Særlig detalje taler for Superliga-rekordsalg

Det måske største salg i den jyske halvdel af Superligaen kan komme fra en uventet kant.



VEJLE (Tipsbladet): FC Midtjylland kunne sagtens sælge Oliver Sørensen, Darío Osorio eller Mads Bech Sørensen for en masse millioner.

Randers kan utvivlsomt få meget for Mads Enggård, Silkeborg kan få solide millionbeløb for Alexander Lind og Oliver Sonne, og Anosike Ementa og Serginho kunne givetvis veksles til en masse kontanter i Viborg, hvis ledelsen og ejerne havde lyst.

Men FC Midtjylland forsøger at holde på samtlige profiler, nu man absolut vil i et europæisk ligaspil, og de andre klubber kan i sidste ende få svært ved at overgå det, VB potentielt kan score på Oliver Provstgaard.

Der er ifølge Tipsbladets oplysninger stadig tale om fugle på taget, men især én flok ser interesseret ud.

Sportsdirektør Marius Nicolae sagde i slutningen af 2023, at ‘halvdelen af Serie A’ er interesseret i forsvarsspilleren, men konkret er topklubben Bologna ifølge Tipsbladets oplysninger begyndt at følge Provstgaard meget tæt.

Bologna har igen i denne sæson klaret sig fremragende, og klubben skal i Champions League til september takket være Serie A’s ekstra plads via gode præstationer i denne sæson.

Bologna spiller overvejende med en firebackkæde, og Provstgaard har som seniorspiller altovervejende været midtstopper, om end det ofte har været i en trebackkæde.

Og en særlig detalje taler for, at Bologna ikke bare tager til Vejles kampe for hyggens skyld, men at de mener interessen for Oliver Provstgaard særdeles alvorligt.

Således er Bologna ifølge Tipsbladets kilder begyndt at sende forskellige scouts til Vejles kampe, noget Tipsbladets udsendte også har konstateret ved selvsyn til Vejles Superliga-kampe.

At sende forskellige folk fra staben af scouts og direktører afsted er et typisk mønster for den grundige italienske klub, fordi man vil have så mange forskellige øjne på et potentielt køb som muligt, så det ikke blot er et par enkelte folk, der har stirret sig blinde på et potentielt køb, men at der er bred opbakning i hele Bologna FC 1909, før man trykker på knappen og forpligter sig til en handel til adskillige millioner euro.

Så mønsteret fortæller altså, at Bologna er seriøst interesseret i VB-stopperen.

Vejle drømmer om et rekordbeløb, hvilket vil sige et godt stykke over 30 millioner kroner, mens VB givetvis drømmer om 40 millioner kroner og som forhandlingsudspil givetvis kræver endnu mere for den fysisk stærke og bevægelige U/21-landsholdsspiller, mange andre klubber også har taget noter på. Så kan købmændene i Vejle passende håbe på en budkrig.

Hos VB vækker også German Onugkha betydelig interesse som en af ligaens bedste angribere af den meget fysiske og hovedstødsstærke type, mens Nathan Trott på papiret skal tilbage til West Ham men sandsynligvis bliver solgt eller udlejet mod en stor betaling til en klub, der næppe hedder Vejle Boldklub.

Provstgaard har i flere år været på overvågningslisten hos udenlandske klubber, og efter to sæsoner med fuld spilletid efter en alvorlig knæskade er stopperen ved at have bevist niveauet i Danmark.

VB har kontrakt med Provstgaard indtil sommeren 2026, så forhandlingsteknisk er den kommende sommer også god for Vejle, med mindre man kan overtale midtstopperen til en yderligere forlængelse.

Vejle sikrede sig mandag eftermiddag en ny sæson i Superligaen ved at slå Hvidovre.

Nu kan OB dermed kun håbe på at indhente Lyngby, der har tre point flere end fynboerne, mens Vejle er fire point over stregen før den sidste runde, hvor VB nu endda kan sikre sig en Europa-playoffkamp, hvis man slår Randers ude, og et desperat OB samtidig tager point fra Viborg.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

De overvejer Christian Eriksen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’