Sælger profil til Brøndby IF: Det var planen

Lyngby Boldklub og Kevin Tshiembe aftalte at sælge forsvarsspilleren denne sommer, da de i januar forlængede aftalen.



Brøndby IF har onsdag handlet hos to andre danske klubber, da de har hentet Mathias Greve fra Randers FC og Kevin Tshiembe fra Lyngby Boldklub.

Sidstnævnte forlængede ellers sin kontrakt med Lyngby Boldklub tilbage i januar, så parterne havde papir på hinanden frem til sommeren 2023. Men det var en del af planen om at skyde Kevin Tshiembe afsted til en større adresse denne sommer.

Det fortæller Nicas Kjeldsen, talentchef i Lyngby Boldklub, til klubbens hjemmeside.

– Da vi forlængede kontrakten med Kevin i vinters, lagde vi en plan for fremtiden, der lød, at han skulle brænde banen af i forårets kampe, og så skulle vi i sammen finde den næste hylde til Kevin. Den plan har vi i fællesskab eksekveret, Kevin var en profil i Superligaen i foråret, og det er helt fortjent, at han nu kan tage næste skridt – endda til de danske mestre, fortæller han og roser den solgte stopper:

– Kevin har en ekstrem fysik med sin duelstyrke, høje fart og springkraft. Han har fået sit gennembrud lidt sent i forhold til andre, men det sidste års tid har han lagt på hver eneste dag og sat et stort aftryk på holdet. I dag er han en fuldblods Superliga-forsvarer med et fortsat stort udviklingspotentiale, så vi forstår godt, at Brøndby har kigget Kevins vej.

Tidligere på dagen kunne B.T. Sport skrive, at Brøndby IF betaler godt fem millioner kroner for 24-årige Kevin Tshiembe.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Tottenham henter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afslører dansk toptræners millionløn

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Iran får grønt lys til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

De lurer på Vejle-profil