Publikum løb midt i første halvleg med opmærksomheden i kampen mellem AGF og Viborg, da en koordineret fanaktion mellem de to grupperinger satte fokus på det kontroversielle VM i Qatar.
Da minuttallet symbolsk ramte 22, begyndte AGF-fansene at råbe “boykot”, som Viborg-fansene kvitterede ved at råbe “Qatar” tilbage den anden vej.
Den samlede indsats fra de to fangrupper fik ros af Patrick Mortensen, der er anfører i AGF.
– Det gjorde indtryk på mig, at to fangrupperinger, som egentlig er kendt for at hade hinanden, lige pludselig kunne samarbejde om sådan en ting. Jeg syntes, det var smukt.
– Det var fedt, at fansene kunne samarbejde på den måde og sende et signal.
– Der er sagt og skrevet mange ting om Qatar, og jeg er ikke den første til at sige, at det er frygtelige ting, der foregår dernede, siger Patrick Mortensen.
Angriberen, der stod for AGF’s eneste mål i 1-1-kampen mod Viborg, opdagede ikke selv protesten, da den foregik. Han blev dog informeret om det efter kampen.
Patrick Mortensen har personligt svært ved at sætte ord på, hvordan fodboldspillerne selv skal agere i forbindelse med slutrunden.
– Hvad skal vi gøre som fodboldspillere? Landsholdsspillerne bliver sat i bås, og det er i grunden synd, synes jeg, siger Patrick Mortensen.
En anden, der først blev fortalt om hændelsen efter kampen, var Uwe Rösler, cheftræner i AGF.
Efter kampen forholdt han sig til fansenes protest mod slutrunden, der løber af stablen senere på måneden og ind i december.
– Når så mange mennesker kollektivt giver deres mening til udtryk, er det et klart billede af, at alle har fokus på menneskerettigheder.
– Jeg elsker fodbold, og jeg ville ønske, at jeg kunne glæde mig til VM. Det er svært at glæde sig, når man hører om, hvad der foregår i Qatar, der aldrig skulle have fået slutrunden i første omgang, siger Uwe Rösler.
Demonstrationen fra de to fangrupperinger kommer oven på lignende scener i Tyskland, hvor fans også er gået sammen med budskabet om at boykotte Qatar.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
NYHEDER
