Det danske fodboldlandshold står med det bedst mulige udbytte efter de to første kampe i Nations League-gruppespillet.
Søndag aften vandt Danmark 2-0 hjemme over Serbien efter to mindeværdige perlemål. Åbningssejren over Schweiz blev fulgt op af de samme sejrscifre og endnu en lovende landsholdsindsats på bagkant af et uforløst EM.
I sin bare anden landskamp stjal aarhusianeren Albert Grønbæk som den første billedet, da han scorede til 1-0 efter flotte danske kombinationer i det 36. minut. Efter pausen øgede Yussuf Poulsen akrobatisk til 2-0 på saksespark.
Landstrænervikar Lars Knudsen kan med god ro i maven overlade trænergerningen til aktuelt sygemeldte Morten Wieghorst, når landsholdet samles igen i oktober.
Danmark har fået maksimumpoint, hverken indkasseret mål eller store chancer, og holdets offensiv ser mere livlig og spillelysten ud end længe.
Fra begyndelsen af søndagens kamp stod det klart, at det var op til Danmark at sørge for tempo og underholdning.
Danskerne lagde et tungt tryk, fik mange dødbolde, men der fulgte ikke oplagte målchancer med overtaget.
Derfor var det lidt ud af ingenting, at der pludselig opstod fodboldmagi i Parken.
Victor Kristiansen og Christian Nørgaard flyttede bolden hurtigt til Albert Grønbæk, der indgik i et vakst bandespil med Yussuf Poulsen, før Grønbæk i en glidende bevægelse sparkede Danmark på 1-0.
Målet blev fejret energisk af de danske spillere, men siden fulgte en lang VAR-sekvens på næsten fire minutter. De danske fans nåede at blive trætte af at pifte, inden VAR-dommeren konkluderede, at målet skulle stå, så jublen i den udsolgte nationalarena kunne bryde ud igen.
Selv om Danmark mødte lidt mere modstand fra begyndelsen af anden halvleg, endte et nyt dansk supermål med at lukke kampen, uden serberne for alvor havde været tæt på en udligning.
Victor Kristiansen løftede en bold ind i feltet, og selv om den lå bag Yussuf Poulsen, fik den utrættelige frontløber det absolut mest optimale ud af en vanskelig situation. Poulsen hoppede og flugtede bolden i mål på et yderst veludført saksespark. Og så endda med hans ellers lidt svagere venstre ben.
På både banen og tribunerne var jubelscenerne delt i to lejre. Nogle slyngede armene ukontrolleret rundt i glæde, mens andre tog sig til hovedet over, hvad i alverden de lige havde set.
“Vi scorer altid på sakse,” skrålede den ene endetribune muntert i minutterne efter målet, bedst som septembersolen gik ned bag Parken.
2-0-målet fjernede spændingen, og serberne virkede frustrerede over primært at løbe rundt og jagte bolden. Det medførte blandt andet tre frustrationsadvarsler på tre minutter.
Torsdagshelten Patrick Dorgu var blandt de danske indskiftere, og han nåede at brænde en stor mulighed i slutfasen.
Blandt de øvrige indskiftere var debutanten Morten Frendrup, der i sine lidt over ti minutter på banen ikke fik udrettet alverden på en uvant position som venstre wingback.
/ritzau/

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

FCM har solgt nul billetter

Afsløring: Brøndby afvist

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen

Klar besked fra Frank efter nedtur

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

Vil købe Manchester United

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Nedtur for Højlund

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?

Vanvittig Pogacar-klausul

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

242 millioner sidder på bænken

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

FCK uden profiler til Champions League-brag

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Medie roser brandvarm dansker

– Det er rigtig vildt det her!

Verdensstjerne ked af Runes skade

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Utrolig dansk succes i Belgien

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Ekspert med dyster Rune-melding

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

Tullberg i tårer over tv-billeder

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Graham Potter er ny svensk landstræner

Ruben Amorim: Den største i min tid her

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Uenig med Superligaprofil: ‘Frygteligt scenarie’

FC Midtjylland ydmyger Vejle

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar
