Salvatore Schillaci, der blev topscorer for Italien ved fodbold-VM i 1990, er død. Han blev 59 år. Det skriver flere italienske medier – heriblandt La Gazzetta dello Sport og La Stampa.
Han led af tyktarmskræft og var blevet opereret to gange. Efter længere tids sygdom og kamp mod kræften døde Schillaci.
Salvatore "Toto" Schillaci er mest kendt for VM-slutrunden i Italien for 34 år siden. Her blev han topscorer for Italien med seks mål.
Inter, en af Schillacis tidligere klubber, hylder legenden på det sociale medie X.
– Han fik en hel nation til at drømme under de magiske aftener i Italien ved VM i 1990, skriver Inter.
Schillaci spillede også for Juventus i den bedste italienske række, og Torino-klubben har også sagt farvel til angriberen på sin hjemmeside.
– Vi blev straks forelskede i Toto. Han var så vidunderligt passioneret, og det viste sig i hver eneste kamp, han spillede, skriver Juventus.
I sæsonen op til VM i 1990 spillede han en fremragende sæson for Juventus, hvor han scorede 21 mål – heraf 15 alene i Serie A.
De mange mål blev belønnet med en VM-udtagelse, og her greb han chancen med flere vigtige scoringer. Italien tabte VM-semifinalen til Argentina efter en straffesparkskonkurrence.
Det endte med VM-bronze for Italien, der vandt over England på et mål af Schillaci på straffespark.
VM-eventyret blev dog ikke fulgt op af mere succes hos Juventus, og karrieren gik kun ned ad bakke derfra for Schillaci. I Inter nåede han aldrig op på samme niveau.
Karrieren bød derudover også på ophold i Messina, som solgte Schillaci til Juventus i 1989, samt japanske Jubilo Iwata, hvor han sluttede karrieren.
Schillaci blev født i Palermo og var gift to gange. Han efterlader sig børnene Jessica, Mattia og Nicole.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg