Italiens VM-topscorer Schillaci i 1990 er død

Italiensk fodbold har mistet sin topscorer fra VM på hjemmebane i 1990. Salvatore Schillaci er død.



Salvatore Schillaci, der blev topscorer for Italien ved fodbold-VM i 1990, er død. Han blev 59 år. Det skriver flere italienske medier – heriblandt La Gazzetta dello Sport og La Stampa.

Han led af tyktarmskræft og var blevet opereret to gange. Efter længere tids sygdom og kamp mod kræften døde Schillaci.

Salvatore "Toto" Schillaci er mest kendt for VM-slutrunden i Italien for 34 år siden. Her blev han topscorer for Italien med seks mål.

Inter, en af Schillacis tidligere klubber, hylder legenden på det sociale medie X.

– Han fik en hel nation til at drømme under de magiske aftener i Italien ved VM i 1990, skriver Inter.

Schillaci spillede også for Juventus i den bedste italienske række, og Torino-klubben har også sagt farvel til angriberen på sin hjemmeside.

– Vi blev straks forelskede i Toto. Han var så vidunderligt passioneret, og det viste sig i hver eneste kamp, han spillede, skriver Juventus.

I sæsonen op til VM i 1990 spillede han en fremragende sæson for Juventus, hvor han scorede 21 mål – heraf 15 alene i Serie A.

De mange mål blev belønnet med en VM-udtagelse, og her greb han chancen med flere vigtige scoringer. Italien tabte VM-semifinalen til Argentina efter en straffesparkskonkurrence.

Det endte med VM-bronze for Italien, der vandt over England på et mål af Schillaci på straffespark.

VM-eventyret blev dog ikke fulgt op af mere succes hos Juventus, og karrieren gik kun ned ad bakke derfra for Schillaci. I Inter nåede han aldrig op på samme niveau.

Karrieren bød derudover også på ophold i Messina, som solgte Schillaci til Juventus i 1989, samt japanske Jubilo Iwata, hvor han sluttede karrieren.

Schillaci blev født i Palermo og var gift to gange. Han efterlader sig børnene Jessica, Mattia og Nicole.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby tæt på denne keeper

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Chelsea henter back til 375 mio.

Brøndby med transferscoop?

Belgien – Senegal

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

England – DR Congo