Som et lyn fra en klar himmel præsenterede Superligaklubben Silkeborg IF tirsdag morgen, at selskabet bag klubben har indgået aftale med en amerikansk sportsvirksomhed om et salg af aktiemajoriteten.
Det, at klubben fra Søhøjlandet er på vej på udenlandske hænder, skaber både en overraskende og skeptisk følelse hos Morten Bruun, der er fodboldekspert på TV 2 og kamprekordholder og tidligere træner i Silkeborg.
– Jeg er mest af alt virkelig overrasket. Jeg troede ikke, at Silkeborg som klub var der, hvor den vurderede, at det er et godt træk at sælge klubben.
– Jeg lærte i gymnasiet at være skeptisk, og det er jeg også over for det her. Det må jeg ærligt indrømme, siger Morten Bruun.
Trivela Group erhverver sig 80 procent af aktierne for 120 millioner kroner, hvilket sikrer selskabet aktiemajoriteten. De resterende 20 procent vil fortsat være ejet af koncernen Silkeborg IF Invest A/S.
Sportsinvesteringsselskabet har base i Alabama i USA. Selskabet ejer også klubberne Walsall FC i England, Drogheda United Football Club i den irske liga og Trivela FC Togo i afrikanske Togo.
Om det bliver en succes for Silkeborg at gøre de tre klubber selskab i flerklubejerskabet, er umuligt at spå om, vurderer Morten Bruun.
– De sidste mange år i dansk fodbold har lært mig, at man hverken skal fordømme eller forherlige et klubsalg, for der står altid de samme gode ting i pressemeddelelserne.
Ifølge Morten Bruun er der både gode og dårlige eksempler på udenlandske ejere i dansk fodbold.
FC Midtjylland blev i 2014 købt af den britiske rigmand Matthew Benham og har siden kæmpet med i toppen af Superligaen.
Omvendt nævner Morten Bruun Sønderjyske og Esbjerg fB som skrækeksempler. I de to tilfælde var der også tale om amerikanske købere.
I henholdsvis 2020 og 2021 blev de to jyske klubber solgt til en udenlandsk ejer efterfulgt af en periode med sportsligt og økonomisk stormvejr.
Esbjerg var tæt på at gå konkurs tidligere i år, men blev reddet. Begge klubber er nu tilbage på lokale hænder.
– Når jeg har læst om udenlandske ejerskifte i andre danske klubber, så har jeg ofte tænkt, at det er godt, at det ikke er Silkeborg. Så jeg vedkender mig, den skepsis jeg har, siger Morten Bruun.
Han anerkender dog, at salget af klubben måske kan rykke Silkeborg mod toppen af dansk fodbold, hvilket “der ligger noget attraktivt i”.
– Men der skal mange penge til for at flytte klubben. Det er nogle voldsomme økonomier, som Silkeborg skal kæmpe med, hvis man vil konkurrere på lige fod med FCK, Brøndby, Midtjylland og AGF, siger Bruun.
Trivela Group og de relevante nøglepersoner er blevet godkendt som ejere af Divisionsforeningen, oplyser Silkeborg.
Købet er betinget af, at det skal godkendes på en ekstraordinær generalforsamling. Her skal to tredjedele af den tilstedeværende aktiekapital godkende overtagelsen.
Nyheden har givet anledning til store frustrationer hos flere fans af Silkeborg, forklarer Helle Andersen, der er formand for holdets officielle fanklub SIFosis.
Hun forstår godt, at fans er skeptiske over for klubsalget, men fanformanden bakker op om fodboldklubbens beslutning.
– Vi er helt sikre på, at ledelsen har styr på det, de har gang i, for at sikre den bedst mulige fremtid i Silkeborg. Klubben bliver drevet på en ordentlig måde, og ledelsen tænker sig altid om, siger Helle Andersen.
/ritzau/
– Det har man nok aldrig set før
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
Her er alle VM-puljerne
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
Her er Danmarks VM-gruppe
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
Her er alle VM-grupperne
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
Her kan du se VM-lodtrækningen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER