Sådan ser slutspillet i Superligaen ud

Slutspillet er afgjort. Sådan her ser det ud.



Opdateret 4. maj 2022

Hvordan er det nu lige med det slutspil i Superligaen?

Vi er godt i gang med slutspillet, og med fire runder igen ser det således ud.

MESTERSKABSSPILLET

1. FC København 58 point
2. FC Midtjylland 55
3. Silkeborg IF 46
4. AaB 44
5. Randers FC 42
6. Brøndby IF 40

Man tager de point, man har hentet i Grundspillet, med sig til Mesterskabsspillet, og efter i alt 32 runder er der fundet en dansk mester, der er uddelt sølv og bronze, og man har fundet det mandskab, der skal møde vinderen af Kvalifikationsspillet om en billet til Europa i næste sæson.

Vinderen af Superligaen kommer i Champions League-kvalifikationen og starter i tredje runde af Champions Path, mens nummer to i tabellen starter i anden runde af Champions League-kvalifikationens League Path. Nummer tre i Superligaen starter i 2. runde af Conference League-kvalifikationen, mens Superligaens nummer fire møder nummer syv om en plads i Conference League-kvalifikationen næste sæson. Vinderen af den kamp starter også i 2. runde af Conference League-kvalifikationen.

Det kan ende med at blive nummer fem, der møder nummer syv om en plads i Conference League. Det afhænger af, hvem der vinder pokalturneringen. Se mere info nederst i denne gennemgang.

KVALIFIKATIONSSPILLET

7. Viborg FF 36
8. OB 35
9. FC Nordsjælland 30
10. AGF 28
—————————
11: Vejle Boldklub 22
12. SønderjyskE 20

Vinderen af Kvalifikationsspillet møder som nævnt nummer fire eller fem fra Mesterskabsspillet – det afhænger af vinderen af pokalturneringen. Og vinderen af Europa Playoff, som kampen hedder, booker billet til Conference League-kvalifikationen næste år. 

De to hold, der ender nederst i Kvalifikationsspillet, rykker ud af rækken og erstattes af nummer et og to fra NordicBet Ligaen.

EUROPA PLAYOFF

Vi har allerede berørt det lidt – vinderen af Kvalifikationsspillet møder nummer fire eller fem fra Mesterskabsspillet i en enkelt kamp, hvor holdet fra Mesterskabsspillet har hjemmebane. Vinderen af opgøret kommer i Conference League-kvalifikationen, og taberen går tomhændet hjem. Det er aldrig tidligere lykkedes for Superligaens syvendeplads at slå holdet fra Mesterskabsspillet.

Hvis det skal være nummer fire, der skal møde nummer syv, kræver det, at pokalturneringen vindes af et hold, der ikke slutter i top fire. Slutter pokalvinderen i top fire, giver det pladsen i Europa Playoff til femtepladsen i Superligaen.

SYDBANK POKALEN

Det er her, tungen skal holdes lige i munden. Vinder Superligaens nummer et eller to pokalturneringen, går pokalvinderens Europa-indgang – husk på at det er en plads i Europa League-playoffrunden – til nummer tre i Superligaen, da Champions League-kvalifikation er rangeret højere. Vindes pokalturneringen af tre eller fire i tabellen, går Conference League-kvalifikationsretten altså videre til Superligaens nummer fem eller syv – det afhænger af, hvem der vinder Europa Playoff.

Pokalfinalen i 2022 spilles torsdag den 26. maj – som altid er det på Kristi Himmelfartsdag, og for en gang skyld ligger pokalfinalen efter afslutningen på Superliga-sæsonen – dog mangler Europa Playoff-kampen at blive afviklet på det tidspunkt. 

—–

GRUNDSPILLET (22 af 22 runder afviklet)

1. FC København 48 point
2. FC Midtjylland 42
3. Brøndby IF 40
4. AaB 38
5. Randers FC 33
6. Silkeborg IF 31
———————————–
7. Viborg FF 27
8. AGF 26
9. OB 21
10. FC Nordsjælland 21
11: Vejle Boldklub 16
12. SønderjyskE 13





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Liverpool – Chelsea

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

AGF køber dansk profil

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..