Som et lyn fra en klar himmel præsenterede Superligaklubben Silkeborg IF tirsdag morgen, at selskabet bag klubben har indgået aftale med en amerikansk sportsvirksomhed om et salg af aktiemajoriteten.
Det, at klubben fra Søhøjlandet er på vej på udenlandske hænder, skaber både en overraskende og skeptisk følelse hos Morten Bruun, der er fodboldekspert på TV 2 og kamprekordholder og tidligere træner i Silkeborg.
– Jeg er mest af alt virkelig overrasket. Jeg troede ikke, at Silkeborg som klub var der, hvor den vurderede, at det er et godt træk at sælge klubben.
– Jeg lærte i gymnasiet at være skeptisk, og det er jeg også over for det her. Det må jeg ærligt indrømme, siger Morten Bruun.
Trivela Group erhverver sig 80 procent af aktierne for 120 millioner kroner, hvilket sikrer selskabet aktiemajoriteten. De resterende 20 procent vil fortsat være ejet af koncernen Silkeborg IF Invest A/S.
Sportsinvesteringsselskabet har base i Alabama i USA. Selskabet ejer også klubberne Walsall FC i England, Drogheda United Football Club i den irske liga og Trivela FC Togo i afrikanske Togo.
Om det bliver en succes for Silkeborg at gøre de tre klubber selskab i flerklubejerskabet, er umuligt at spå om, vurderer Morten Bruun.
– De sidste mange år i dansk fodbold har lært mig, at man hverken skal fordømme eller forherlige et klubsalg, for der står altid de samme gode ting i pressemeddelelserne.
Ifølge Morten Bruun er der både gode og dårlige eksempler på udenlandske ejere i dansk fodbold.
FC Midtjylland blev i 2014 købt af den britiske rigmand Matthew Benham og har siden kæmpet med i toppen af Superligaen.
Omvendt nævner Morten Bruun Sønderjyske og Esbjerg fB som skrækeksempler. I de to tilfælde var der også tale om amerikanske købere.
I henholdsvis 2020 og 2021 blev de to jyske klubber solgt til en udenlandsk ejer efterfulgt af en periode med sportsligt og økonomisk stormvejr.
Esbjerg var tæt på at gå konkurs tidligere i år, men blev reddet. Begge klubber er nu tilbage på lokale hænder.
– Når jeg har læst om udenlandske ejerskifte i andre danske klubber, så har jeg ofte tænkt, at det er godt, at det ikke er Silkeborg. Så jeg vedkender mig, den skepsis jeg har, siger Morten Bruun.
Han anerkender dog, at salget af klubben måske kan rykke Silkeborg mod toppen af dansk fodbold, hvilket “der ligger noget attraktivt i”.
– Men der skal mange penge til for at flytte klubben. Det er nogle voldsomme økonomier, som Silkeborg skal kæmpe med, hvis man vil konkurrere på lige fod med FCK, Brøndby, Midtjylland og AGF, siger Bruun.
Trivela Group og de relevante nøglepersoner er blevet godkendt som ejere af Divisionsforeningen, oplyser Silkeborg.
Købet er betinget af, at det skal godkendes på en ekstraordinær generalforsamling. Her skal to tredjedele af den tilstedeværende aktiekapital godkende overtagelsen.
Nyheden har givet anledning til store frustrationer hos flere fans af Silkeborg, forklarer Helle Andersen, der er formand for holdets officielle fanklub SIFosis.
Hun forstår godt, at fans er skeptiske over for klubsalget, men fanformanden bakker op om fodboldklubbens beslutning.
– Vi er helt sikre på, at ledelsen har styr på det, de har gang i, for at sikre den bedst mulige fremtid i Silkeborg. Klubben bliver drevet på en ordentlig måde, og ledelsen tænker sig altid om, siger Helle Andersen.
/ritzau/
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
NYHEDER
– En humørdræber
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
KOMMENTAR
Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL