Brøndby IF har sikret sig et stort talent i Rasmus Lynder, som man har købt i HB Køge.
HB Køge oplyser deusden på sin hjemmeside, at man har solgt blot 16-årige Rasmus Lynder for et rekordbeløb, når det gælder et spillersalg fra klubbens talentafdeling.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der tale om et betragteligt beløb, da HB Køge scorer i lejet mellem en og to millioner kroner. Beløbet er dog ifølge Tipsbladets oplysninger tættere på en end to millioner kroner.
Rekordsalget af Rasmus Lynder er samtidig en cementering af klubbens øgede fokus på talentudvikling, som man har intensiveret og valgt at investere flere kræfter i.
– Vi havde meget gerne beholdt Rasmus i klubben, for han er en talentfuld spiller, som vi er lykkedes med at udvikle rigtig godt på i vores ungdomssetup de seneste år. Det har de også kunnet se i Brøndby, og de har givet os et tilbud vi ikke føler, vi har kunnet sige nej til. Så det her er en god handel for alle parter. Vi ønsker Rasmus stort held og lykke i Brøndby, siger direktør i HB Køge, Per Rud, om aftalen.

Brøndby IF har tegnet en treårig aftale med stortalentet Rasmus Lynder, som bliver en del af klubbens U19-hold (Foto: Brøndby IF).
Rasmus Lynder kom til HB Køge fra Greve Fodbold i efteråret 2021. Siden er det gået stærkt for centerforsvareren, der spiller på klubbens U19-hold. I weekenden blev det også til debut mod Hillerød, da han fik de sidste fem minutter på banen i 4-0-sejren.
Dermed er Rasmus Lynder også HB Køges næstyngste debutant nogensinde. Efe Bayrak var to måneder yngre, da han i foråret debuterede mod Nykøbing FC.
Brøndby IF er selvsagt glade for at kunne tilknytte forsvarstalentet til klubbens Masterclass, som man har udstyret med en treårig aftale.
– Tilknytningen af Rasmus Lynder markerer vores tiltrækningskraft og ambitioner som akademi. Et miljø, hvor unge talenter kan trives og realisere deres fodboldmæssige drømme – eksemplificeret i sidste uge med salgene af Hermansen og Slimane til store ligaer rundt omkring i Europa, siger Head of Talent, Christian Larsen, til Brøndbys hjemmeside.
Rasmus Lynder skal fra den kommende sæson være en del af Brøndbys U19-hold, som i sidste sæson sluttede på ottendepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Tysk VM-chok
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER