Særlig kamp mod Ståles søn: Familien betyder meget

William Clem har været tæt med Solbakken-familien næsten hele sit liv.



Blot 18-årige William Clem har i efterårssæsonen gjort sit indtog på FC København-holdet, og den unge midtbanespiller har tirsdag udsigt til en ny opgave for hovedstadsklubben. Det bliver i testkampen mod norske Viking.

Her bliver det en særlig kamp, fordi han kommer til at møde en gammel ven, Ståle Solbakkens søn 22-årige Markus Solbakken. Det de er meget tætte, fortæller Clem i et interview på FCK's hjemmeside.

– Vi er meget tætte og har været det i stort set hele mit liv, så det er en familie, der betyder meget for mig. Min storebror spillede på hold med Markus for langt tilbage, og så blev vi bare rigtig tætte, og jeg er også rigtig tæt med Markus’ lillesøster, som stadig bor i København og går i gymnasiet her. Dem ser vi meget til, siger han og fortsætter:

– Vi har lavet mange sjove ting sammen gennem årene og været på ferier sammen og rejst rundt i verden for at se blandt andet FCK. Vi var f.eks. på Nou Camp i Barcelona, da vi spillede dernede i 2010, og vi var på Stamford Bridge, da vi mødte Chelsea i 1/8-finalen, lyder det fra William Clem.

Derudover har Clem- og Solbakken-familierne også været på ferier sammen.

Det er endvidere første gang, at de skal spille en kamp sammen, som gør det ekstra specielt. Han har dog ikke talt med ham om, hvad Vikings planer med opgøret er. Clem er dog godt klar over, hvilken type unge Solbakken er.

– Han er central midtbanespiller ligesom jeg selv, han er en teknisk dygtig spiller, der er god på bolden og gerne vil have den og styre spillet, så vi minder måske lidt om hinanden. Så må vi se, om han kan leve op til det i morgen, og hvem der får håneretten, fortæller William Clem.

Markus Solbakken er desuden blevet spået en stor fremtid. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

‘Horsens var et helvede’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Derfor trækker FC København-transfer ud