Sælger til Brøndby i rekordhandel – her er prisen

Brøndby IF’s Masterclass er blevet et talent rigere, da man er gået på rov i HB Køge.



Brøndby IF har sikret sig et stort talent i Rasmus Lynder, som man har købt i HB Køge.

HB Køge oplyser deusden på sin hjemmeside, at man har solgt blot 16-årige Rasmus Lynder for et rekordbeløb, når det gælder et spillersalg fra klubbens talentafdeling.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der tale om et betragteligt beløb, da HB Køge scorer i lejet mellem en og to millioner kroner. Beløbet er dog ifølge Tipsbladets oplysninger tættere på en end to millioner kroner.

Rekordsalget af Rasmus Lynder er samtidig en cementering af klubbens øgede fokus på talentudvikling, som man har intensiveret og valgt at investere flere kræfter i.

– Vi havde meget gerne beholdt Rasmus i klubben, for han er en talentfuld spiller, som vi er lykkedes med at udvikle rigtig godt på i vores ungdomssetup de seneste år. Det har de også kunnet se i Brøndby, og de har givet os et tilbud vi ikke føler, vi har kunnet sige nej til. Så det her er en god handel for alle parter. Vi ønsker Rasmus stort held og lykke i Brøndby, siger direktør i HB Køge, Per Rud, om aftalen.

Rasmus_Lynder
Brøndby IF har tegnet en treårig aftale med stortalentet Rasmus Lynder, som bliver en del af klubbens U19-hold (Foto: Brøndby IF).

Rasmus Lynder kom til HB Køge fra Greve Fodbold i efteråret 2021. Siden er det gået stærkt for centerforsvareren, der spiller på klubbens U19-hold. I weekenden blev det også til debut mod Hillerød, da han fik de sidste fem minutter på banen i 4-0-sejren.

Dermed er Rasmus Lynder også HB Køges næstyngste debutant nogensinde. Efe Bayrak var to måneder yngre, da han i foråret debuterede mod Nykøbing FC.

Brøndby IF er selvsagt glade for at kunne tilknytte forsvarstalentet til klubbens Masterclass, som man har udstyret med en treårig aftale.

– Tilknytningen af Rasmus Lynder markerer vores tiltrækningskraft og ambitioner som akademi. Et miljø, hvor unge talenter kan trives og realisere deres fodboldmæssige drømme – eksemplificeret i sidste uge med salgene af Hermansen og Slimane til store ligaer rundt omkring i Europa, siger Head of Talent, Christian Larsen, til Brøndbys hjemmeside.

Rasmus Lynder skal fra den kommende sæson være en del af Brøndbys U19-hold, som i sidste sæson sluttede på ottendepladsen.





FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Afsløring: FC København afviser millionbud

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Monstrøs PL-transfer tæt på

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud