Han lignede en ung udgave af sig selv søndag aften.
Nicklas Helenius kom ind fra bænken og spillede en nøglerolle i begge AaBs scoringer i nederlaget til Sønderjyske på 3-2.
Efter kampen var der flere af klubbens fans, som var utilfredse med resultatet, og det viste de på forskellige måder. Blandt andet var der to, der gav spillerne en opsang, da de forlod banen, hvilket ikke var noget, angriberen havde meget til overs for.
– Jeg har ikke noget respekt for dem der. Det er ikke fans i mit hoved. Det er, som om de tror, at vi gør det her med vilje, og at vi gerne vil have, at de skal stå og råbe og skrige af os.
– Jeg gider ikke engang at sætte ord på det. Det er sgu deres problem. De hører ikke til herinde efter min mening, siger Nicklas Helenius til Viaplay.
Angriberen anerkender, at fansene gerne må have frustrationer, men de skal også være berettigede, hvilket de var, efter de senest blev kørt ud af kunstgræsset på hans tidligere hjemmebane.
– Det er helt fair, at de buher af os nede i Silkeborg, det er en del af fodbold at blive buhet af. De vil det også så meget, vi vil det lige så meget, jeg kan ikke sige noget om fansenes indsats, den er outstanding, de fortjener mere, vi vil gerne give dem de sejre, vi arbejder stenhårdt på det, og mere kan vi ikke gøre.
– Det var ikke i orden nede i Silkeborg, der var det ikke den rigtige attitude, jeg synes, den var der i dag. Fejlene kostede desværre, der er ikke noget, vi hellere vil, end at redde den her klub og skabe en god historie for denne sæson i Superligaen.
– Der er fem kampe endnu, og vi er fortsat foran, men der er ingen tvivl om, at vi har en sejr i 17 fodboldkampe, og vi skal finde en måde at gøre det på. Jeg synes, vi gjorde nogle ting i dag, som vi havde aftalt i løbet af ugen, der også skabte chancer i dag. Så skal vi som hold begynde at stoppe fejlene nede bagved, så vi kan holde et clean sheet, så skal vi nok vinde nogle fodboldkampe.
AaB er fortsat over stregen og kan i denne runde ikke indhentes bagfra af Vejle og Lyngby, der mandag møder Silkeborg og Viborg.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
OPTAKT