Sæsonens vildeste kamp: FCM med stor sejr i Aarhus

Hvor starter man? Forrygende kamp i Aarhus, som FC Midtjylland trak sig sejrrigt ud af. Selv om man spillede 9 mod 11 de sidste 25 minutter.



Der var drama for alle pengene, da FC Midtjyllands ni mand i dommerens tillægstid scorede til 3-2 og sikrede alle tre point mod AGF søndag aften i Aarhus.

Forinden havde publikum været vidne til mere end 90 intense minutter, der bød på masser af chancer, to røde kort til FCM og tre straffesparkscoringer.

Opgøret bølgede hele vejen igennem frem og tilbage. Med et kvarter igen blev FCM reduceret til ni mand, og der forventede man, at AGF ville indlede et stormløb på sejren, men aarhusianerne skuffede fælt.

Brøndby havde tidligere søndag lagt pres på FCM i toppen med en sejr over OB, men med FCM’s tre point er afstanden fortsat kun på et point mellem nummer et og to.

AGF’s fadæse i tillægstiden betyder, at aarhusianerne indtager femtepladsen med 11 point op til Brøndby i toppen.

Det var hjemmeholdet, der kom klart bedst ud til kampen.

Efter små ti minutter blev Mikael Anderson sendt i dybden, hvilket fik FCM-midtstopperen Sverrir Ingason til at trække i nødbremsen i eget felt.

AGF-anføreren Patrick Mortensen udnyttede det efterfølgende straffespark. Jonas Lössl i FCM-målet havde handsken på afslutningen, men bolden sneg sig akkurat over stregen.

AGF splittede FCM ad i den første halve time, hvor hjemmeholdet flere gange kunne bringe sig yderligere foran, men skarpheden manglede.

FCM var startet i et tremandsforsvar, men den dårlige start fik træner Thomas Thomasberg til at ændre til den velkendte opstilling med fire mand i forsvarskæden, og det virkede.

Den taktiske justering gjorde, at gæsterne kom i kontrol, og frem mod pausen formåede midtjyderne at etablere et pres på det aarhusianske felt.

I første halvlegs tillægstid blev sydkoreanske Cho Gue-Sung nedlagt i feltet, og FCM-angriberen omsatte selv straffesparket til en udligning.

Efter pausen red FCM videre på det momentum, som gæsterne havde opbygget til slut i første halvleg.

Han-beom Lee udnyttede en mærkværdig situation efter et FCM-hjørnespark og prikkede den løse bold mellem benene på AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell.

Det var et intenst opgør, og få minutter efter FCM’s føringsmål blev gæsterne reduceret til ti mand, da backen Paulinho modtog sit andet gule kort.

Det fik kampen til igen at ændre karakter, og AGF udnyttede overtallet til at sætte gæsterne under pres.

Et kvarter før tid gav presset pote, da Sverrir Ingason i eget felt nedlagde Nicolai Poulsen med en glidende tackling.

Ingason blev sendt i bad med sin anden advarsel, og præcis som i første halvleg udnyttede Patrick Mortensen det efterfølgende straffespark og bragte balance i regnskabet.

Efter udligningen var det svært at se, at AGF var to mand i overtal.

FCM forsvarede sig heroisk og seks minutter inde i dommerens tillægstid nuppede midtjyderne sågar alle tre point, da indskiftede Charles tog et perfekt timet løb ind i det aarhusianske felt og scorede sejrsmålet.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

17 minutter for United – nu skal han til VM

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

De er interesseret i Christian Eriksen

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

De er færdige i 1. division

Én død efter voldsom Champions League-fejring

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte