Den saudiske mesterklub, Al Hilal, har afgivet et gigantisk bud på FC Københavns Dame N’Doye. Et bud, som vil gøre den senegalesiske topscorer til den dyreste spiller i Superliga-historien.
Mandag var tipsbladet.dk i kontakt med flere kilder, der bekræftede både buddet og buddets størrelse. Status var på daværende tidspunkt at FC København overvejede, hvorvidt man skulle faxe et ja eller et nej tilbage til hovedrige Al Hilal.
Læs også: Saudiske mestre byder på N’Doye
I den saudiske presse var man i går overbevist om, at N’Doyes skifte ville gå igennem. I dag finder man ikke samme selvsikkerhed i spalterne i det arabiske land. Al-Zazirah Daily Newspaper skriver således at der er opstået store problemer i forhandlingerne mellem FC København, Al Hilal og Dame N’Doyes lejr, der har den tidligere FCK’er Niclas Jensen i spidsen.
Forholdet mellem Al Hilal og Dame N’Doyes repræsentanter skulle ganske enkelt være nedkølet. Det skyldes, at senegaleserens lejr har stillet for store krav i begyndelsen af forhandlingerne, skriver avisen. Derfor er Al Hilal nu begyndt at lede efter et alternativ til Superligaens topscorer.
En anden avis, Alriyadh, der mandag skrev, at Dame N’Doye allerede i dag ville ankomme til den saudiske hovedstad Riyadh, trækker også i land her til morgen. Avisen beretter således, at senegaleseren, nøjagtig som Niclas Jensen har fortalt tipsbladet.dk , ikke ankommer til Saudi Arabien i dag.
Arbejdet med at skaffe visum til N’Doye og hans følge er nu indstillet, og vil først blive genoptaget når og hvis de to klubber FC København og Al Hilal, når til enighed.
Tipsbladet.dk følger naturligvis sagen…
LIVE
LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER