Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Nicklas Helenius er rasende på de AaB-fans, der efter kampen mente, at de skulle give spillerne en opsang på vej ud fra kampen.



Han lignede en ung udgave af sig selv søndag aften.

Nicklas Helenius kom ind fra bænken og spillede en nøglerolle i begge AaBs scoringer i nederlaget til Sønderjyske på 3-2.

Efter kampen var der flere af klubbens fans, som var utilfredse med resultatet, og det viste de på forskellige måder. Blandt andet var der to, der gav spillerne en opsang, da de forlod banen, hvilket ikke var noget, angriberen havde meget til overs for.

– Jeg har ikke noget respekt for dem der. Det er ikke fans i mit hoved. Det er, som om de tror, at vi gør det her med vilje, og at vi gerne vil have, at de skal stå og råbe og skrige af os.

– Jeg gider ikke engang at sætte ord på det. Det er sgu deres problem. De hører ikke til herinde efter min mening, siger Nicklas Helenius til Viaplay.

Angriberen anerkender, at fansene gerne må have frustrationer, men de skal også være berettigede, hvilket de var, efter de senest blev kørt ud af kunstgræsset på hans tidligere hjemmebane.

– Det er helt fair, at de buher af os nede i Silkeborg, det er en del af fodbold at blive buhet af. De vil det også så meget, vi vil det lige så meget, jeg kan ikke sige noget om fansenes indsats, den er outstanding, de fortjener mere, vi vil gerne give dem de sejre, vi arbejder stenhårdt på det, og mere kan vi ikke gøre.

– Det var ikke i orden nede i Silkeborg, der var det ikke den rigtige attitude, jeg synes, den var der i dag. Fejlene kostede desværre, der er ikke noget, vi hellere vil, end at redde den her klub og skabe en god historie for denne sæson i Superligaen.

– Der er fem kampe endnu, og vi er fortsat foran, men der er ingen tvivl om, at vi har en sejr i 17 fodboldkampe, og vi skal finde en måde at gøre det på. Jeg synes, vi gjorde nogle ting i dag, som vi havde aftalt i løbet af ugen, der også skabte chancer i dag. Så skal vi som hold begynde at stoppe fejlene nede bagved, så vi kan holde et clean sheet, så skal vi nok vinde nogle fodboldkampe.

AaB er fortsat over stregen og kan i denne runde ikke indhentes bagfra af Vejle og Lyngby, der mandag møder Silkeborg og Viborg.






Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



LIVE

VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Belgien – Senegal

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Frankrig – Sverige

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby