Det danske fodboldlandshold står med det bedst mulige udbytte efter de to første kampe i Nations League-gruppespillet.
Søndag aften vandt Danmark 2-0 hjemme over Serbien efter to mindeværdige perlemål. Åbningssejren over Schweiz blev fulgt op af de samme sejrscifre og endnu en lovende landsholdsindsats på bagkant af et uforløst EM.
I sin bare anden landskamp stjal aarhusianeren Albert Grønbæk som den første billedet, da han scorede til 1-0 efter flotte danske kombinationer i det 36. minut. Efter pausen øgede Yussuf Poulsen akrobatisk til 2-0 på saksespark.
Landstrænervikar Lars Knudsen kan med god ro i maven overlade trænergerningen til aktuelt sygemeldte Morten Wieghorst, når landsholdet samles igen i oktober.
Danmark har fået maksimumpoint, hverken indkasseret mål eller store chancer, og holdets offensiv ser mere livlig og spillelysten ud end længe.
Fra begyndelsen af søndagens kamp stod det klart, at det var op til Danmark at sørge for tempo og underholdning.
Danskerne lagde et tungt tryk, fik mange dødbolde, men der fulgte ikke oplagte målchancer med overtaget.
Derfor var det lidt ud af ingenting, at der pludselig opstod fodboldmagi i Parken.
Victor Kristiansen og Christian Nørgaard flyttede bolden hurtigt til Albert Grønbæk, der indgik i et vakst bandespil med Yussuf Poulsen, før Grønbæk i en glidende bevægelse sparkede Danmark på 1-0.
Målet blev fejret energisk af de danske spillere, men siden fulgte en lang VAR-sekvens på næsten fire minutter. De danske fans nåede at blive trætte af at pifte, inden VAR-dommeren konkluderede, at målet skulle stå, så jublen i den udsolgte nationalarena kunne bryde ud igen.
Selv om Danmark mødte lidt mere modstand fra begyndelsen af anden halvleg, endte et nyt dansk supermål med at lukke kampen, uden serberne for alvor havde været tæt på en udligning.
Victor Kristiansen løftede en bold ind i feltet, og selv om den lå bag Yussuf Poulsen, fik den utrættelige frontløber det absolut mest optimale ud af en vanskelig situation. Poulsen hoppede og flugtede bolden i mål på et yderst veludført saksespark. Og så endda med hans ellers lidt svagere venstre ben.
På både banen og tribunerne var jubelscenerne delt i to lejre. Nogle slyngede armene ukontrolleret rundt i glæde, mens andre tog sig til hovedet over, hvad i alverden de lige havde set.
“Vi scorer altid på sakse,” skrålede den ene endetribune muntert i minutterne efter målet, bedst som septembersolen gik ned bag Parken.
2-0-målet fjernede spændingen, og serberne virkede frustrerede over primært at løbe rundt og jagte bolden. Det medførte blandt andet tre frustrationsadvarsler på tre minutter.
Torsdagshelten Patrick Dorgu var blandt de danske indskiftere, og han nåede at brænde en stor mulighed i slutfasen.
Blandt de øvrige indskiftere var debutanten Morten Frendrup, der i sine lidt over ti minutter på banen ikke fik udrettet alverden på en uvant position som venstre wingback.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
Tuchel føler “den største smerte af alle”
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT