– Ikke mange kan gøre som FCK

FCK’s brasilianske angriber håber på både mesterskab og pokaltitel i denne sæson.



Cesar Santin har levet et liv som trofævandt angriber i de seneste år. Han har vundet fire mesterskabstitler på stribe (en i Kalmar, tre i FCK), og han har også vundet den danske pokal i 2009 med FCK og den svenske pokal med Kalmar.

– Ja, det ville være sjovt at prøve det igen. Jeg har jo også vundet den i Sverige med Kalmar, hvor jeg scorede to gange i finalen, som vi spillede på hjemmebane, siger Santin til tipsbladet.dk med tanke tilbage på Svenska Cup’en anno 2007, hvor Kalmar vandt 3-0 over Ragnar Sigurdssons IFK Göteborg.

Men det var dengang. Nu er den brasilianske angriber og den islandske forsvarer på samme hold i København med The Double inden for rækkevidde. Cheftræner Carsten V. Jensen har dog meldt ud, at han vil bringe truppen i spil til pokalfinalen, så om manden med det afgørende mål i semifinalen mod SønderjyskE kommer til at spille fra start i Parken i morgen torsdag er ikke klart.

– Jeg ved det ikke. Det har han ikke sagt endnu, men det er en vigtig kamp. Vi er i finalen, og vi kan vinde ligaen. Der er ikke mange klubber i verden, der har den mulighed. Det ville være stort at vinde begge dele. Så jeg glæder mig da til finalen.

– Men vi tager det skridt for skridt. Torsdag er det første, og vi skal gøre det bedre end i søndags mod SønderjyskE. Men hvis vi spiller, som vi gjorde i 2. halvleg i søndags, tror jeg, at vi har en god chance, siger Cesar Santin til tipsbladet.dk.

Læs mere: Tipsbladet Indsigt er på gaden på fredag, blandt andet med et interview med Cesar Santin, der fortæller om scoringstørke, en skandinavisk karriere og gamle klip med Ronaldo og Romario.





Det tyder på en FCK-ydmygelse




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Atletico Madrid henter PSG-stopper for 300 mio

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Officielt: FC København sælger stjerne

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De vinder Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Skyder Brøndby-transfer ned

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De rykker op i Superligaen