AGF-lejren: Stor Qatar-protest gør indtryk

AGF- og Viborg-fans gjorde indtryk på AGF-anfører Patrick Mortensen, da de samlet protesterede mod VM i Qatar.



Publikum løb midt i første halvleg med opmærksomheden i kampen mellem AGF og Viborg, da en koordineret fanaktion mellem de to grupperinger satte fokus på det kontroversielle VM i Qatar.

Da minuttallet symbolsk ramte 22, begyndte AGF-fansene at råbe “boykot”, som Viborg-fansene kvitterede ved at råbe “Qatar” tilbage den anden vej.

Den samlede indsats fra de to fangrupper fik ros af Patrick Mortensen, der er anfører i AGF.

– Det gjorde indtryk på mig, at to fangrupperinger, som egentlig er kendt for at hade hinanden, lige pludselig kunne samarbejde om sådan en ting. Jeg syntes, det var smukt.

– Det var fedt, at fansene kunne samarbejde på den måde og sende et signal.

– Der er sagt og skrevet mange ting om Qatar, og jeg er ikke den første til at sige, at det er frygtelige ting, der foregår dernede, siger Patrick Mortensen.

Angriberen, der stod for AGF’s eneste mål i 1-1-kampen mod Viborg, opdagede ikke selv protesten, da den foregik. Han blev dog informeret om det efter kampen.

Patrick Mortensen har personligt svært ved at sætte ord på, hvordan fodboldspillerne selv skal agere i forbindelse med slutrunden.

– Hvad skal vi gøre som fodboldspillere? Landsholdsspillerne bliver sat i bås, og det er i grunden synd, synes jeg, siger Patrick Mortensen.

En anden, der først blev fortalt om hændelsen efter kampen, var Uwe Rösler, cheftræner i AGF.

Efter kampen forholdt han sig til fansenes protest mod slutrunden, der løber af stablen senere på måneden og ind i december.

– Når så mange mennesker kollektivt giver deres mening til udtryk, er det et klart billede af, at alle har fokus på menneskerettigheder.

– Jeg elsker fodbold, og jeg ville ønske, at jeg kunne glæde mig til VM. Det er svært at glæde sig, når man hører om, hvad der foregår i Qatar, der aldrig skulle have fået slutrunden i første omgang, siger Uwe Rösler.

Demonstrationen fra de to fangrupperinger kommer oven på lignende scener i Tyskland, hvor fans også er gået sammen med budskabet om at boykotte Qatar.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Sunderland jagter dansk guldfugl

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

I dialog med Steve Cooper

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spanien udstiller famlende saudiarabere