Vi er gået ind i den sidste uge af transfervinduet, og det plejer at være en festlig omgang – ikke mindst på grund af FC Midtjylland.
Claus Steinlein og Co. har år efter år været garant for en heftig afslutning, og der er ikke meget, der tyder på, at det bliver anderledes i denne omgang.
Den seneste uge har været fuld af spekulationer om nye spillere til FC Midtjylland, og nu sættes yderligere to stærke navne i forbindelse med Superliga-klubben.
Det tjekkiske medie Infotbal skriver, at FC Midtjylland er ude efter Sparta Prag-angriberen Jan Kuchta, der er en stor profil på Brian Priskes mesterhold i Tjekkiet. I sidste sæson scorede 26-årige Kutcha 16 kasser, og i 2021 blev han topscorer i den tjekkiske liga, da han spillede for Slavia Prag.
FC Midtjylland skal ifølge mediet være i dialog med Sparta Prag om angriberen, og midtjyderne er optimistiske i forhold til at lande en aftale med Jan Kuchta, der er noteret for 15 A-landskampe for Tjekkiet.
Jan Kuchta startede inde i begge opgør mod FC København i Champions League-kvalifikationen.
Offensivspiller fra Chile på vej?
Sparta Prag-stjernen er ikke den eneste spiller, der kædes sammen med FC Midtjylland. Ifølge flere chilenske medier har Superliga-klubben ude efter den 19-årige offensivspiller Dario Osorio, der tørner ud for Club Universidad de Chile.
Dario Osorio har tidligere været sat i forbindelse med Wolverhampton samt klubber i Frankrig og Italien, så det er en eftertragtet herre, FC Midtjylland forsøger at få på krogen. Billig er han heller ikke.
Ifølge chilenske medier koster den sydamerikanske offensivspiller i nærheden af 40 millioner kroner, så FC Midtjylland skal håbe, at Anders Holch Povlsen er i godt humør i den sidste uge af transfervinduet.
Dario Osorio har spillet tre A-landskampe for Chile, og han har scoret 11 mål i 51 kampe for Club Universidad de Chile. Han kan begå sig på begge kanter og centralt i offensiven.
Rygter, rygter, rygter
Jan Kuchta og Dario Osorio er de seneste to navne fra vandrørene i FC Midtjylland, og det sker i en uge, der i forvejen ikke har skortet på transfersladder om midtjyderne.
I denne uge er FC Midtjylland også blevet kædet sammen med David Brekalo, Thierry Gale og Han-beom Lee – sidstnævnte, 21-årig midtstopper fra Sydkorea, meldes meget tæt på at skifte til FCM.
FC Midtjylland præsenterede onsdag tjekken Adam Gabriel som ny spiller, og flere er med sikkerhed på vej i det, der ligner en hæsblæsende sidste uge af transfervinduet på heden.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TOPNYHED
Slipper for stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
RØVEN I KLASKEHØJDE