Sambabold og saksespark sikrer dansk sejr

Albert Grønbæk afsluttede et mønsterangreb, og Yussuf Poulsen scorede på sakse, da Danmark slog Serbien 2-0.



Det danske fodboldlandshold står med det bedst mulige udbytte efter de to første kampe i Nations League-gruppespillet.

Søndag aften vandt Danmark 2-0 hjemme over Serbien efter to mindeværdige perlemål. Åbningssejren over Schweiz blev fulgt op af de samme sejrscifre og endnu en lovende landsholdsindsats på bagkant af et uforløst EM.

I sin bare anden landskamp stjal aarhusianeren Albert Grønbæk som den første billedet, da han scorede til 1-0 efter flotte danske kombinationer i det 36. minut. Efter pausen øgede Yussuf Poulsen akrobatisk til 2-0 på saksespark.

Landstrænervikar Lars Knudsen kan med god ro i maven overlade trænergerningen til aktuelt sygemeldte Morten Wieghorst, når landsholdet samles igen i oktober.

Danmark har fået maksimumpoint, hverken indkasseret mål eller store chancer, og holdets offensiv ser mere livlig og spillelysten ud end længe.

Fra begyndelsen af søndagens kamp stod det klart, at det var op til Danmark at sørge for tempo og underholdning.

Danskerne lagde et tungt tryk, fik mange dødbolde, men der fulgte ikke oplagte målchancer med overtaget.

Derfor var det lidt ud af ingenting, at der pludselig opstod fodboldmagi i Parken.

Victor Kristiansen og Christian Nørgaard flyttede bolden hurtigt til Albert Grønbæk, der indgik i et vakst bandespil med Yussuf Poulsen, før Grønbæk i en glidende bevægelse sparkede Danmark på 1-0.

Målet blev fejret energisk af de danske spillere, men siden fulgte en lang VAR-sekvens på næsten fire minutter. De danske fans nåede at blive trætte af at pifte, inden VAR-dommeren konkluderede, at målet skulle stå, så jublen i den udsolgte nationalarena kunne bryde ud igen.

Selv om Danmark mødte lidt mere modstand fra begyndelsen af anden halvleg, endte et nyt dansk supermål med at lukke kampen, uden serberne for alvor havde været tæt på en udligning.

Victor Kristiansen løftede en bold ind i feltet, og selv om den lå bag Yussuf Poulsen, fik den utrættelige frontløber det absolut mest optimale ud af en vanskelig situation. Poulsen hoppede og flugtede bolden i mål på et yderst veludført saksespark. Og så endda med hans ellers lidt svagere venstre ben.

På både banen og tribunerne var jubelscenerne delt i to lejre. Nogle slyngede armene ukontrolleret rundt i glæde, mens andre tog sig til hovedet over, hvad i alverden de lige havde set.

“Vi scorer altid på sakse,” skrålede den ene endetribune muntert i minutterne efter målet, bedst som septembersolen gik ned bag Parken.

2-0-målet fjernede spændingen, og serberne virkede frustrerede over primært at løbe rundt og jagte bolden. Det medførte blandt andet tre frustrationsadvarsler på tre minutter.

Torsdagshelten Patrick Dorgu var blandt de danske indskiftere, og han nåede at brænde en stor mulighed i slutfasen.

Blandt de øvrige indskiftere var debutanten Morten Frendrup, der i sine lidt over ti minutter på banen ikke fik udrettet alverden på en uvant position som venstre wingback.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Brøndby præsenterer ny profil

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Under i Udine

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte