Schjelderup og FCN giver AGF en lærestreg

Det norske stortalent Andreas Schjelderup scorede hattrick for FCN, som bankede AGF med 7-2.



FC Nordsjælland og i særdeleshed stortalentet Andreas Schjelderup har for alvor fundet formen, og det gik mandag ud over AGF.

Med den 19-årige nordmand som tredobbelt målscorer vandt FCN med hele 7-2 og lever på den måde i bedste velgående i kampen om sølvtøj i Superligaen.

FCN er på fjerdepladsen og har ligesom FC København på tredjepladsen 49 point. Der er tre point op til FC Midtjylland og seks op til Brøndby på førstepladsen.

AGF var helt væk i mandagens opgør og er nu hægtet af topkampen. Fra femtepladsen har aarhusianerne 11 point op til FCN, som kom buldrende ud af omklædningsrummet i mandagens opgør.

Allerede efter 13 minutter scorede Martin Svensson et flot mål, da han på kanten af feltet fik bolden serveret af Andreas Schjelderup og krøllede den i mål ved fjerneste stolpe.

FCN faldt derefter lidt tilbage, og AGF udnyttede momentum små ti minutter efter føringsmålet. Gift Links skruede bolden ind i feltet, hvor notorisk målfarlige Patrick Mortensen steg op og dirigerede den i nettet.

Comebacket holdt dog ikke længe.

Bare fem minutter senere var FCN i front igen. Frederik Tingager fik ikke hældt bolden ordentligt ud af feltet efter et hjørnespark, så den havnede i stedet hos Ibrahim Osman, der scorede med et hårdt spark.

AGF-defensiven vaklede, og kort før pausefløjt indkasserede gæsterne igen et mål. Da Jeppe Tverskov satte hovedet på et hjørnespark, havnede bolden i mål efter at have ramt Jacob Andersen. Selvmål.

Andreas Schjelderup var med i meget for FCN, og lige efter pausen var han her, der og alle vegne. Først tilspillede han sig to store chancer, som han misbrugte, og efter 55 minutter var der bingo.

Det norske stortalent fik bolden på kanten af feltet og sparkede den resolut og overbevisende i nettet til 4-1.

Kort efter fremprovokerede han et straffespark, da han blev hægtet i feltet af Jacob Andersen, og så hamrede han selv kuglen i nettet.

Efter knap 70 minutter fuldendte Schjelderup sit hattrick, da han fik bolden uden for feltet, rundede sin direkte oppasser i en rasende fart og sparkede bolden mellem benene på AGF-keeperen.

Patrick Mortensen pyntede på tenniscifrene, da han igen efter knap 80 minutter satte pandebrasken på et indlæg, inden Conrad Harder i kampens afslutning hamrede bolden i nettet på et langskud.

/ritzau/





Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Real Madrid – Benfica

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Det er helt galt, Brøndby!

Storklub jagter Jacob Neestrup



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Flere ændringer på vej i FC København  

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Hylder Mads Hermansen

Oprykker henter FCK-emne

Deler godt Brøndby-nyt

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

‘Schmedes er under pres’

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Victor Froholdt bliver matchvinder

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Argentinske klubber strejker

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup