Sådan redegjorde BIF for balladen i Viborg

Brøndby IF har endnu ikke offentligt reageret på straffen fra Fodboldens Disciplinærinstans, men i en redegørelse til instansen forklarer BIF, hvordan de oplevede det hele.



Superliga-klubben Brøndby IF får ingen tilskuere med på udebane i resten af dette år.

Det er konsekvensen af ballade på tribunen i forbindelse med flere kampe. Viborg FF-kampen blev dråben, der fik bægeret til at flyde over.

Brøndby IF har i den seneste tid taget afstand fra den vold og ballade, der har fundet sted, men endnu har klubben ikke meldt ud i forbindelse med den seneste kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans.

Af redegørelsen fra Brøndby IF får man dog et indblik i, hvordan BIF så på balladen i Viborg, og her kommer nogle af nøglepunkterne.

Brøndby vedkender sig, at der blev kastet med romerlys, affyret store mængder af pyroteknik, og at der var brændt hul i sikkerhedsnettet foran BIF-supporternes afsnit. BIF er dog ikke sikker på, at sikkerhedsnettet blev ødelagt for at kaste romerlys på banen, og klubben gør opmærksom på, at det ikke er BIF-supporternes modus operandi, ligesom der heller ikke blev kastet andet på banen end fem romerlys.

Klubben skriver også i redegørelsen, at opfattelsen var, at de mange romerlys og den meget pyroteknik skyldtes, at der havde været rygter om salg af BIF, og at man tolkede det sådan, at kampen var den sidste, nogle fans ønskede at deltage i som supportere for BIF. 

BIF skriver, at klubben også har samarbejdet med Viborg FF og har identificeret personer, der antændte pyroteknik og var maskerede. Disse vil få karantæne. Man har identificeret 30 personer, og oplysningerne vil også blive videregivet til politiet.

Brøndby er kede af problemerne og tager afstand fra brugen af ulovlig pyroteknik, og klubben fortæller også, at den via et SLO team og kontrollører var med til at dæmpe det, så det ikke blev værre, da man bidrog til at finde løsninger. 

Klubben fortæller også, at visitationszonen på Viborg Stadion ikke var hensigtsmæssig, da flere lykkedes med at komme ind på stadion.

Brøndby IF er uden udebanetilskuere til kampene mod Randers FC, AGF og OB, ligesom man heller ikke får tilskuere med til opgøret mod Aarhus Fremad i pokalturneringen.



Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Hold da op – den er helt gal

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Det har taget røven på Steve Cooper

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

‘Den værste transfer nogensinde’

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Overvejer Mathias Jensen-køb

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Her er planen for januars transfervindue

Brøndby-stjerne med stor donation

Forlænger med to Superliga-talenter

City-ejer sælger klub

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold