Superliga-klubben Brøndby IF får ingen tilskuere med på udebane i resten af dette år.
Det er konsekvensen af ballade på tribunen i forbindelse med flere kampe. Viborg FF-kampen blev dråben, der fik bægeret til at flyde over.
Brøndby IF har i den seneste tid taget afstand fra den vold og ballade, der har fundet sted, men endnu har klubben ikke meldt ud i forbindelse med den seneste kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans.
Af redegørelsen fra Brøndby IF får man dog et indblik i, hvordan BIF så på balladen i Viborg, og her kommer nogle af nøglepunkterne.
Brøndby vedkender sig, at der blev kastet med romerlys, affyret store mængder af pyroteknik, og at der var brændt hul i sikkerhedsnettet foran BIF-supporternes afsnit. BIF er dog ikke sikker på, at sikkerhedsnettet blev ødelagt for at kaste romerlys på banen, og klubben gør opmærksom på, at det ikke er BIF-supporternes modus operandi, ligesom der heller ikke blev kastet andet på banen end fem romerlys.
Klubben skriver også i redegørelsen, at opfattelsen var, at de mange romerlys og den meget pyroteknik skyldtes, at der havde været rygter om salg af BIF, og at man tolkede det sådan, at kampen var den sidste, nogle fans ønskede at deltage i som supportere for BIF.
BIF skriver, at klubben også har samarbejdet med Viborg FF og har identificeret personer, der antændte pyroteknik og var maskerede. Disse vil få karantæne. Man har identificeret 30 personer, og oplysningerne vil også blive videregivet til politiet.
Brøndby er kede af problemerne og tager afstand fra brugen af ulovlig pyroteknik, og klubben fortæller også, at den via et SLO team og kontrollører var med til at dæmpe det, så det ikke blev værre, da man bidrog til at finde løsninger.
Klubben fortæller også, at visitationszonen på Viborg Stadion ikke var hensigtsmæssig, da flere lykkedes med at komme ind på stadion.
Brøndby IF er uden udebanetilskuere til kampene mod Randers FC, AGF og OB, ligesom man heller ikke får tilskuere med til opgøret mod Aarhus Fremad i pokalturneringen.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
