Schjelderup og FCN giver AGF en lærestreg

Det norske stortalent Andreas Schjelderup scorede hattrick for FCN, som bankede AGF med 7-2.



FC Nordsjælland og i særdeleshed stortalentet Andreas Schjelderup har for alvor fundet formen, og det gik mandag ud over AGF.

Med den 19-årige nordmand som tredobbelt målscorer vandt FCN med hele 7-2 og lever på den måde i bedste velgående i kampen om sølvtøj i Superligaen.

FCN er på fjerdepladsen og har ligesom FC København på tredjepladsen 49 point. Der er tre point op til FC Midtjylland og seks op til Brøndby på førstepladsen.

AGF var helt væk i mandagens opgør og er nu hægtet af topkampen. Fra femtepladsen har aarhusianerne 11 point op til FCN, som kom buldrende ud af omklædningsrummet i mandagens opgør.

Allerede efter 13 minutter scorede Martin Svensson et flot mål, da han på kanten af feltet fik bolden serveret af Andreas Schjelderup og krøllede den i mål ved fjerneste stolpe.

FCN faldt derefter lidt tilbage, og AGF udnyttede momentum små ti minutter efter føringsmålet. Gift Links skruede bolden ind i feltet, hvor notorisk målfarlige Patrick Mortensen steg op og dirigerede den i nettet.

Comebacket holdt dog ikke længe.

Bare fem minutter senere var FCN i front igen. Frederik Tingager fik ikke hældt bolden ordentligt ud af feltet efter et hjørnespark, så den havnede i stedet hos Ibrahim Osman, der scorede med et hårdt spark.

AGF-defensiven vaklede, og kort før pausefløjt indkasserede gæsterne igen et mål. Da Jeppe Tverskov satte hovedet på et hjørnespark, havnede bolden i mål efter at have ramt Jacob Andersen. Selvmål.

Andreas Schjelderup var med i meget for FCN, og lige efter pausen var han her, der og alle vegne. Først tilspillede han sig to store chancer, som han misbrugte, og efter 55 minutter var der bingo.

Det norske stortalent fik bolden på kanten af feltet og sparkede den resolut og overbevisende i nettet til 4-1.

Kort efter fremprovokerede han et straffespark, da han blev hægtet i feltet af Jacob Andersen, og så hamrede han selv kuglen i nettet.

Efter knap 70 minutter fuldendte Schjelderup sit hattrick, da han fik bolden uden for feltet, rundede sin direkte oppasser i en rasende fart og sparkede bolden mellem benene på AGF-keeperen.

Patrick Mortensen pyntede på tenniscifrene, da han igen efter knap 80 minutter satte pandebrasken på et indlæg, inden Conrad Harder i kampens afslutning hamrede bolden i nettet på et langskud.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Rekordtransfer?

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Spøjs spiller på besøg i Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Dyr dansk bomber til Everton?

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

FBI Boston fælder dansk rigmand

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Mere aktivitet på vej i FC København

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København