Ikonisk stadion fratages Champions League-finale

Stadionet San Siro i Milano skal alligevel ikke være vært ved Champions League-finalen i 2027.



Champions League-finalen i 2027 vil ikke finde sted på stadionet San Siro i Milano i Italien alligevel.

San Siro har mistet finaleværtskabet, da det ikke kan garanteres, at stadionet og det omkringliggende område "ikke bliver påvirket af fornyelsesarbejde", siger Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) tirsdag.

Budprocessen er derfor genåbnet. Beslutningen forventes endelig i maj eller juni 2025, tilføjer Uefa.

AC Milan og Inter Milan, som begge spiller deres hjemmekampe på San Siro, har denne måned afvist en plan om at modernisere stadionet. Det er byen Milano, der ejer stadionet.

Byens borgmester, Giuseppe Sala, siger, at begge klubber er klar til at puste nyt liv i det oprindelige projekt om et nyt stadion i umiddelbar nærhed af San Siro.

Det projekt blev afblæst sidste år som følge af politiske og bureaukratiske stridigheder.

Tidligere i år købte AC Milan byggegrunde i forstaden San Donato Milanese, som ligger sydøst for byen.

Det skete som en del af en plan om at flytte uden for Milanos officielle bygrænse i håbet om, at holdet således nemmere kunne få tilladelse til at bygge.

Den forsvarende Serie A-mester, Inter, har blikket rettet mod byerne Rozzano og Assago, som ligger lige syd for Milano. Først havde det ellers undersøgt muligheden for at bygge på tidligere industrijord i den tætbefolkede nordlige forstad Sesto San Giovanni.

I 2026 skal San Siro være vært for åbningsceremonien ved Vinter-OL i Milano-Cortina.

Embedsmænd fra den franske by Marseille har imidlertid tilbudt at være værter for Champions League-finalen i 2027.

Frankrig har senest været vært for Champions League-finalen i 2022. Her mødtes Liverpool og Real Madrid på Stade de France. Hele forløbet var præget af kaos uden for stadionet på grund af dårligt udførte sikkerhedsforanstaltninger.

/ritzau/AFP







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Fin lodtrækning for FCK

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

FC København kan miste endnu en stjerne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

‘Spanien var det bedste hold’