Sådan redegjorde BIF for balladen i Viborg

Brøndby IF har endnu ikke offentligt reageret på straffen fra Fodboldens Disciplinærinstans, men i en redegørelse til instansen forklarer BIF, hvordan de oplevede det hele.



Superliga-klubben Brøndby IF får ingen tilskuere med på udebane i resten af dette år.

Det er konsekvensen af ballade på tribunen i forbindelse med flere kampe. Viborg FF-kampen blev dråben, der fik bægeret til at flyde over.

Brøndby IF har i den seneste tid taget afstand fra den vold og ballade, der har fundet sted, men endnu har klubben ikke meldt ud i forbindelse med den seneste kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans.

Af redegørelsen fra Brøndby IF får man dog et indblik i, hvordan BIF så på balladen i Viborg, og her kommer nogle af nøglepunkterne.

Brøndby vedkender sig, at der blev kastet med romerlys, affyret store mængder af pyroteknik, og at der var brændt hul i sikkerhedsnettet foran BIF-supporternes afsnit. BIF er dog ikke sikker på, at sikkerhedsnettet blev ødelagt for at kaste romerlys på banen, og klubben gør opmærksom på, at det ikke er BIF-supporternes modus operandi, ligesom der heller ikke blev kastet andet på banen end fem romerlys.

Klubben skriver også i redegørelsen, at opfattelsen var, at de mange romerlys og den meget pyroteknik skyldtes, at der havde været rygter om salg af BIF, og at man tolkede det sådan, at kampen var den sidste, nogle fans ønskede at deltage i som supportere for BIF. 

BIF skriver, at klubben også har samarbejdet med Viborg FF og har identificeret personer, der antændte pyroteknik og var maskerede. Disse vil få karantæne. Man har identificeret 30 personer, og oplysningerne vil også blive videregivet til politiet.

Brøndby er kede af problemerne og tager afstand fra brugen af ulovlig pyroteknik, og klubben fortæller også, at den via et SLO team og kontrollører var med til at dæmpe det, så det ikke blev værre, da man bidrog til at finde løsninger. 

Klubben fortæller også, at visitationszonen på Viborg Stadion ikke var hensigtsmæssig, da flere lykkedes med at komme ind på stadion.

Brøndby IF er uden udebanetilskuere til kampene mod Randers FC, AGF og OB, ligesom man heller ikke får tilskuere med til opgøret mod Aarhus Fremad i pokalturneringen.





‘Sur over Brøndby-transfer’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

– De lignede lort!

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Delaney sætter ord på kontraktsituation

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over