Sammenligner ny FCK’er med Mathew Ryan

FC København hentede Runar Alex Runarsson på deadline day, og han leder tankerne hen mod deres tidligere målmand Mathew Ryan.



PORTUGAL (Tipsbladet): Kamil Grabara er det ubestridte førstevalg i FC København frem til sommer, hvor han forlader klubben, men på transfervinduets sidste dag lykkedes det københavnerne at hente en målmand ind, som kan presse ham i Theo Sanders skadesfravær.

Det var sågar en Superliga-kending i form af den tidligere FC Nordsjælland-keeper Runar Alex Runarsson, som blev hevet op af hatten til stor overraskelse for mange. 

Men egentlig giver det meget god mening, at det netop blev Runarsson, valget faldt på, da målmandsteamet skulle styrkes. Han er nemlig en spiller, som både sportsdirektør Peter Christiansen og cheftræner Jacob Neestrup har et særdeles godt øje til, og det er bestemt ikke første gang, at førstenævnte har været i dialog med ham.

Det fortæller “PC” til Tipsbladet under rolige omgivelser på FC Københavns resort på Algarvekysten.

– Vi har fundet en målmand, som vi kender godt, og som vi har talt med tidligere. Han er en rolig målmand, som har været på nogle flotte adresser og med masser af erfaring fra klubfodbold i Europa og på det islandske landshold.

– Han kender Superligaen godt og har en personlighed og sind, som gør, at han er et fint match i et målmandsteam med Kamil Grabara og resten. Balancen og dynamikken i sådan et team er vigtig, og der er vi rigtig glade for den løsning, vi er endt på, lyder det fra “PC”, før han sammenligner Runarsson med Mathew Ryan, der var i FCK i et år fra 2022 til 2023:

– Jeg vil ikke gå i detaljer, men bare sige at vi har haft kig på ham før. Da vi hentede Mathew Ryan ind… Det er lidt den samme type. En rolig målmand, god på fødderne og teknisk fin. Det er en, der har været på listen, som vi er helt trygge ved, og som ”Nees” (Jacob Neestrup, red.) kender rigtig godt.

Mathew Ryan blev dengang hentet til FC København, fordi Kamil Grabara var alvorligt skadet. Han viste højt niveau, men blev siden henvist til tjansen som andenkeeper, da Grabara vendte tilbage fra sin ufrivillige pause.

Runar Alex Runarsson, 28 år, var for nylig udlejet til Cardiff fra Arsenal, men formåede ikke at spille meget. Inden FC København præsenterede ham som ny keeper, blev hans lejeophold med Cardiff afbrudt og kontrakten med Arsenal ophævet, hvorfor han stødte til på en fri transfer.







Optakt til Vejle Boldklub - Silkeborg IF LIVE

TransferLIVE: Vejle sælger målmand

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Henter Mads Junker

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Mohamed Salah skriver under med denne klub



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København afviser millionbud

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler