Danmarks fungerende fodboldlandstræner, Lars Knudsen, kan mærke, at landsholdets stab og spillertrup er rykket sammen forud for torsdagens Nations League-premiere mod Schweiz.
Alle er bevidste om, at det ikke var meningen, at den nordjyske fodboldtræner skulle stå i spidsen for landsholdet – og så endda på et tidspunkt, hvor flere store profiler enten er stoppet eller skadet.
Det fælles mål er at få tre point mod schweizerne.
– Jeg er ikke i tvivl om, at det for spillerne – ligesom det er for mig – er en speciel situation, som ingen kunne forudse. Jeg har oplevet spillerne som fantastiske indtil videre, jeg har følelsen af, at vi alle sammen står sammen om at løse den opgave, vi står med nu.
– Den eneste måde, vi kan klare opgaven på, er ved at løfte den sammen – det gælder både i spillertruppen og staben, og de første tre dage, vi har haft sammen, har været virkelig gode, siger Lars Knudsen onsdag på et pressemøde.
Han er fungerende landstræner i stedet for en sygemeldt Morten Wieghorst.
Lars Knudsen forventer at komme på en vanskelig opgave i sin første kamp i spidsen for Danmark. Schweizerne nåede EM-kvartfinalen, men tabte til England efter straffesparkskonkurrence.
– Jeg var imponeret af, hvordan Schweiz gjorde det ved EM. De spillede god fodbold, de spillede flydende, offensiv fodbold med nogle dygtige spillere. Så der venter os en vanskelig modstander, det bliver bestemt ikke let.
– Med Schweiz' præstationer ved EM, kunne de sagtens være nået længere, men de var lidt uheldige, siger Lars Knudsen.
Også schweizerne har sagt farvel til flere spillere efter EM, og landstræner Murat Yakin har givet udtryk for, at han ser Nations League som forberedelse til den VM-kvalifikation, der begynder i 2025.
Lars Knudsen afviser at se Nations League-kampagnen som ren forberedelse.
– For os er Nations League meget vigtigt. Hvis vi ikke gør det godt, ender vi i B-laget, og det er vi ikke interesserede i. Hvis vi bliver nummer et eller to, kommer vi i knockoutfasen og har en mulighed for at vinde noget, og vi bliver topseedet i VM-kvalifikationen, hvilket forhåbentlig gør vejen til VM nemmere.
– Derfor går vi efter at vinde de kommende kampe, siger Lars Knudsen med henvisning til, at der søndag venter endnu en hjemmekamp mod Serbien.
– Seks point vil vi være rigtig glade for, tilføjer den fungerende landstræner.
Gruppens sidste hold er europamesteren Spanien. Gruppens dårligste hold rykker ned i B-laget, mens de to bedste kommer i knockoutfasen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Superligaen dropper det
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT