– Ikke mange kan gøre som FCK

FCK’s brasilianske angriber håber på både mesterskab og pokaltitel i denne sæson.



Cesar Santin har levet et liv som trofævandt angriber i de seneste år. Han har vundet fire mesterskabstitler på stribe (en i Kalmar, tre i FCK), og han har også vundet den danske pokal i 2009 med FCK og den svenske pokal med Kalmar.

– Ja, det ville være sjovt at prøve det igen. Jeg har jo også vundet den i Sverige med Kalmar, hvor jeg scorede to gange i finalen, som vi spillede på hjemmebane, siger Santin til tipsbladet.dk med tanke tilbage på Svenska Cup’en anno 2007, hvor Kalmar vandt 3-0 over Ragnar Sigurdssons IFK Göteborg.

Men det var dengang. Nu er den brasilianske angriber og den islandske forsvarer på samme hold i København med The Double inden for rækkevidde. Cheftræner Carsten V. Jensen har dog meldt ud, at han vil bringe truppen i spil til pokalfinalen, så om manden med det afgørende mål i semifinalen mod SønderjyskE kommer til at spille fra start i Parken i morgen torsdag er ikke klart.

– Jeg ved det ikke. Det har han ikke sagt endnu, men det er en vigtig kamp. Vi er i finalen, og vi kan vinde ligaen. Der er ikke mange klubber i verden, der har den mulighed. Det ville være stort at vinde begge dele. Så jeg glæder mig da til finalen.

– Men vi tager det skridt for skridt. Torsdag er det første, og vi skal gøre det bedre end i søndags mod SønderjyskE. Men hvis vi spiller, som vi gjorde i 2. halvleg i søndags, tror jeg, at vi har en god chance, siger Cesar Santin til tipsbladet.dk.

Læs mere: Tipsbladet Indsigt er på gaden på fredag, blandt andet med et interview med Cesar Santin, der fortæller om scoringstørke, en skandinavisk karriere og gamle klip med Ronaldo og Romario.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

City med vildt rekordbud

Peger på ham som ny Superliga-træner

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer