Sælger til Brøndby i rekordhandel – her er prisen

Brøndby IF’s Masterclass er blevet et talent rigere, da man er gået på rov i HB Køge.



Brøndby IF har sikret sig et stort talent i Rasmus Lynder, som man har købt i HB Køge.

HB Køge oplyser deusden på sin hjemmeside, at man har solgt blot 16-årige Rasmus Lynder for et rekordbeløb, når det gælder et spillersalg fra klubbens talentafdeling.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der tale om et betragteligt beløb, da HB Køge scorer i lejet mellem en og to millioner kroner. Beløbet er dog ifølge Tipsbladets oplysninger tættere på en end to millioner kroner.

Rekordsalget af Rasmus Lynder er samtidig en cementering af klubbens øgede fokus på talentudvikling, som man har intensiveret og valgt at investere flere kræfter i.

– Vi havde meget gerne beholdt Rasmus i klubben, for han er en talentfuld spiller, som vi er lykkedes med at udvikle rigtig godt på i vores ungdomssetup de seneste år. Det har de også kunnet se i Brøndby, og de har givet os et tilbud vi ikke føler, vi har kunnet sige nej til. Så det her er en god handel for alle parter. Vi ønsker Rasmus stort held og lykke i Brøndby, siger direktør i HB Køge, Per Rud, om aftalen.

Rasmus_Lynder
Brøndby IF har tegnet en treårig aftale med stortalentet Rasmus Lynder, som bliver en del af klubbens U19-hold (Foto: Brøndby IF).

Rasmus Lynder kom til HB Køge fra Greve Fodbold i efteråret 2021. Siden er det gået stærkt for centerforsvareren, der spiller på klubbens U19-hold. I weekenden blev det også til debut mod Hillerød, da han fik de sidste fem minutter på banen i 4-0-sejren.

Dermed er Rasmus Lynder også HB Køges næstyngste debutant nogensinde. Efe Bayrak var to måneder yngre, da han i foråret debuterede mod Nykøbing FC.

Brøndby IF er selvsagt glade for at kunne tilknytte forsvarstalentet til klubbens Masterclass, som man har udstyret med en treårig aftale.

– Tilknytningen af Rasmus Lynder markerer vores tiltrækningskraft og ambitioner som akademi. Et miljø, hvor unge talenter kan trives og realisere deres fodboldmæssige drømme – eksemplificeret i sidste uge med salgene af Hermansen og Slimane til store ligaer rundt omkring i Europa, siger Head of Talent, Christian Larsen, til Brøndbys hjemmeside.

Rasmus Lynder skal fra den kommende sæson være en del af Brøndbys U19-hold, som i sidste sæson sluttede på ottendepladsen.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bayern – Stuttgart