Fyresedlerne står i kø i den tyske traditionsklub Schalke 04.
Lørdag formiddag er tre topfigurer i klubbens sportslige afdeling blevet smidt på porten. Sportsdirektør Marc Wilmots, cheftræner Karel Geraerts og assistenttræner Tim Smolders har alle fået sparket.
Det sker på bagkant af, at den underpræsterende storklub fredag kollapsede fuldstændig i en kamp i Tysklands næstbedste fodboldrække.
Schalke førte 3-0 hjemme over Darmstadt, men endte med at tabe 3-5 til de indtil da sejrsløse gæster. Inden weekenden er omme, risikerer Schalke at være røget under nedrykningsstregen.
– Bestyrelsens beslutning om ikke at fortsætte rejsen med Karel Geraerts handler ikke alene om resultatet mod Darmstadt, men er konsekvensen af en negativ udvikling over de seneste uger.
– Taktisk og fodboldmæssigt har vi ikke taget de nødvendige skridt frem, og det har de enkelte spillere heller ikke. Som følge deraf er vi havnet i bunden, siger Schalke-direktør Matthias Tillmann om trænerfyringen.
Belgiske Karel Geraerts nåede næsten et år i jobbet.
Schalke står nu foran at skifte cheftræner for 12. gang de seneste fire år.
I samme periode har klubben også forsøgt sig med tre forskellige sportsdirektører. Marc Wilmots blev ansat på posten i januar, men klubbens tidligere storspiller fik kort snor.
– Vi har i de seneste uger indset, at vi har forskellige opfattelser af, hvordan retningen i Schalke skal være. Det er helt essentielt, at bestyrelsen og direktionen trækker i samme retning, og det har ikke været tilfældet her, siger klubdirektøren, som i lidt pænere vendinger takker Wilmots for sit bidrag.
– Marc er en legende i Schalke, og han vil altid være velkommen her, tilføjer direktøren.
I 2021 rykkede klubben ud af Bundesligaen efter 30 år i den bedste række. Tilbage i maj flirtede klubben med en nedrykning til den tredjebedste række, men klarede frisag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT