Brøndby IF har sikret sig et stort talent i Rasmus Lynder, som man har købt i HB Køge.
HB Køge oplyser deusden på sin hjemmeside, at man har solgt blot 16-årige Rasmus Lynder for et rekordbeløb, når det gælder et spillersalg fra klubbens talentafdeling.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der tale om et betragteligt beløb, da HB Køge scorer i lejet mellem en og to millioner kroner. Beløbet er dog ifølge Tipsbladets oplysninger tættere på en end to millioner kroner.
Rekordsalget af Rasmus Lynder er samtidig en cementering af klubbens øgede fokus på talentudvikling, som man har intensiveret og valgt at investere flere kræfter i.
– Vi havde meget gerne beholdt Rasmus i klubben, for han er en talentfuld spiller, som vi er lykkedes med at udvikle rigtig godt på i vores ungdomssetup de seneste år. Det har de også kunnet se i Brøndby, og de har givet os et tilbud vi ikke føler, vi har kunnet sige nej til. Så det her er en god handel for alle parter. Vi ønsker Rasmus stort held og lykke i Brøndby, siger direktør i HB Køge, Per Rud, om aftalen.

Brøndby IF har tegnet en treårig aftale med stortalentet Rasmus Lynder, som bliver en del af klubbens U19-hold (Foto: Brøndby IF).
Rasmus Lynder kom til HB Køge fra Greve Fodbold i efteråret 2021. Siden er det gået stærkt for centerforsvareren, der spiller på klubbens U19-hold. I weekenden blev det også til debut mod Hillerød, da han fik de sidste fem minutter på banen i 4-0-sejren.
Dermed er Rasmus Lynder også HB Køges næstyngste debutant nogensinde. Efe Bayrak var to måneder yngre, da han i foråret debuterede mod Nykøbing FC.
Brøndby IF er selvsagt glade for at kunne tilknytte forsvarstalentet til klubbens Masterclass, som man har udstyret med en treårig aftale.
– Tilknytningen af Rasmus Lynder markerer vores tiltrækningskraft og ambitioner som akademi. Et miljø, hvor unge talenter kan trives og realisere deres fodboldmæssige drømme – eksemplificeret i sidste uge med salgene af Hermansen og Slimane til store ligaer rundt omkring i Europa, siger Head of Talent, Christian Larsen, til Brøndbys hjemmeside.
Rasmus Lynder skal fra den kommende sæson være en del af Brøndbys U19-hold, som i sidste sæson sluttede på ottendepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
AVIS