Der var drama for alle pengene, da FC Midtjyllands ni mand i dommerens tillægstid scorede til 3-2 og sikrede alle tre point mod AGF søndag aften i Aarhus.
Forinden havde publikum været vidne til mere end 90 intense minutter, der bød på masser af chancer, to røde kort til FCM og tre straffesparkscoringer.
Opgøret bølgede hele vejen igennem frem og tilbage. Med et kvarter igen blev FCM reduceret til ni mand, og der forventede man, at AGF ville indlede et stormløb på sejren, men aarhusianerne skuffede fælt.
Brøndby havde tidligere søndag lagt pres på FCM i toppen med en sejr over OB, men med FCM’s tre point er afstanden fortsat kun på et point mellem nummer et og to.
AGF’s fadæse i tillægstiden betyder, at aarhusianerne indtager femtepladsen med 11 point op til Brøndby i toppen.
Det var hjemmeholdet, der kom klart bedst ud til kampen.
Efter små ti minutter blev Mikael Anderson sendt i dybden, hvilket fik FCM-midtstopperen Sverrir Ingason til at trække i nødbremsen i eget felt.
AGF-anføreren Patrick Mortensen udnyttede det efterfølgende straffespark. Jonas Lössl i FCM-målet havde handsken på afslutningen, men bolden sneg sig akkurat over stregen.
AGF splittede FCM ad i den første halve time, hvor hjemmeholdet flere gange kunne bringe sig yderligere foran, men skarpheden manglede.
FCM var startet i et tremandsforsvar, men den dårlige start fik træner Thomas Thomasberg til at ændre til den velkendte opstilling med fire mand i forsvarskæden, og det virkede.
Den taktiske justering gjorde, at gæsterne kom i kontrol, og frem mod pausen formåede midtjyderne at etablere et pres på det aarhusianske felt.
I første halvlegs tillægstid blev sydkoreanske Cho Gue-Sung nedlagt i feltet, og FCM-angriberen omsatte selv straffesparket til en udligning.
Efter pausen red FCM videre på det momentum, som gæsterne havde opbygget til slut i første halvleg.
Han-beom Lee udnyttede en mærkværdig situation efter et FCM-hjørnespark og prikkede den løse bold mellem benene på AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell.
Det var et intenst opgør, og få minutter efter FCM’s føringsmål blev gæsterne reduceret til ti mand, da backen Paulinho modtog sit andet gule kort.
Det fik kampen til igen at ændre karakter, og AGF udnyttede overtallet til at sætte gæsterne under pres.
Et kvarter før tid gav presset pote, da Sverrir Ingason i eget felt nedlagde Nicolai Poulsen med en glidende tackling.
Ingason blev sendt i bad med sin anden advarsel, og præcis som i første halvleg udnyttede Patrick Mortensen det efterfølgende straffespark og bragte balance i regnskabet.
Efter udligningen var det svært at se, at AGF var to mand i overtal.
FCM forsvarede sig heroisk og seks minutter inde i dommerens tillægstid nuppede midtjyderne sågar alle tre point, da indskiftede Charles tog et perfekt timet løb ind i det aarhusianske felt og scorede sejrsmålet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
Retssag om Maradonas død begynder forfra
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER