Så fik vi sat to streger under grundspillet i Superligaen, efter at 22. runde blev afviklet søndag eftermiddag.
Tipsbladet leverer her det store overblik over, hvad der spilles om i toppen og i bunden af rækken.
GRUNDSPILLET (22 af 22 runder afviklet)
1. FC Nordsjælland 43 point
2. FC København 42
3. Viborg FF 37
4. AGF 35
5. Randers FC 32
6. Brøndby IF 30
———————————–
7. Silkeborg IF 29
8. FC Midtjylland 28
9. OB 28
10. AC Horsens 23
11: Lyngby Boldklub 16
12. AaB 15
Herover er, hvordan Superligaens Grundspil sluttede.
Det er sådan set ret lige til med Grundspillet i Superligaen. 22 kampe, alle møder alle ude og hjemme, og top seks går videre til Mesterskabsspillet, mens bund seks overgår til Kvalifikationsspillet.
I tilælde af pointlighed er det målscore, der afgør placeringen.
MESTERSKABSSPILLET
1. FC Nordsjælland 43 point
2. FC København 42
3. Viborg FF 37
4. AGF 35
5. Randers FC 32
6. Brøndby IF 30
Man tager de point, man har hentet i Grundspillet, med sig til Mesterskabsspillet, og efter i alt 32 runder er der fundet en dansk mester, der er uddelt sølv og bronze, og man har fundet det mandskab, der skal møde vinderen af Kvalifikationsspillet om en billet til Europa i næste sæson.
Vinderen af Superligaen kommer i Champions League-kvalifikationen og starter muligvis allerede i første runde af kvalifikationen. Det er dog usikkert på nuværende tidspunkt, da man eksempelvis ikke kender til Ruslands situation om et år. Og vindes CL af et hold, der via den hjemlige turnering har kvalificeret sig til CL-gruppespillet, vil Danmarksmesteren starte i 2. runde af kvalifikationen.
Den danske cupvinder starter i anden runde af Conference League-kvalifikationen, ligesom Superligaens nummer to gør det. Og nummer tre skal spille mod nummer syv om den sidste plads i Conference League-kvalifikationens 2. runde, hvis pokalturneringen vindes af et hold uden for top tre. Vindes pokalturneringen af et hold i top tre, er det nummer fire i Superligaen, der spiller mod nummer syv om pladsen i Europa.
KVALIFIKATIONSSPILLET
7. Silkeborg IF 29
8. FC Midtjylland 28
9. OB 28
10. AC Horsens 23
——————————
11: Lyngby Boldklub 16
12. AaB 15
Vinderen af Kvalifikationsspillet møder som nævnt nummer tre eller fire fra Mesterskabsspillet – det afhænger af vinderen af pokalturneringen. Og vinderen af Europa Playoff, som kampen hedder, booker billet til Conference League-kvalifikationen næste år.
De to hold, der ender nederst i Kvalifikationsspillet, rykker ud af rækken og erstattes af nummer et og to fra NordicBet Ligaen.
EUROPA PLAYOFF
Vi har allerede berørt det lidt – vinderen af Kvalifikationsspillet møder nummer tre eller fire fra Mesterskabsspillet i en enkelt kamp, hvor holdet fra Mesterskabsspillet har hjemmebane. Vinderen af opgøret kommer i Conference League-kvalifikationens 2. runde, og taberen går tomhændet hjem. Sidste sæson lykkedes det for første gang holdet fra Kvalifikationsspillet at slå holdet fra Mesterskabsspillet, da Viborg FF efter straffesparkskonkurrence mod AaB tog den sidste billet til Europa.
Hvis det skal være nummer tre, der skal møde nummer syv, kræver det, at pokalturneringen vindes af et hold, der ikke slutter i top tre. Slutter pokalvinderen i top tre, giver det pladsen i Europa Playoff til fjerdepladsen i Superligaen.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i fraværsramt lokalderby
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
OPTAKT
Liverpool – Brentford
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
HELT VILDT
Værste i 16 år
TRANSFERPLANEN