Ikonisk stadion fratages Champions League-finale

Stadionet San Siro i Milano skal alligevel ikke være vært ved Champions League-finalen i 2027.



Champions League-finalen i 2027 vil ikke finde sted på stadionet San Siro i Milano i Italien alligevel.

San Siro har mistet finaleværtskabet, da det ikke kan garanteres, at stadionet og det omkringliggende område "ikke bliver påvirket af fornyelsesarbejde", siger Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) tirsdag.

Budprocessen er derfor genåbnet. Beslutningen forventes endelig i maj eller juni 2025, tilføjer Uefa.

AC Milan og Inter Milan, som begge spiller deres hjemmekampe på San Siro, har denne måned afvist en plan om at modernisere stadionet. Det er byen Milano, der ejer stadionet.

Byens borgmester, Giuseppe Sala, siger, at begge klubber er klar til at puste nyt liv i det oprindelige projekt om et nyt stadion i umiddelbar nærhed af San Siro.

Det projekt blev afblæst sidste år som følge af politiske og bureaukratiske stridigheder.

Tidligere i år købte AC Milan byggegrunde i forstaden San Donato Milanese, som ligger sydøst for byen.

Det skete som en del af en plan om at flytte uden for Milanos officielle bygrænse i håbet om, at holdet således nemmere kunne få tilladelse til at bygge.

Den forsvarende Serie A-mester, Inter, har blikket rettet mod byerne Rozzano og Assago, som ligger lige syd for Milano. Først havde det ellers undersøgt muligheden for at bygge på tidligere industrijord i den tætbefolkede nordlige forstad Sesto San Giovanni.

I 2026 skal San Siro være vært for åbningsceremonien ved Vinter-OL i Milano-Cortina.

Embedsmænd fra den franske by Marseille har imidlertid tilbudt at være værter for Champions League-finalen i 2027.

Frankrig har senest været vært for Champions League-finalen i 2022. Her mødtes Liverpool og Real Madrid på Stade de France. Hele forløbet var præget af kaos uden for stadionet på grund af dårligt udførte sikkerhedsforanstaltninger.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Leverkusen – Bayern

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske