Danmarks fungerende fodboldlandstræner, Lars Knudsen, kan mærke, at landsholdets stab og spillertrup er rykket sammen forud for torsdagens Nations League-premiere mod Schweiz.
Alle er bevidste om, at det ikke var meningen, at den nordjyske fodboldtræner skulle stå i spidsen for landsholdet – og så endda på et tidspunkt, hvor flere store profiler enten er stoppet eller skadet.
Det fælles mål er at få tre point mod schweizerne.
– Jeg er ikke i tvivl om, at det for spillerne – ligesom det er for mig – er en speciel situation, som ingen kunne forudse. Jeg har oplevet spillerne som fantastiske indtil videre, jeg har følelsen af, at vi alle sammen står sammen om at løse den opgave, vi står med nu.
– Den eneste måde, vi kan klare opgaven på, er ved at løfte den sammen – det gælder både i spillertruppen og staben, og de første tre dage, vi har haft sammen, har været virkelig gode, siger Lars Knudsen onsdag på et pressemøde.
Han er fungerende landstræner i stedet for en sygemeldt Morten Wieghorst.
Lars Knudsen forventer at komme på en vanskelig opgave i sin første kamp i spidsen for Danmark. Schweizerne nåede EM-kvartfinalen, men tabte til England efter straffesparkskonkurrence.
– Jeg var imponeret af, hvordan Schweiz gjorde det ved EM. De spillede god fodbold, de spillede flydende, offensiv fodbold med nogle dygtige spillere. Så der venter os en vanskelig modstander, det bliver bestemt ikke let.
– Med Schweiz' præstationer ved EM, kunne de sagtens være nået længere, men de var lidt uheldige, siger Lars Knudsen.
Også schweizerne har sagt farvel til flere spillere efter EM, og landstræner Murat Yakin har givet udtryk for, at han ser Nations League som forberedelse til den VM-kvalifikation, der begynder i 2025.
Lars Knudsen afviser at se Nations League-kampagnen som ren forberedelse.
– For os er Nations League meget vigtigt. Hvis vi ikke gør det godt, ender vi i B-laget, og det er vi ikke interesserede i. Hvis vi bliver nummer et eller to, kommer vi i knockoutfasen og har en mulighed for at vinde noget, og vi bliver topseedet i VM-kvalifikationen, hvilket forhåbentlig gør vejen til VM nemmere.
– Derfor går vi efter at vinde de kommende kampe, siger Lars Knudsen med henvisning til, at der søndag venter endnu en hjemmekamp mod Serbien.
– Seks point vil vi være rigtig glade for, tilføjer den fungerende landstræner.
Gruppens sidste hold er europamesteren Spanien. Gruppens dårligste hold rykker ned i B-laget, mens de to bedste kommer i knockoutfasen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
Peter Graulund med hård Superliga-dom
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
NYHEDER