Schjelderup og FCN giver AGF en lærestreg

Det norske stortalent Andreas Schjelderup scorede hattrick for FCN, som bankede AGF med 7-2.



FC Nordsjælland og i særdeleshed stortalentet Andreas Schjelderup har for alvor fundet formen, og det gik mandag ud over AGF.

Med den 19-årige nordmand som tredobbelt målscorer vandt FCN med hele 7-2 og lever på den måde i bedste velgående i kampen om sølvtøj i Superligaen.

FCN er på fjerdepladsen og har ligesom FC København på tredjepladsen 49 point. Der er tre point op til FC Midtjylland og seks op til Brøndby på førstepladsen.

AGF var helt væk i mandagens opgør og er nu hægtet af topkampen. Fra femtepladsen har aarhusianerne 11 point op til FCN, som kom buldrende ud af omklædningsrummet i mandagens opgør.

Allerede efter 13 minutter scorede Martin Svensson et flot mål, da han på kanten af feltet fik bolden serveret af Andreas Schjelderup og krøllede den i mål ved fjerneste stolpe.

FCN faldt derefter lidt tilbage, og AGF udnyttede momentum små ti minutter efter føringsmålet. Gift Links skruede bolden ind i feltet, hvor notorisk målfarlige Patrick Mortensen steg op og dirigerede den i nettet.

Comebacket holdt dog ikke længe.

Bare fem minutter senere var FCN i front igen. Frederik Tingager fik ikke hældt bolden ordentligt ud af feltet efter et hjørnespark, så den havnede i stedet hos Ibrahim Osman, der scorede med et hårdt spark.

AGF-defensiven vaklede, og kort før pausefløjt indkasserede gæsterne igen et mål. Da Jeppe Tverskov satte hovedet på et hjørnespark, havnede bolden i mål efter at have ramt Jacob Andersen. Selvmål.

Andreas Schjelderup var med i meget for FCN, og lige efter pausen var han her, der og alle vegne. Først tilspillede han sig to store chancer, som han misbrugte, og efter 55 minutter var der bingo.

Det norske stortalent fik bolden på kanten af feltet og sparkede den resolut og overbevisende i nettet til 4-1.

Kort efter fremprovokerede han et straffespark, da han blev hægtet i feltet af Jacob Andersen, og så hamrede han selv kuglen i nettet.

Efter knap 70 minutter fuldendte Schjelderup sit hattrick, da han fik bolden uden for feltet, rundede sin direkte oppasser i en rasende fart og sparkede bolden mellem benene på AGF-keeperen.

Patrick Mortensen pyntede på tenniscifrene, da han igen efter knap 80 minutter satte pandebrasken på et indlæg, inden Conrad Harder i kampens afslutning hamrede bolden i nettet på et langskud.

/ritzau/



Rådførte sig hos Kamil Grabara

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Peter Schmeichel taget på sengen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk bomber med vildt mål i England

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Gigantisk nedslagtning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mohamed Daramy vender tilbage

Går langt ned i løn

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bach Bak i svime over Uhre

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen