Danmarks fungerende fodboldlandstræner, Lars Knudsen, kan mærke, at landsholdets stab og spillertrup er rykket sammen forud for torsdagens Nations League-premiere mod Schweiz.
Alle er bevidste om, at det ikke var meningen, at den nordjyske fodboldtræner skulle stå i spidsen for landsholdet – og så endda på et tidspunkt, hvor flere store profiler enten er stoppet eller skadet.
Det fælles mål er at få tre point mod schweizerne.
– Jeg er ikke i tvivl om, at det for spillerne – ligesom det er for mig – er en speciel situation, som ingen kunne forudse. Jeg har oplevet spillerne som fantastiske indtil videre, jeg har følelsen af, at vi alle sammen står sammen om at løse den opgave, vi står med nu.
– Den eneste måde, vi kan klare opgaven på, er ved at løfte den sammen – det gælder både i spillertruppen og staben, og de første tre dage, vi har haft sammen, har været virkelig gode, siger Lars Knudsen onsdag på et pressemøde.
Han er fungerende landstræner i stedet for en sygemeldt Morten Wieghorst.
Lars Knudsen forventer at komme på en vanskelig opgave i sin første kamp i spidsen for Danmark. Schweizerne nåede EM-kvartfinalen, men tabte til England efter straffesparkskonkurrence.
– Jeg var imponeret af, hvordan Schweiz gjorde det ved EM. De spillede god fodbold, de spillede flydende, offensiv fodbold med nogle dygtige spillere. Så der venter os en vanskelig modstander, det bliver bestemt ikke let.
– Med Schweiz' præstationer ved EM, kunne de sagtens være nået længere, men de var lidt uheldige, siger Lars Knudsen.
Også schweizerne har sagt farvel til flere spillere efter EM, og landstræner Murat Yakin har givet udtryk for, at han ser Nations League som forberedelse til den VM-kvalifikation, der begynder i 2025.
Lars Knudsen afviser at se Nations League-kampagnen som ren forberedelse.
– For os er Nations League meget vigtigt. Hvis vi ikke gør det godt, ender vi i B-laget, og det er vi ikke interesserede i. Hvis vi bliver nummer et eller to, kommer vi i knockoutfasen og har en mulighed for at vinde noget, og vi bliver topseedet i VM-kvalifikationen, hvilket forhåbentlig gør vejen til VM nemmere.
– Derfor går vi efter at vinde de kommende kampe, siger Lars Knudsen med henvisning til, at der søndag venter endnu en hjemmekamp mod Serbien.
– Seks point vil vi være rigtig glade for, tilføjer den fungerende landstræner.
Gruppens sidste hold er europamesteren Spanien. Gruppens dårligste hold rykker ned i B-laget, mens de to bedste kommer i knockoutfasen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Gratis stjerne til Barcelona?
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED