Santin kan forlade FC København

FC København vil ikke sælge spillere til sommer. Men det stopper ikke Cesar Santins agent fra at lede efter en ny klub til den brasilianske angriber.



For to måneder siden fortalte FC Københavns vicetopscorer, Cesar Santin, at han ønsker at prøve noget nyt efter denne sæson.

– Til sommer har jeg været her i tre år, så hvis noget sker, vil det være godt for mig og for FC København. Tre år er en god periode (at være et enkelt sted, red.), og til sommer vil jeg være tre-dobbelt dansk mester og 30 år gammel. Så det ville være fint at prøve noget nyt, sagde Santin dengang til tipsbladet.dk.

Læs også: Superliga-topscorer klar til FCK-exit

Siden har FC København meldt ud, at klubben ikke vil sælge ud af arvesølvet i sommerens transfervindue. Zdenek Pospech, Oscar Wendt og Mikael Antonsson forlader alle klubben på frie transfers, og det nykårede danske mesterhold ønsker ikke at miste flere spillere fra idealopstillingen. Det betyder dog ikke, at Cesar Santins drøm om udlandet er brast. Brasilianeren kan fortsat blive solgt, og derfor leder hans agent ufortrødent videre efter en passende klub i en større liga.

– Jeg kigger rundt efter hvilke klubber, der kunne være interesseret i en spiller som Cesar. Og heldigvis er der altid klubber på jagt efter en angriber som ham. En angriber med mål i støvlerne, siger Oliver Cabrera til tipsbladet.dk.

Cesar Santin, der i denne sæson har scoret 15 Superliga-mål, er tidligere blevet taget i øjesyn af klubber fra Mellemøsten, Rusland og Tyrkiet.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-spiller idømt karantæne

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen