Sammenligner ny FCK’er med Mathew Ryan

FC København hentede Runar Alex Runarsson på deadline day, og han leder tankerne hen mod deres tidligere målmand Mathew Ryan.



PORTUGAL (Tipsbladet): Kamil Grabara er det ubestridte førstevalg i FC København frem til sommer, hvor han forlader klubben, men på transfervinduets sidste dag lykkedes det københavnerne at hente en målmand ind, som kan presse ham i Theo Sanders skadesfravær.

Det var sågar en Superliga-kending i form af den tidligere FC Nordsjælland-keeper Runar Alex Runarsson, som blev hevet op af hatten til stor overraskelse for mange. 

Men egentlig giver det meget god mening, at det netop blev Runarsson, valget faldt på, da målmandsteamet skulle styrkes. Han er nemlig en spiller, som både sportsdirektør Peter Christiansen og cheftræner Jacob Neestrup har et særdeles godt øje til, og det er bestemt ikke første gang, at førstenævnte har været i dialog med ham.

Det fortæller “PC” til Tipsbladet under rolige omgivelser på FC Københavns resort på Algarvekysten.

– Vi har fundet en målmand, som vi kender godt, og som vi har talt med tidligere. Han er en rolig målmand, som har været på nogle flotte adresser og med masser af erfaring fra klubfodbold i Europa og på det islandske landshold.

– Han kender Superligaen godt og har en personlighed og sind, som gør, at han er et fint match i et målmandsteam med Kamil Grabara og resten. Balancen og dynamikken i sådan et team er vigtig, og der er vi rigtig glade for den løsning, vi er endt på, lyder det fra “PC”, før han sammenligner Runarsson med Mathew Ryan, der var i FCK i et år fra 2022 til 2023:

– Jeg vil ikke gå i detaljer, men bare sige at vi har haft kig på ham før. Da vi hentede Mathew Ryan ind… Det er lidt den samme type. En rolig målmand, god på fødderne og teknisk fin. Det er en, der har været på listen, som vi er helt trygge ved, og som ”Nees” (Jacob Neestrup, red.) kender rigtig godt.

Mathew Ryan blev dengang hentet til FC København, fordi Kamil Grabara var alvorligt skadet. Han viste højt niveau, men blev siden henvist til tjansen som andenkeeper, da Grabara vendte tilbage fra sin ufrivillige pause.

Runar Alex Runarsson, 28 år, var for nylig udlejet til Cardiff fra Arsenal, men formåede ikke at spille meget. Inden FC København præsenterede ham som ny keeper, blev hans lejeophold med Cardiff afbrudt og kontrakten med Arsenal ophævet, hvorfor han stødte til på en fri transfer.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Hylder Manchester United-stjerne

Han kan blive den næste store profil!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

FC Midtjylland – FC København

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Tror på overraskelse i startopstilling

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Superliga-premiere aflyst

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Fælder bekymrende dom efter chok

Officielt: Her spilles AGF-OB

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’