Færdig efter 30 år i træk i den bedste række

Den tyske traditionsklub Schalke 04 kan ikke længere redde livet i Tysklands fineste fodboldselskab.



Efter 30 sæsoner i træk i Tysklands bedste fodboldrække må den tidligere danskerklub Schalke 04 en tur ned i landets næstbedste række.

Det står klart, efter at klubben fra Gelsenkirschen tirsdag aften tabte med 0-1 på udebane mod Arminia Bielefeld.

Der resterer fortsat fire runder af denne sæsons Bundesliga, men afstanden op til den rigtige side af nedrykningsstregen er på 13 point. Dermed er nedrykningen en kendsgerning.

Ruhrklubben har blot vundet to ligakampe i indeværende ligasæson, og lagt sammen med sidste sæson nåede Schalke næsten et år uden en vundet ligakamp tidligere på sæsonen.

De to sejre tilsat syv uafgjorte kampe har efterladt holdet som solid bundprop med 13 point.

Mange danske fodboldfans husker nok især Schalke fra omkring årtusindskiftet, hvor den tidligere Brøndby- og landsholdsangriber Ebbe Sand var en af holdets store stjerner.

I sæsonen 2000/01 blev Sand bundesligatopscorer med 22 mål og havde sammen med holdkammeraterne nærmest hænderne på mesterskabspokalen.

En scoring dybt inde af Bayern München mod HSV sendte imidlertid titlen til Bayern, mens Schalke måtte trøste sig med en pokalsejr.

Så sent som i sæsonen 2017/18 blev klubben nummer to i Bundesligaen, men de seneste år er det gået ned ad bakke sportsligt.

De dalende sportslige resultater kulminerede altså i denne sæson, hvor klubben nu kun mangler fire kampe før en sommerferie, der slutter med en opstart i 2. Bundesliga.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vigtigt nyt for ‘AC’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Skotland – Marokko

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Viaplay med stor AGF-nyhed