Santin kan forlade FC København

FC København vil ikke sælge spillere til sommer. Men det stopper ikke Cesar Santins agent fra at lede efter en ny klub til den brasilianske angriber.



For to måneder siden fortalte FC Københavns vicetopscorer, Cesar Santin, at han ønsker at prøve noget nyt efter denne sæson.

– Til sommer har jeg været her i tre år, så hvis noget sker, vil det være godt for mig og for FC København. Tre år er en god periode (at være et enkelt sted, red.), og til sommer vil jeg være tre-dobbelt dansk mester og 30 år gammel. Så det ville være fint at prøve noget nyt, sagde Santin dengang til tipsbladet.dk.

Læs også: Superliga-topscorer klar til FCK-exit

Siden har FC København meldt ud, at klubben ikke vil sælge ud af arvesølvet i sommerens transfervindue. Zdenek Pospech, Oscar Wendt og Mikael Antonsson forlader alle klubben på frie transfers, og det nykårede danske mesterhold ønsker ikke at miste flere spillere fra idealopstillingen. Det betyder dog ikke, at Cesar Santins drøm om udlandet er brast. Brasilianeren kan fortsat blive solgt, og derfor leder hans agent ufortrødent videre efter en passende klub i en større liga.

– Jeg kigger rundt efter hvilke klubber, der kunne være interesseret i en spiller som Cesar. Og heldigvis er der altid klubber på jagt efter en angriber som ham. En angriber med mål i støvlerne, siger Oliver Cabrera til tipsbladet.dk.

Cesar Santin, der i denne sæson har scoret 15 Superliga-mål, er tidligere blevet taget i øjesyn af klubber fra Mellemøsten, Rusland og Tyrkiet.






TransferLIVE: Arthur Israel til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Schweiz – Canada

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Lurer på Superliga-stjerne

England – Ghana

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Portugal – Usbekistan

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

VM-vækkeuret: Messi skrev historie