Færdig efter 30 år i træk i den bedste række

Den tyske traditionsklub Schalke 04 kan ikke længere redde livet i Tysklands fineste fodboldselskab.



Efter 30 sæsoner i træk i Tysklands bedste fodboldrække må den tidligere danskerklub Schalke 04 en tur ned i landets næstbedste række.

Det står klart, efter at klubben fra Gelsenkirschen tirsdag aften tabte med 0-1 på udebane mod Arminia Bielefeld.

Der resterer fortsat fire runder af denne sæsons Bundesliga, men afstanden op til den rigtige side af nedrykningsstregen er på 13 point. Dermed er nedrykningen en kendsgerning.

Ruhrklubben har blot vundet to ligakampe i indeværende ligasæson, og lagt sammen med sidste sæson nåede Schalke næsten et år uden en vundet ligakamp tidligere på sæsonen.

De to sejre tilsat syv uafgjorte kampe har efterladt holdet som solid bundprop med 13 point.

Mange danske fodboldfans husker nok især Schalke fra omkring årtusindskiftet, hvor den tidligere Brøndby- og landsholdsangriber Ebbe Sand var en af holdets store stjerner.

I sæsonen 2000/01 blev Sand bundesligatopscorer med 22 mål og havde sammen med holdkammeraterne nærmest hænderne på mesterskabspokalen.

En scoring dybt inde af Bayern München mod HSV sendte imidlertid titlen til Bayern, mens Schalke måtte trøste sig med en pokalsejr.

Så sent som i sæsonen 2017/18 blev klubben nummer to i Bundesligaen, men de seneste år er det gået ned ad bakke sportsligt.

De dalende sportslige resultater kulminerede altså i denne sæson, hvor klubben nu kun mangler fire kampe før en sommerferie, der slutter med en opstart i 2. Bundesliga.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

AaB spiller sig på førstepladsen

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

‘En trøstepræmie af en turnering’

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Tottenham-flop i stor transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Brøndby-boss teaser for transfer

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag