Sådan overbeviste ny forward Rösler

Han har næsten ikke været på banen i Superligaen, men Youssouph Badji formåede at overbevise Uwe Rösler om, at han skulle på banen mod Brøndby.



ÅRHUS (Tipsbladet): Da Tipsbladet og flere andre medier mødtes med Uwe Rösler midt i sidste uge til en snak om Brøndby-kampen, var et af de navne, Uwe Rösler selv bragte på banen, angriberen Youssouph Badji.

Det er ellers ikke meget, vi har hørt til den snart 23-årige forward fra Senegal, der i Superligaen har fået beskedne 34 minutter fordelt på fem kampe mellem midt-september og slut-oktober.

Badji skiftede fra Charleroi i sommer og fik ud over indhoppene i Superligaen også chancer mod VSK Aarhus og Skive i de foregående pokalrunder, to kampe der ikke ligefrem var overbevisende for AGF.

Men søndag kom angriberen på banen i 2. halvleg og var med til at sikre AGF sejrsmålet ved Gift Links og den efterfølgende sejr, og Uwe Rösler er glad for det, han har set fra angriberen.

– Vi blev mere direkte med Badji i anden halvleg, siger Uwe Rösler.

Youssouph Badji (i rød trøje) i en kamp mod Lyngby. Foto: Alamy

– Vi spiller anderledes med ham, end vi gør med Tobias Bech, og det kunne I se.

– Han spillede godt mod Brabrand [i en træningskamp sidste mandag], og jeg har hele tiden sagt, at for mig er træning og træningskampe meget vigtige, og det er derfor, han spillede i dag. Han spillede godt mod Brabrand, og det er derfor han fik minutterne i dag. Og han brugte de minutter virkelig godt, siger Uwe Rösler.

Badji har spillet for de nuværende Champions League-klubber Club Brugge og Brest men mangler fortsat at blive en stabil målscorer på seniorplan.

Uwe Rösler har altovervejende brugt Patrick Mortensen og Tobias Bech i Superligaen på AGF’s to angrebspladser, mens Youssouph Badji og Richmond Gyamfi har udsigt til spilletid i sæsonopstarten i januar, hvor de skal overbevise om, at de skal spille oftere.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

De jagter Henrik Meister

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

De lurer på Vejle-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Han var i spil som Brøndby-træner

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Barcelona-stjerne får stor hæder

Kæmper om det samme trænerjob