Vi er gået ind i den sidste uge af transfervinduet, og det plejer at være en festlig omgang – ikke mindst på grund af FC Midtjylland.
Claus Steinlein og Co. har år efter år været garant for en heftig afslutning, og der er ikke meget, der tyder på, at det bliver anderledes i denne omgang.
Den seneste uge har været fuld af spekulationer om nye spillere til FC Midtjylland, og nu sættes yderligere to stærke navne i forbindelse med Superliga-klubben.
Det tjekkiske medie Infotbal skriver, at FC Midtjylland er ude efter Sparta Prag-angriberen Jan Kuchta, der er en stor profil på Brian Priskes mesterhold i Tjekkiet. I sidste sæson scorede 26-årige Kutcha 16 kasser, og i 2021 blev han topscorer i den tjekkiske liga, da han spillede for Slavia Prag.
FC Midtjylland skal ifølge mediet være i dialog med Sparta Prag om angriberen, og midtjyderne er optimistiske i forhold til at lande en aftale med Jan Kuchta, der er noteret for 15 A-landskampe for Tjekkiet.
Jan Kuchta startede inde i begge opgør mod FC København i Champions League-kvalifikationen.
Offensivspiller fra Chile på vej?
Sparta Prag-stjernen er ikke den eneste spiller, der kædes sammen med FC Midtjylland. Ifølge flere chilenske medier har Superliga-klubben ude efter den 19-årige offensivspiller Dario Osorio, der tørner ud for Club Universidad de Chile.
Dario Osorio har tidligere været sat i forbindelse med Wolverhampton samt klubber i Frankrig og Italien, så det er en eftertragtet herre, FC Midtjylland forsøger at få på krogen. Billig er han heller ikke.
Ifølge chilenske medier koster den sydamerikanske offensivspiller i nærheden af 40 millioner kroner, så FC Midtjylland skal håbe, at Anders Holch Povlsen er i godt humør i den sidste uge af transfervinduet.
Dario Osorio har spillet tre A-landskampe for Chile, og han har scoret 11 mål i 51 kampe for Club Universidad de Chile. Han kan begå sig på begge kanter og centralt i offensiven.
Rygter, rygter, rygter
Jan Kuchta og Dario Osorio er de seneste to navne fra vandrørene i FC Midtjylland, og det sker i en uge, der i forvejen ikke har skortet på transfersladder om midtjyderne.
I denne uge er FC Midtjylland også blevet kædet sammen med David Brekalo, Thierry Gale og Han-beom Lee – sidstnævnte, 21-årig midtstopper fra Sydkorea, meldes meget tæt på at skifte til FCM.
FC Midtjylland præsenterede onsdag tjekken Adam Gabriel som ny spiller, og flere er med sikkerhed på vej i det, der ligner en hæsblæsende sidste uge af transfervinduet på heden.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
OB henter finsk landsholdsspiller
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TRANSFER