Den saudiske mesterklub, Al Hilal, har afgivet et gigantisk bud på FC Københavns Dame N’Doye. Et bud, som vil gøre den senegalesiske topscorer til den dyreste spiller i Superliga-historien.
Mandag var tipsbladet.dk i kontakt med flere kilder, der bekræftede både buddet og buddets størrelse. Status var på daværende tidspunkt at FC København overvejede, hvorvidt man skulle faxe et ja eller et nej tilbage til hovedrige Al Hilal.
Læs også: Saudiske mestre byder på N’Doye
I den saudiske presse var man i går overbevist om, at N’Doyes skifte ville gå igennem. I dag finder man ikke samme selvsikkerhed i spalterne i det arabiske land. Al-Zazirah Daily Newspaper skriver således at der er opstået store problemer i forhandlingerne mellem FC København, Al Hilal og Dame N’Doyes lejr, der har den tidligere FCK’er Niclas Jensen i spidsen.
Forholdet mellem Al Hilal og Dame N’Doyes repræsentanter skulle ganske enkelt være nedkølet. Det skyldes, at senegaleserens lejr har stillet for store krav i begyndelsen af forhandlingerne, skriver avisen. Derfor er Al Hilal nu begyndt at lede efter et alternativ til Superligaens topscorer.
En anden avis, Alriyadh, der mandag skrev, at Dame N’Doye allerede i dag ville ankomme til den saudiske hovedstad Riyadh, trækker også i land her til morgen. Avisen beretter således, at senegaleseren, nøjagtig som Niclas Jensen har fortalt tipsbladet.dk , ikke ankommer til Saudi Arabien i dag.
Arbejdet med at skaffe visum til N’Doye og hans følge er nu indstillet, og vil først blive genoptaget når og hvis de to klubber FC København og Al Hilal, når til enighed.
Tipsbladet.dk følger naturligvis sagen…
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TIPSBLADETS DOM