Publikum løb midt i første halvleg med opmærksomheden i kampen mellem AGF og Viborg, da en koordineret fanaktion mellem de to grupperinger satte fokus på det kontroversielle VM i Qatar.
Da minuttallet symbolsk ramte 22, begyndte AGF-fansene at råbe “boykot”, som Viborg-fansene kvitterede ved at råbe “Qatar” tilbage den anden vej.
Den samlede indsats fra de to fangrupper fik ros af Patrick Mortensen, der er anfører i AGF.
– Det gjorde indtryk på mig, at to fangrupperinger, som egentlig er kendt for at hade hinanden, lige pludselig kunne samarbejde om sådan en ting. Jeg syntes, det var smukt.
– Det var fedt, at fansene kunne samarbejde på den måde og sende et signal.
– Der er sagt og skrevet mange ting om Qatar, og jeg er ikke den første til at sige, at det er frygtelige ting, der foregår dernede, siger Patrick Mortensen.
Angriberen, der stod for AGF’s eneste mål i 1-1-kampen mod Viborg, opdagede ikke selv protesten, da den foregik. Han blev dog informeret om det efter kampen.
Patrick Mortensen har personligt svært ved at sætte ord på, hvordan fodboldspillerne selv skal agere i forbindelse med slutrunden.
– Hvad skal vi gøre som fodboldspillere? Landsholdsspillerne bliver sat i bås, og det er i grunden synd, synes jeg, siger Patrick Mortensen.
En anden, der først blev fortalt om hændelsen efter kampen, var Uwe Rösler, cheftræner i AGF.
Efter kampen forholdt han sig til fansenes protest mod slutrunden, der løber af stablen senere på måneden og ind i december.
– Når så mange mennesker kollektivt giver deres mening til udtryk, er det et klart billede af, at alle har fokus på menneskerettigheder.
– Jeg elsker fodbold, og jeg ville ønske, at jeg kunne glæde mig til VM. Det er svært at glæde sig, når man hører om, hvad der foregår i Qatar, der aldrig skulle have fået slutrunden i første omgang, siger Uwe Rösler.
Demonstrationen fra de to fangrupperinger kommer oven på lignende scener i Tyskland, hvor fans også er gået sammen med budskabet om at boykotte Qatar.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
Knuser transferrekord
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
Medier jubler over USA’s nedtur
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Hvor er Kasper Dolberg?
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Egypten
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Liam Rosenior tager til Paris
Her er DBU’s nye kommunikationschef
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
TOPNYHED
