Sammenligner ny FCK’er med Mathew Ryan

FC København hentede Runar Alex Runarsson på deadline day, og han leder tankerne hen mod deres tidligere målmand Mathew Ryan.



PORTUGAL (Tipsbladet): Kamil Grabara er det ubestridte førstevalg i FC København frem til sommer, hvor han forlader klubben, men på transfervinduets sidste dag lykkedes det københavnerne at hente en målmand ind, som kan presse ham i Theo Sanders skadesfravær.

Det var sågar en Superliga-kending i form af den tidligere FC Nordsjælland-keeper Runar Alex Runarsson, som blev hevet op af hatten til stor overraskelse for mange. 

Men egentlig giver det meget god mening, at det netop blev Runarsson, valget faldt på, da målmandsteamet skulle styrkes. Han er nemlig en spiller, som både sportsdirektør Peter Christiansen og cheftræner Jacob Neestrup har et særdeles godt øje til, og det er bestemt ikke første gang, at førstenævnte har været i dialog med ham.

Det fortæller “PC” til Tipsbladet under rolige omgivelser på FC Københavns resort på Algarvekysten.

– Vi har fundet en målmand, som vi kender godt, og som vi har talt med tidligere. Han er en rolig målmand, som har været på nogle flotte adresser og med masser af erfaring fra klubfodbold i Europa og på det islandske landshold.

– Han kender Superligaen godt og har en personlighed og sind, som gør, at han er et fint match i et målmandsteam med Kamil Grabara og resten. Balancen og dynamikken i sådan et team er vigtig, og der er vi rigtig glade for den løsning, vi er endt på, lyder det fra “PC”, før han sammenligner Runarsson med Mathew Ryan, der var i FCK i et år fra 2022 til 2023:

– Jeg vil ikke gå i detaljer, men bare sige at vi har haft kig på ham før. Da vi hentede Mathew Ryan ind… Det er lidt den samme type. En rolig målmand, god på fødderne og teknisk fin. Det er en, der har været på listen, som vi er helt trygge ved, og som ”Nees” (Jacob Neestrup, red.) kender rigtig godt.

Mathew Ryan blev dengang hentet til FC København, fordi Kamil Grabara var alvorligt skadet. Han viste højt niveau, men blev siden henvist til tjansen som andenkeeper, da Grabara vendte tilbage fra sin ufrivillige pause.

Runar Alex Runarsson, 28 år, var for nylig udlejet til Cardiff fra Arsenal, men formåede ikke at spille meget. Inden FC København præsenterede ham som ny keeper, blev hans lejeophold med Cardiff afbrudt og kontrakten med Arsenal ophævet, hvorfor han stødte til på en fri transfer.





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

FC Midtjylland – AC Horsens

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Lyngby BK – AGF

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Brøndby-boss teaser for transfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Københavns vej i Europa

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi