Danmarks fungerende fodboldlandstræner, Lars Knudsen, kan mærke, at landsholdets stab og spillertrup er rykket sammen forud for torsdagens Nations League-premiere mod Schweiz.
Alle er bevidste om, at det ikke var meningen, at den nordjyske fodboldtræner skulle stå i spidsen for landsholdet – og så endda på et tidspunkt, hvor flere store profiler enten er stoppet eller skadet.
Det fælles mål er at få tre point mod schweizerne.
– Jeg er ikke i tvivl om, at det for spillerne – ligesom det er for mig – er en speciel situation, som ingen kunne forudse. Jeg har oplevet spillerne som fantastiske indtil videre, jeg har følelsen af, at vi alle sammen står sammen om at løse den opgave, vi står med nu.
– Den eneste måde, vi kan klare opgaven på, er ved at løfte den sammen – det gælder både i spillertruppen og staben, og de første tre dage, vi har haft sammen, har været virkelig gode, siger Lars Knudsen onsdag på et pressemøde.
Han er fungerende landstræner i stedet for en sygemeldt Morten Wieghorst.
Lars Knudsen forventer at komme på en vanskelig opgave i sin første kamp i spidsen for Danmark. Schweizerne nåede EM-kvartfinalen, men tabte til England efter straffesparkskonkurrence.
– Jeg var imponeret af, hvordan Schweiz gjorde det ved EM. De spillede god fodbold, de spillede flydende, offensiv fodbold med nogle dygtige spillere. Så der venter os en vanskelig modstander, det bliver bestemt ikke let.
– Med Schweiz' præstationer ved EM, kunne de sagtens være nået længere, men de var lidt uheldige, siger Lars Knudsen.
Også schweizerne har sagt farvel til flere spillere efter EM, og landstræner Murat Yakin har givet udtryk for, at han ser Nations League som forberedelse til den VM-kvalifikation, der begynder i 2025.
Lars Knudsen afviser at se Nations League-kampagnen som ren forberedelse.
– For os er Nations League meget vigtigt. Hvis vi ikke gør det godt, ender vi i B-laget, og det er vi ikke interesserede i. Hvis vi bliver nummer et eller to, kommer vi i knockoutfasen og har en mulighed for at vinde noget, og vi bliver topseedet i VM-kvalifikationen, hvilket forhåbentlig gør vejen til VM nemmere.
– Derfor går vi efter at vinde de kommende kampe, siger Lars Knudsen med henvisning til, at der søndag venter endnu en hjemmekamp mod Serbien.
– Seks point vil vi være rigtig glade for, tilføjer den fungerende landstræner.
Gruppens sidste hold er europamesteren Spanien. Gruppens dårligste hold rykker ned i B-laget, mens de to bedste kommer i knockoutfasen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
Frankrig – Spanien
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER