Cesar Santin har levet et liv som trofævandt angriber i de seneste år. Han har vundet fire mesterskabstitler på stribe (en i Kalmar, tre i FCK), og han har også vundet den danske pokal i 2009 med FCK og den svenske pokal med Kalmar.
– Ja, det ville være sjovt at prøve det igen. Jeg har jo også vundet den i Sverige med Kalmar, hvor jeg scorede to gange i finalen, som vi spillede på hjemmebane, siger Santin til tipsbladet.dk med tanke tilbage på Svenska Cup’en anno 2007, hvor Kalmar vandt 3-0 over Ragnar Sigurdssons IFK Göteborg.
Men det var dengang. Nu er den brasilianske angriber og den islandske forsvarer på samme hold i København med The Double inden for rækkevidde. Cheftræner Carsten V. Jensen har dog meldt ud, at han vil bringe truppen i spil til pokalfinalen, så om manden med det afgørende mål i semifinalen mod SønderjyskE kommer til at spille fra start i Parken i morgen torsdag er ikke klart.
– Jeg ved det ikke. Det har han ikke sagt endnu, men det er en vigtig kamp. Vi er i finalen, og vi kan vinde ligaen. Der er ikke mange klubber i verden, der har den mulighed. Det ville være stort at vinde begge dele. Så jeg glæder mig da til finalen.
– Men vi tager det skridt for skridt. Torsdag er det første, og vi skal gøre det bedre end i søndags mod SønderjyskE. Men hvis vi spiller, som vi gjorde i 2. halvleg i søndags, tror jeg, at vi har en god chance, siger Cesar Santin til tipsbladet.dk.
Læs mere: Tipsbladet Indsigt er på gaden på fredag, blandt andet med et interview med Cesar Santin, der fortæller om scoringstørke, en skandinavisk karriere og gamle klip med Ronaldo og Romario.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
NYHEDER