Sammenligner ny FCK’er med Mathew Ryan

FC København hentede Runar Alex Runarsson på deadline day, og han leder tankerne hen mod deres tidligere målmand Mathew Ryan.



PORTUGAL (Tipsbladet): Kamil Grabara er det ubestridte førstevalg i FC København frem til sommer, hvor han forlader klubben, men på transfervinduets sidste dag lykkedes det københavnerne at hente en målmand ind, som kan presse ham i Theo Sanders skadesfravær.

Det var sågar en Superliga-kending i form af den tidligere FC Nordsjælland-keeper Runar Alex Runarsson, som blev hevet op af hatten til stor overraskelse for mange. 

Men egentlig giver det meget god mening, at det netop blev Runarsson, valget faldt på, da målmandsteamet skulle styrkes. Han er nemlig en spiller, som både sportsdirektør Peter Christiansen og cheftræner Jacob Neestrup har et særdeles godt øje til, og det er bestemt ikke første gang, at førstenævnte har været i dialog med ham.

Det fortæller “PC” til Tipsbladet under rolige omgivelser på FC Københavns resort på Algarvekysten.

– Vi har fundet en målmand, som vi kender godt, og som vi har talt med tidligere. Han er en rolig målmand, som har været på nogle flotte adresser og med masser af erfaring fra klubfodbold i Europa og på det islandske landshold.

– Han kender Superligaen godt og har en personlighed og sind, som gør, at han er et fint match i et målmandsteam med Kamil Grabara og resten. Balancen og dynamikken i sådan et team er vigtig, og der er vi rigtig glade for den løsning, vi er endt på, lyder det fra “PC”, før han sammenligner Runarsson med Mathew Ryan, der var i FCK i et år fra 2022 til 2023:

– Jeg vil ikke gå i detaljer, men bare sige at vi har haft kig på ham før. Da vi hentede Mathew Ryan ind… Det er lidt den samme type. En rolig målmand, god på fødderne og teknisk fin. Det er en, der har været på listen, som vi er helt trygge ved, og som ”Nees” (Jacob Neestrup, red.) kender rigtig godt.

Mathew Ryan blev dengang hentet til FC København, fordi Kamil Grabara var alvorligt skadet. Han viste højt niveau, men blev siden henvist til tjansen som andenkeeper, da Grabara vendte tilbage fra sin ufrivillige pause.

Runar Alex Runarsson, 28 år, var for nylig udlejet til Cardiff fra Arsenal, men formåede ikke at spille meget. Inden FC København præsenterede ham som ny keeper, blev hans lejeophold med Cardiff afbrudt og kontrakten med Arsenal ophævet, hvorfor han stødte til på en fri transfer.



Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Vildt skifte i Superligaen?

Danske klubber efter Thomas Delaney

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Forhandler med Pione Sisto

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Aflyser møde med pressen

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

OB-boss med spændende transferbesked

Sergio Ramos i chokskifte?

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Viborg er klar til pokalsemifinale

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Zorniger kommer med klar besked

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Brøndby afvist

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Harder lyste op i Leipzig-skuffelse

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Neestrup erkender FCM-misundelse

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Få mål i lokalderby i Rhinland

Conrad Harder assisterer i nederlag

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Rune deler video: ‘Super svært at gå’