Saftige rygter: To stjerner på vej til FCM?

FC Midtjylland sættes i forbindelse med to markante navne.



Vi er gået ind i den sidste uge af transfervinduet, og det plejer at være en festlig omgang – ikke mindst på grund af FC Midtjylland.

Claus Steinlein og Co. har år efter år været garant for en heftig afslutning, og der er ikke meget, der tyder på, at det bliver anderledes i denne omgang.

Den seneste uge har været fuld af spekulationer om nye spillere til FC Midtjylland, og nu sættes yderligere to stærke navne i forbindelse med Superliga-klubben.

Det tjekkiske medie Infotbal skriver, at FC Midtjylland er ude efter Sparta Prag-angriberen Jan Kuchta, der er en stor profil på Brian Priskes mesterhold i Tjekkiet. I sidste sæson scorede 26-årige Kutcha 16 kasser, og i 2021 blev han topscorer i den tjekkiske liga, da han spillede for Slavia Prag.

FC Midtjylland skal ifølge mediet være i dialog med Sparta Prag om angriberen, og midtjyderne er optimistiske i forhold til at lande en aftale med Jan Kuchta, der er noteret for 15 A-landskampe for Tjekkiet.

Jan Kuchta startede inde i begge opgør mod FC København i Champions League-kvalifikationen.

Offensivspiller fra Chile på vej?
Sparta Prag-stjernen er ikke den eneste spiller, der kædes sammen med FC Midtjylland. Ifølge flere chilenske medier har Superliga-klubben ude efter den 19-årige offensivspiller Dario Osorio, der tørner ud for Club Universidad de Chile.

Dario Osorio har tidligere været sat i forbindelse med Wolverhampton samt klubber i Frankrig og Italien, så det er en eftertragtet herre, FC Midtjylland forsøger at få på krogen. Billig er han heller ikke.

Ifølge chilenske medier koster den sydamerikanske offensivspiller i nærheden af 40 millioner kroner, så FC Midtjylland skal håbe, at Anders Holch Povlsen er i godt humør i den sidste uge af transfervinduet.

Dario Osorio har spillet tre A-landskampe for Chile, og han har scoret 11 mål i 51 kampe for Club Universidad de Chile. Han kan begå sig på begge kanter og centralt i offensiven.

Rygter, rygter, rygter
Jan Kuchta og Dario Osorio er de seneste to navne fra vandrørene i FC Midtjylland, og det sker i en uge, der i forvejen ikke har skortet på transfersladder om midtjyderne.

I denne uge er FC Midtjylland også blevet kædet sammen med David Brekalo, Thierry Gale og Han-beom Lee – sidstnævnte, 21-årig midtstopper fra Sydkorea, meldes meget tæt på at skifte til FCM.

FC Midtjylland præsenterede onsdag tjekken Adam Gabriel som ny spiller, og flere er med sikkerhed på vej i det, der ligner en hæsblæsende sidste uge af transfervinduet på heden. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Et markant problem for Silkeborg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Emre Mor færdig

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det ser sort ud for B.93

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber