Champions League-finalen i 2027 vil ikke finde sted på stadionet San Siro i Milano i Italien alligevel.
San Siro har mistet finaleværtskabet, da det ikke kan garanteres, at stadionet og det omkringliggende område "ikke bliver påvirket af fornyelsesarbejde", siger Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) tirsdag.
Budprocessen er derfor genåbnet. Beslutningen forventes endelig i maj eller juni 2025, tilføjer Uefa.
AC Milan og Inter Milan, som begge spiller deres hjemmekampe på San Siro, har denne måned afvist en plan om at modernisere stadionet. Det er byen Milano, der ejer stadionet.
Byens borgmester, Giuseppe Sala, siger, at begge klubber er klar til at puste nyt liv i det oprindelige projekt om et nyt stadion i umiddelbar nærhed af San Siro.
Det projekt blev afblæst sidste år som følge af politiske og bureaukratiske stridigheder.
Tidligere i år købte AC Milan byggegrunde i forstaden San Donato Milanese, som ligger sydøst for byen.
Det skete som en del af en plan om at flytte uden for Milanos officielle bygrænse i håbet om, at holdet således nemmere kunne få tilladelse til at bygge.
Den forsvarende Serie A-mester, Inter, har blikket rettet mod byerne Rozzano og Assago, som ligger lige syd for Milano. Først havde det ellers undersøgt muligheden for at bygge på tidligere industrijord i den tætbefolkede nordlige forstad Sesto San Giovanni.
I 2026 skal San Siro være vært for åbningsceremonien ved Vinter-OL i Milano-Cortina.
Embedsmænd fra den franske by Marseille har imidlertid tilbudt at være værter for Champions League-finalen i 2027.
Frankrig har senest været vært for Champions League-finalen i 2022. Her mødtes Liverpool og Real Madrid på Stade de France. Hele forløbet var præget af kaos uden for stadionet på grund af dårligt udførte sikkerhedsforanstaltninger.
/ritzau/AFP
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Japan
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT