Blot 18-årige William Clem har i efterårssæsonen gjort sit indtog på FC København-holdet, og den unge midtbanespiller har tirsdag udsigt til en ny opgave for hovedstadsklubben. Det bliver i testkampen mod norske Viking.
Her bliver det en særlig kamp, fordi han kommer til at møde en gammel ven, Ståle Solbakkens søn 22-årige Markus Solbakken. Det de er meget tætte, fortæller Clem i et interview på FCK's hjemmeside.
– Vi er meget tætte og har været det i stort set hele mit liv, så det er en familie, der betyder meget for mig. Min storebror spillede på hold med Markus for langt tilbage, og så blev vi bare rigtig tætte, og jeg er også rigtig tæt med Markus’ lillesøster, som stadig bor i København og går i gymnasiet her. Dem ser vi meget til, siger han og fortsætter:
– Vi har lavet mange sjove ting sammen gennem årene og været på ferier sammen og rejst rundt i verden for at se blandt andet FCK. Vi var f.eks. på Nou Camp i Barcelona, da vi spillede dernede i 2010, og vi var på Stamford Bridge, da vi mødte Chelsea i 1/8-finalen, lyder det fra William Clem.
Derudover har Clem- og Solbakken-familierne også været på ferier sammen.
Det er endvidere første gang, at de skal spille en kamp sammen, som gør det ekstra specielt. Han har dog ikke talt med ham om, hvad Vikings planer med opgøret er. Clem er dog godt klar over, hvilken type unge Solbakken er.
– Han er central midtbanespiller ligesom jeg selv, han er en teknisk dygtig spiller, der er god på bolden og gerne vil have den og styre spillet, så vi minder måske lidt om hinanden. Så må vi se, om han kan leve op til det i morgen, og hvem der får håneretten, fortæller William Clem.
Markus Solbakken er desuden blevet spået en stor fremtid. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Colombia – Portugal
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER