Fyresedlerne står i kø i den tyske traditionsklub Schalke 04.
Lørdag formiddag er tre topfigurer i klubbens sportslige afdeling blevet smidt på porten. Sportsdirektør Marc Wilmots, cheftræner Karel Geraerts og assistenttræner Tim Smolders har alle fået sparket.
Det sker på bagkant af, at den underpræsterende storklub fredag kollapsede fuldstændig i en kamp i Tysklands næstbedste fodboldrække.
Schalke førte 3-0 hjemme over Darmstadt, men endte med at tabe 3-5 til de indtil da sejrsløse gæster. Inden weekenden er omme, risikerer Schalke at være røget under nedrykningsstregen.
– Bestyrelsens beslutning om ikke at fortsætte rejsen med Karel Geraerts handler ikke alene om resultatet mod Darmstadt, men er konsekvensen af en negativ udvikling over de seneste uger.
– Taktisk og fodboldmæssigt har vi ikke taget de nødvendige skridt frem, og det har de enkelte spillere heller ikke. Som følge deraf er vi havnet i bunden, siger Schalke-direktør Matthias Tillmann om trænerfyringen.
Belgiske Karel Geraerts nåede næsten et år i jobbet.
Schalke står nu foran at skifte cheftræner for 12. gang de seneste fire år.
I samme periode har klubben også forsøgt sig med tre forskellige sportsdirektører. Marc Wilmots blev ansat på posten i januar, men klubbens tidligere storspiller fik kort snor.
– Vi har i de seneste uger indset, at vi har forskellige opfattelser af, hvordan retningen i Schalke skal være. Det er helt essentielt, at bestyrelsen og direktionen trækker i samme retning, og det har ikke været tilfældet her, siger klubdirektøren, som i lidt pænere vendinger takker Wilmots for sit bidrag.
– Marc er en legende i Schalke, og han vil altid være velkommen her, tilføjer direktøren.
I 2021 rykkede klubben ud af Bundesligaen efter 30 år i den bedste række. Tilbage i maj flirtede klubben med en nedrykning til den tredjebedste række, men klarede frisag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Belgien – Iran
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED