Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Nicklas Helenius er rasende på de AaB-fans, der efter kampen mente, at de skulle give spillerne en opsang på vej ud fra kampen.



Han lignede en ung udgave af sig selv søndag aften.

Nicklas Helenius kom ind fra bænken og spillede en nøglerolle i begge AaBs scoringer i nederlaget til Sønderjyske på 3-2.

Efter kampen var der flere af klubbens fans, som var utilfredse med resultatet, og det viste de på forskellige måder. Blandt andet var der to, der gav spillerne en opsang, da de forlod banen, hvilket ikke var noget, angriberen havde meget til overs for.

– Jeg har ikke noget respekt for dem der. Det er ikke fans i mit hoved. Det er, som om de tror, at vi gør det her med vilje, og at vi gerne vil have, at de skal stå og råbe og skrige af os.

– Jeg gider ikke engang at sætte ord på det. Det er sgu deres problem. De hører ikke til herinde efter min mening, siger Nicklas Helenius til Viaplay.

Angriberen anerkender, at fansene gerne må have frustrationer, men de skal også være berettigede, hvilket de var, efter de senest blev kørt ud af kunstgræsset på hans tidligere hjemmebane.

– Det er helt fair, at de buher af os nede i Silkeborg, det er en del af fodbold at blive buhet af. De vil det også så meget, vi vil det lige så meget, jeg kan ikke sige noget om fansenes indsats, den er outstanding, de fortjener mere, vi vil gerne give dem de sejre, vi arbejder stenhårdt på det, og mere kan vi ikke gøre.

– Det var ikke i orden nede i Silkeborg, der var det ikke den rigtige attitude, jeg synes, den var der i dag. Fejlene kostede desværre, der er ikke noget, vi hellere vil, end at redde den her klub og skabe en god historie for denne sæson i Superligaen.

– Der er fem kampe endnu, og vi er fortsat foran, men der er ingen tvivl om, at vi har en sejr i 17 fodboldkampe, og vi skal finde en måde at gøre det på. Jeg synes, vi gjorde nogle ting i dag, som vi havde aftalt i løbet af ugen, der også skabte chancer i dag. Så skal vi som hold begynde at stoppe fejlene nede bagved, så vi kan holde et clean sheet, så skal vi nok vinde nogle fodboldkampe.

AaB er fortsat over stregen og kan i denne runde ikke indhentes bagfra af Vejle og Lyngby, der mandag møder Silkeborg og Viborg.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘Det er et angreb på FCK’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Australien – Egypten

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Laudrup stopper på TV 2



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig