i sin højre fod.

– Han spillede en stor rolle i at hjælpe mig med at komme ovenpå igen efter en stor skade, jeg havde, da jeg var yngre. Vi fik et godt forhold, siger Iredale over telefonen til Tipsbladet.

Det forhold er fortsat stærkt, for Menno van Dam er hovedårsagen til, at der nu løber en australsk angriber rundt i Aalborg. 

– Jeg trænede for mig selv i Tyskland, og vi havde været i kontakt med en håndfuld klubber rundt omkring i Europa, i Asien og Australien.

– Den første kontakt kom faktisk fra Menno, som spurgte, hvad jeg lavede, og om jeg ville arbejde med ham. Fra det øjeblik kommunikerede min agent og klubben, og det gik hurtigt. Det var en smule heldigt, at han rakte ud til mig, og det er jeg glad for, at han gjorde, forklarer Iredale. 

262175

John Iredale har scoret et enkelt mål for Australien. Foto: Alamy

Han påpeger, at det giver ham en masse selvtillid at have en træner, som på den måde har peget på ham. Generelt er Iredale fuld af rosende ord, når talen falder mod Menno van Dam, der lige nu har gang i sit første cheftrænerjob i karrieren.

– Han har haft en god karriere. Han er steget i graderne og blevet bedre hurtigt. Han har bevist sine kvaliteter, og jeg er spændt på at arbejde med ham igen.

– Han er en god træner. Han er meget direkte og har gode idéer for, hvordan vi skal spille. Han panikker ikke og sørger for, at hans hold altid spiller ud fra de idéer, siger Iredale. 

Godt skud
Det var i sidste uge, at John Iredale blev præsenteret i AaB, som hentede ham, mens han stod uden kontrakt. Han har foreløbig fået en halv times tid for AaB i testnederlaget mod Viborg for nogle dage siden, så han er stadig et stykke fra den optimale kampform. 

Man forstår dog, at han glæder sig gevaldigt til fredag aften, hvor han får sin første Superliga-oplevelse, når AaB indleder sæsonen med en svær udekamp mod FC Nordsjælland. Hvor meget spilletid han får, må tiden vise, men når AaB får ham i gang, så får de en dynamisk angriber, som ikke er bange for at hugge på kassen.

– Jeg kan godt lide at bruge min fart og har gode instinkter i feltet. Jeg kan lide at blive spillet dybt, og jeg har et godt skud udenfor feltet, som jeg også tit forsøger mig med. Primært kommer jeg med energi og fart, siger han. 

De egenskaber gav ham hans landsholdsdebut tidligere på året, og John Iredale lægger ikke skjul på, at skiftet til AaB også skal bruges til at cementere hans plads på landsholdet. 

Det hold har han foreløbig nettet en enkelt gang for, og han er hamrende motiveret for at få flere end de to foreløbige kampe, han har fået. Kan han etablere sig på landsholdet, så er han et rigtig godt bud på en VM-angriber om to år, og det er også noget, han drømmer om.

– Det er virkelig mit mål. Nu hvor jeg er en del af landsholdet, vil jeg være der, hver gang muligheden er der. At være med til VM er en drøm, som jeg tror, at alle unge fodboldspillere har. Jeg vil gøre alt for AaB for at sørge for, at jeg også kan spille for landsholdet, slutter han. 

24-årige Iredale kom til Europa i 2017, da han skiftede fra Sydney FC til Heerenveen. Siden da har han været forbi Wolfsburg, SC Paderborn og Wehen Wiesbaden, før han tidligere på sommeren altså skiftede til AaB.





Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Nu drømmer de stort i AGF

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Han kommer til at have mareridt i nat

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Spanske medier i ekstase

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Voldsom Franculino-spådom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Kæmpe triumf for Frank

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

FC København – Sønderjyske

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool