Sæsonens vildeste kamp: FCM med stor sejr i Aarhus

Hvor starter man? Forrygende kamp i Aarhus, som FC Midtjylland trak sig sejrrigt ud af. Selv om man spillede 9 mod 11 de sidste 25 minutter.



Der var drama for alle pengene, da FC Midtjyllands ni mand i dommerens tillægstid scorede til 3-2 og sikrede alle tre point mod AGF søndag aften i Aarhus.

Forinden havde publikum været vidne til mere end 90 intense minutter, der bød på masser af chancer, to røde kort til FCM og tre straffesparkscoringer.

Opgøret bølgede hele vejen igennem frem og tilbage. Med et kvarter igen blev FCM reduceret til ni mand, og der forventede man, at AGF ville indlede et stormløb på sejren, men aarhusianerne skuffede fælt.

Brøndby havde tidligere søndag lagt pres på FCM i toppen med en sejr over OB, men med FCM’s tre point er afstanden fortsat kun på et point mellem nummer et og to.

AGF’s fadæse i tillægstiden betyder, at aarhusianerne indtager femtepladsen med 11 point op til Brøndby i toppen.

Det var hjemmeholdet, der kom klart bedst ud til kampen.

Efter små ti minutter blev Mikael Anderson sendt i dybden, hvilket fik FCM-midtstopperen Sverrir Ingason til at trække i nødbremsen i eget felt.

AGF-anføreren Patrick Mortensen udnyttede det efterfølgende straffespark. Jonas Lössl i FCM-målet havde handsken på afslutningen, men bolden sneg sig akkurat over stregen.

AGF splittede FCM ad i den første halve time, hvor hjemmeholdet flere gange kunne bringe sig yderligere foran, men skarpheden manglede.

FCM var startet i et tremandsforsvar, men den dårlige start fik træner Thomas Thomasberg til at ændre til den velkendte opstilling med fire mand i forsvarskæden, og det virkede.

Den taktiske justering gjorde, at gæsterne kom i kontrol, og frem mod pausen formåede midtjyderne at etablere et pres på det aarhusianske felt.

I første halvlegs tillægstid blev sydkoreanske Cho Gue-Sung nedlagt i feltet, og FCM-angriberen omsatte selv straffesparket til en udligning.

Efter pausen red FCM videre på det momentum, som gæsterne havde opbygget til slut i første halvleg.

Han-beom Lee udnyttede en mærkværdig situation efter et FCM-hjørnespark og prikkede den løse bold mellem benene på AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell.

Det var et intenst opgør, og få minutter efter FCM’s føringsmål blev gæsterne reduceret til ti mand, da backen Paulinho modtog sit andet gule kort.

Det fik kampen til igen at ændre karakter, og AGF udnyttede overtallet til at sætte gæsterne under pres.

Et kvarter før tid gav presset pote, da Sverrir Ingason i eget felt nedlagde Nicolai Poulsen med en glidende tackling.

Ingason blev sendt i bad med sin anden advarsel, og præcis som i første halvleg udnyttede Patrick Mortensen det efterfølgende straffespark og bragte balance i regnskabet.

Efter udligningen var det svært at se, at AGF var to mand i overtal.

FCM forsvarede sig heroisk og seks minutter inde i dommerens tillægstid nuppede midtjyderne sågar alle tre point, da indskiftede Charles tog et perfekt timet løb ind i det aarhusianske felt og scorede sejrsmålet.

/ritzau/






– Så kan det ikke være et svært valg


Bekræfter: FC København får svar meget snart

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Chokerende, FCK – den er helt gal

Storklub vil have Filip Jörgensen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Roony Bardghji med drømmekamp

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Liverpool-træner er ked af prædikat

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Dansker med kongemål mod Napoli

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch