Morten Bruun er virkelig overrasket og skeptisk

Silkeborg IF er på vej på udenlandske hænder, og nyheden efterlader fodboldekspert Morten Bruun overrasket.



Som et lyn fra en klar himmel præsenterede Superligaklubben Silkeborg IF tirsdag morgen, at selskabet bag klubben har indgået aftale med en amerikansk sportsvirksomhed om et salg af aktiemajoriteten.

Det, at klubben fra Søhøjlandet er på vej på udenlandske hænder, skaber både en overraskende og skeptisk følelse hos Morten Bruun, der er fodboldekspert på TV 2 og kamprekordholder og tidligere træner i Silkeborg.

– Jeg er mest af alt virkelig overrasket. Jeg troede ikke, at Silkeborg som klub var der, hvor den vurderede, at det er et godt træk at sælge klubben.

– Jeg lærte i gymnasiet at være skeptisk, og det er jeg også over for det her. Det må jeg ærligt indrømme, siger Morten Bruun.

Trivela Group erhverver sig 80 procent af aktierne for 120 millioner kroner, hvilket sikrer selskabet aktiemajoriteten. De resterende 20 procent vil fortsat være ejet af koncernen Silkeborg IF Invest A/S.

Sportsinvesteringsselskabet har base i Alabama i USA. Selskabet ejer også klubberne Walsall FC i England, Drogheda United Football Club i den irske liga og Trivela FC Togo i afrikanske Togo.

Om det bliver en succes for Silkeborg at gøre de tre klubber selskab i flerklubejerskabet, er umuligt at spå om, vurderer Morten Bruun.

– De sidste mange år i dansk fodbold har lært mig, at man hverken skal fordømme eller forherlige et klubsalg, for der står altid de samme gode ting i pressemeddelelserne.

Ifølge Morten Bruun er der både gode og dårlige eksempler på udenlandske ejere i dansk fodbold.

FC Midtjylland blev i 2014 købt af den britiske rigmand Matthew Benham og har siden kæmpet med i toppen af Superligaen.

Omvendt nævner Morten Bruun Sønderjyske og Esbjerg fB som skrækeksempler. I de to tilfælde var der også tale om amerikanske købere.

I henholdsvis 2020 og 2021 blev de to jyske klubber solgt til en udenlandsk ejer efterfulgt af en periode med sportsligt og økonomisk stormvejr.

Esbjerg var tæt på at gå konkurs tidligere i år, men blev reddet. Begge klubber er nu tilbage på lokale hænder.

– Når jeg har læst om udenlandske ejerskifte i andre danske klubber, så har jeg ofte tænkt, at det er godt, at det ikke er Silkeborg. Så jeg vedkender mig, den skepsis jeg har, siger Morten Bruun.

Han anerkender dog, at salget af klubben måske kan rykke Silkeborg mod toppen af dansk fodbold, hvilket “der ligger noget attraktivt i”.

– Men der skal mange penge til for at flytte klubben. Det er nogle voldsomme økonomier, som Silkeborg skal kæmpe med, hvis man vil konkurrere på lige fod med FCK, Brøndby, Midtjylland og AGF, siger Bruun.

Trivela Group og de relevante nøglepersoner er blevet godkendt som ejere af Divisionsforeningen, oplyser Silkeborg.

Købet er betinget af, at det skal godkendes på en ekstraordinær generalforsamling. Her skal to tredjedele af den tilstedeværende aktiekapital godkende overtagelsen.

Nyheden har givet anledning til store frustrationer hos flere fans af Silkeborg, forklarer Helle Andersen, der er formand for holdets officielle fanklub SIFosis.

Hun forstår godt, at fans er skeptiske over for klubsalget, men fanformanden bakker op om fodboldklubbens beslutning.

– Vi er helt sikre på, at ledelsen har styr på det, de har gang i, for at sikre den bedst mulige fremtid i Silkeborg. Klubben bliver drevet på en ordentlig måde, og ledelsen tænker sig altid om, siger Helle Andersen.

/ritzau/





‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’


Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Angriber er færdig i Randers FC

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Går i kødet på Rasmus Højlund

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

– Har du snakket med din mor?

FC København-stjerne frifundet

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Højbjerg med kæmpe ros

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Kaster hård dom over Eriksen

Rigtig træls melding om Óskarsson

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt