Superliga-klubben Brøndby IF får ingen tilskuere med på udebane i resten af dette år.
Det er konsekvensen af ballade på tribunen i forbindelse med flere kampe. Viborg FF-kampen blev dråben, der fik bægeret til at flyde over.
Brøndby IF har i den seneste tid taget afstand fra den vold og ballade, der har fundet sted, men endnu har klubben ikke meldt ud i forbindelse med den seneste kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans.
Af redegørelsen fra Brøndby IF får man dog et indblik i, hvordan BIF så på balladen i Viborg, og her kommer nogle af nøglepunkterne.
Brøndby vedkender sig, at der blev kastet med romerlys, affyret store mængder af pyroteknik, og at der var brændt hul i sikkerhedsnettet foran BIF-supporternes afsnit. BIF er dog ikke sikker på, at sikkerhedsnettet blev ødelagt for at kaste romerlys på banen, og klubben gør opmærksom på, at det ikke er BIF-supporternes modus operandi, ligesom der heller ikke blev kastet andet på banen end fem romerlys.
Klubben skriver også i redegørelsen, at opfattelsen var, at de mange romerlys og den meget pyroteknik skyldtes, at der havde været rygter om salg af BIF, og at man tolkede det sådan, at kampen var den sidste, nogle fans ønskede at deltage i som supportere for BIF.
BIF skriver, at klubben også har samarbejdet med Viborg FF og har identificeret personer, der antændte pyroteknik og var maskerede. Disse vil få karantæne. Man har identificeret 30 personer, og oplysningerne vil også blive videregivet til politiet.
Brøndby er kede af problemerne og tager afstand fra brugen af ulovlig pyroteknik, og klubben fortæller også, at den via et SLO team og kontrollører var med til at dæmpe det, så det ikke blev værre, da man bidrog til at finde løsninger.
Klubben fortæller også, at visitationszonen på Viborg Stadion ikke var hensigtsmæssig, da flere lykkedes med at komme ind på stadion.
Brøndby IF er uden udebanetilskuere til kampene mod Randers FC, AGF og OB, ligesom man heller ikke får tilskuere med til opgøret mod Aarhus Fremad i pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
Afslører dansk toptræners millionløn
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
