– Ikke mange kan gøre som FCK

FCK’s brasilianske angriber håber på både mesterskab og pokaltitel i denne sæson.



Cesar Santin har levet et liv som trofævandt angriber i de seneste år. Han har vundet fire mesterskabstitler på stribe (en i Kalmar, tre i FCK), og han har også vundet den danske pokal i 2009 med FCK og den svenske pokal med Kalmar.

– Ja, det ville være sjovt at prøve det igen. Jeg har jo også vundet den i Sverige med Kalmar, hvor jeg scorede to gange i finalen, som vi spillede på hjemmebane, siger Santin til tipsbladet.dk med tanke tilbage på Svenska Cup’en anno 2007, hvor Kalmar vandt 3-0 over Ragnar Sigurdssons IFK Göteborg.

Men det var dengang. Nu er den brasilianske angriber og den islandske forsvarer på samme hold i København med The Double inden for rækkevidde. Cheftræner Carsten V. Jensen har dog meldt ud, at han vil bringe truppen i spil til pokalfinalen, så om manden med det afgørende mål i semifinalen mod SønderjyskE kommer til at spille fra start i Parken i morgen torsdag er ikke klart.

– Jeg ved det ikke. Det har han ikke sagt endnu, men det er en vigtig kamp. Vi er i finalen, og vi kan vinde ligaen. Der er ikke mange klubber i verden, der har den mulighed. Det ville være stort at vinde begge dele. Så jeg glæder mig da til finalen.

– Men vi tager det skridt for skridt. Torsdag er det første, og vi skal gøre det bedre end i søndags mod SønderjyskE. Men hvis vi spiller, som vi gjorde i 2. halvleg i søndags, tror jeg, at vi har en god chance, siger Cesar Santin til tipsbladet.dk.

Læs mere: Tipsbladet Indsigt er på gaden på fredag, blandt andet med et interview med Cesar Santin, der fortæller om scoringstørke, en skandinavisk karriere og gamle klip med Ronaldo og Romario.





Peger på ham som ny Superliga-træner




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Det er slut’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Storklub har kontaktet Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

OB jagter tidligere Superliga-profil

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø