Sammenligner ny FCK’er med Mathew Ryan

FC København hentede Runar Alex Runarsson på deadline day, og han leder tankerne hen mod deres tidligere målmand Mathew Ryan.



PORTUGAL (Tipsbladet): Kamil Grabara er det ubestridte førstevalg i FC København frem til sommer, hvor han forlader klubben, men på transfervinduets sidste dag lykkedes det københavnerne at hente en målmand ind, som kan presse ham i Theo Sanders skadesfravær.

Det var sågar en Superliga-kending i form af den tidligere FC Nordsjælland-keeper Runar Alex Runarsson, som blev hevet op af hatten til stor overraskelse for mange. 

Men egentlig giver det meget god mening, at det netop blev Runarsson, valget faldt på, da målmandsteamet skulle styrkes. Han er nemlig en spiller, som både sportsdirektør Peter Christiansen og cheftræner Jacob Neestrup har et særdeles godt øje til, og det er bestemt ikke første gang, at førstenævnte har været i dialog med ham.

Det fortæller “PC” til Tipsbladet under rolige omgivelser på FC Københavns resort på Algarvekysten.

– Vi har fundet en målmand, som vi kender godt, og som vi har talt med tidligere. Han er en rolig målmand, som har været på nogle flotte adresser og med masser af erfaring fra klubfodbold i Europa og på det islandske landshold.

– Han kender Superligaen godt og har en personlighed og sind, som gør, at han er et fint match i et målmandsteam med Kamil Grabara og resten. Balancen og dynamikken i sådan et team er vigtig, og der er vi rigtig glade for den løsning, vi er endt på, lyder det fra “PC”, før han sammenligner Runarsson med Mathew Ryan, der var i FCK i et år fra 2022 til 2023:

– Jeg vil ikke gå i detaljer, men bare sige at vi har haft kig på ham før. Da vi hentede Mathew Ryan ind… Det er lidt den samme type. En rolig målmand, god på fødderne og teknisk fin. Det er en, der har været på listen, som vi er helt trygge ved, og som ”Nees” (Jacob Neestrup, red.) kender rigtig godt.

Mathew Ryan blev dengang hentet til FC København, fordi Kamil Grabara var alvorligt skadet. Han viste højt niveau, men blev siden henvist til tjansen som andenkeeper, da Grabara vendte tilbage fra sin ufrivillige pause.

Runar Alex Runarsson, 28 år, var for nylig udlejet til Cardiff fra Arsenal, men formåede ikke at spille meget. Inden FC København præsenterede ham som ny keeper, blev hans lejeophold med Cardiff afbrudt og kontrakten med Arsenal ophævet, hvorfor han stødte til på en fri transfer.





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Kontant transfermelding fra FCK

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Han kan erstatte Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Kræver fuldstændig vanvittig løn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ingen kontakt med AGF

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Premier League-stjerne knuser transferrekord

– Et kanon sted for ham

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

LIVE: FCK taber i Barcelona

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

– Det er ikke rigtig min beslutning

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Vil væk fra Brøndby

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer