Superliga-klubben Brøndby IF får ingen tilskuere med på udebane i resten af dette år.
Det er konsekvensen af ballade på tribunen i forbindelse med flere kampe. Viborg FF-kampen blev dråben, der fik bægeret til at flyde over.
Brøndby IF har i den seneste tid taget afstand fra den vold og ballade, der har fundet sted, men endnu har klubben ikke meldt ud i forbindelse med den seneste kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans.
Af redegørelsen fra Brøndby IF får man dog et indblik i, hvordan BIF så på balladen i Viborg, og her kommer nogle af nøglepunkterne.
Brøndby vedkender sig, at der blev kastet med romerlys, affyret store mængder af pyroteknik, og at der var brændt hul i sikkerhedsnettet foran BIF-supporternes afsnit. BIF er dog ikke sikker på, at sikkerhedsnettet blev ødelagt for at kaste romerlys på banen, og klubben gør opmærksom på, at det ikke er BIF-supporternes modus operandi, ligesom der heller ikke blev kastet andet på banen end fem romerlys.
Klubben skriver også i redegørelsen, at opfattelsen var, at de mange romerlys og den meget pyroteknik skyldtes, at der havde været rygter om salg af BIF, og at man tolkede det sådan, at kampen var den sidste, nogle fans ønskede at deltage i som supportere for BIF.
BIF skriver, at klubben også har samarbejdet med Viborg FF og har identificeret personer, der antændte pyroteknik og var maskerede. Disse vil få karantæne. Man har identificeret 30 personer, og oplysningerne vil også blive videregivet til politiet.
Brøndby er kede af problemerne og tager afstand fra brugen af ulovlig pyroteknik, og klubben fortæller også, at den via et SLO team og kontrollører var med til at dæmpe det, så det ikke blev værre, da man bidrog til at finde løsninger.
Klubben fortæller også, at visitationszonen på Viborg Stadion ikke var hensigtsmæssig, da flere lykkedes med at komme ind på stadion.
Brøndby IF er uden udebanetilskuere til kampene mod Randers FC, AGF og OB, ligesom man heller ikke får tilskuere med til opgøret mod Aarhus Fremad i pokalturneringen.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Michael Carrick bliver i Manchester United
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
