Superliga-klubben Brøndby IF får ingen tilskuere med på udebane i resten af dette år.
Det er konsekvensen af ballade på tribunen i forbindelse med flere kampe. Viborg FF-kampen blev dråben, der fik bægeret til at flyde over.
Brøndby IF har i den seneste tid taget afstand fra den vold og ballade, der har fundet sted, men endnu har klubben ikke meldt ud i forbindelse med den seneste kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans.
Af redegørelsen fra Brøndby IF får man dog et indblik i, hvordan BIF så på balladen i Viborg, og her kommer nogle af nøglepunkterne.
Brøndby vedkender sig, at der blev kastet med romerlys, affyret store mængder af pyroteknik, og at der var brændt hul i sikkerhedsnettet foran BIF-supporternes afsnit. BIF er dog ikke sikker på, at sikkerhedsnettet blev ødelagt for at kaste romerlys på banen, og klubben gør opmærksom på, at det ikke er BIF-supporternes modus operandi, ligesom der heller ikke blev kastet andet på banen end fem romerlys.
Klubben skriver også i redegørelsen, at opfattelsen var, at de mange romerlys og den meget pyroteknik skyldtes, at der havde været rygter om salg af BIF, og at man tolkede det sådan, at kampen var den sidste, nogle fans ønskede at deltage i som supportere for BIF.
BIF skriver, at klubben også har samarbejdet med Viborg FF og har identificeret personer, der antændte pyroteknik og var maskerede. Disse vil få karantæne. Man har identificeret 30 personer, og oplysningerne vil også blive videregivet til politiet.
Brøndby er kede af problemerne og tager afstand fra brugen af ulovlig pyroteknik, og klubben fortæller også, at den via et SLO team og kontrollører var med til at dæmpe det, så det ikke blev værre, da man bidrog til at finde løsninger.
Klubben fortæller også, at visitationszonen på Viborg Stadion ikke var hensigtsmæssig, da flere lykkedes med at komme ind på stadion.
Brøndby IF er uden udebanetilskuere til kampene mod Randers FC, AGF og OB, ligesom man heller ikke får tilskuere med til opgøret mod Aarhus Fremad i pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
