Fyresedlerne står i kø i den tyske traditionsklub Schalke 04.
Lørdag formiddag er tre topfigurer i klubbens sportslige afdeling blevet smidt på porten. Sportsdirektør Marc Wilmots, cheftræner Karel Geraerts og assistenttræner Tim Smolders har alle fået sparket.
Det sker på bagkant af, at den underpræsterende storklub fredag kollapsede fuldstændig i en kamp i Tysklands næstbedste fodboldrække.
Schalke førte 3-0 hjemme over Darmstadt, men endte med at tabe 3-5 til de indtil da sejrsløse gæster. Inden weekenden er omme, risikerer Schalke at være røget under nedrykningsstregen.
– Bestyrelsens beslutning om ikke at fortsætte rejsen med Karel Geraerts handler ikke alene om resultatet mod Darmstadt, men er konsekvensen af en negativ udvikling over de seneste uger.
– Taktisk og fodboldmæssigt har vi ikke taget de nødvendige skridt frem, og det har de enkelte spillere heller ikke. Som følge deraf er vi havnet i bunden, siger Schalke-direktør Matthias Tillmann om trænerfyringen.
Belgiske Karel Geraerts nåede næsten et år i jobbet.
Schalke står nu foran at skifte cheftræner for 12. gang de seneste fire år.
I samme periode har klubben også forsøgt sig med tre forskellige sportsdirektører. Marc Wilmots blev ansat på posten i januar, men klubbens tidligere storspiller fik kort snor.
– Vi har i de seneste uger indset, at vi har forskellige opfattelser af, hvordan retningen i Schalke skal være. Det er helt essentielt, at bestyrelsen og direktionen trækker i samme retning, og det har ikke været tilfældet her, siger klubdirektøren, som i lidt pænere vendinger takker Wilmots for sit bidrag.
– Marc er en legende i Schalke, og han vil altid være velkommen her, tilføjer direktøren.
I 2021 rykkede klubben ud af Bundesligaen efter 30 år i den bedste række. Tilbage i maj flirtede klubben med en nedrykning til den tredjebedste række, men klarede frisag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Eksperter raser: Hvad med Messi?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket