Bliver svært for dansk landshold

Lars Knudsen roser Schweiz, men han tror på, at Danmarks sammenhold er nok til at sikre tre point.



Danmarks fungerende fodboldlandstræner, Lars Knudsen, kan mærke, at landsholdets stab og spillertrup er rykket sammen forud for torsdagens Nations League-premiere mod Schweiz.

Alle er bevidste om, at det ikke var meningen, at den nordjyske fodboldtræner skulle stå i spidsen for landsholdet – og så endda på et tidspunkt, hvor flere store profiler enten er stoppet eller skadet.

Det fælles mål er at få tre point mod schweizerne.

– Jeg er ikke i tvivl om, at det for spillerne – ligesom det er for mig – er en speciel situation, som ingen kunne forudse. Jeg har oplevet spillerne som fantastiske indtil videre, jeg har følelsen af, at vi alle sammen står sammen om at løse den opgave, vi står med nu.

– Den eneste måde, vi kan klare opgaven på, er ved at løfte den sammen – det gælder både i spillertruppen og staben, og de første tre dage, vi har haft sammen, har været virkelig gode, siger Lars Knudsen onsdag på et pressemøde.

Han er fungerende landstræner i stedet for en sygemeldt Morten Wieghorst.

Lars Knudsen forventer at komme på en vanskelig opgave i sin første kamp i spidsen for Danmark. Schweizerne nåede EM-kvartfinalen, men tabte til England efter straffesparkskonkurrence.

– Jeg var imponeret af, hvordan Schweiz gjorde det ved EM. De spillede god fodbold, de spillede flydende, offensiv fodbold med nogle dygtige spillere. Så der venter os en vanskelig modstander, det bliver bestemt ikke let.

– Med Schweiz' præstationer ved EM, kunne de sagtens være nået længere, men de var lidt uheldige, siger Lars Knudsen.

Også schweizerne har sagt farvel til flere spillere efter EM, og landstræner Murat Yakin har givet udtryk for, at han ser Nations League som forberedelse til den VM-kvalifikation, der begynder i 2025.

Lars Knudsen afviser at se Nations League-kampagnen som ren forberedelse.

– For os er Nations League meget vigtigt. Hvis vi ikke gør det godt, ender vi i B-laget, og det er vi ikke interesserede i. Hvis vi bliver nummer et eller to, kommer vi i knockoutfasen og har en mulighed for at vinde noget, og vi bliver topseedet i VM-kvalifikationen, hvilket forhåbentlig gør vejen til VM nemmere.

– Derfor går vi efter at vinde de kommende kampe, siger Lars Knudsen med henvisning til, at der søndag venter endnu en hjemmekamp mod Serbien.

– Seks point vil vi være rigtig glade for, tilføjer den fungerende landstræner.

Gruppens sidste hold er europamesteren Spanien. Gruppens dårligste hold rykker ned i B-laget, mens de to bedste kommer i knockoutfasen.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

England – Argentina