Schjelderup og FCN giver AGF en lærestreg

Det norske stortalent Andreas Schjelderup scorede hattrick for FCN, som bankede AGF med 7-2.



FC Nordsjælland og i særdeleshed stortalentet Andreas Schjelderup har for alvor fundet formen, og det gik mandag ud over AGF.

Med den 19-årige nordmand som tredobbelt målscorer vandt FCN med hele 7-2 og lever på den måde i bedste velgående i kampen om sølvtøj i Superligaen.

FCN er på fjerdepladsen og har ligesom FC København på tredjepladsen 49 point. Der er tre point op til FC Midtjylland og seks op til Brøndby på førstepladsen.

AGF var helt væk i mandagens opgør og er nu hægtet af topkampen. Fra femtepladsen har aarhusianerne 11 point op til FCN, som kom buldrende ud af omklædningsrummet i mandagens opgør.

Allerede efter 13 minutter scorede Martin Svensson et flot mål, da han på kanten af feltet fik bolden serveret af Andreas Schjelderup og krøllede den i mål ved fjerneste stolpe.

FCN faldt derefter lidt tilbage, og AGF udnyttede momentum små ti minutter efter føringsmålet. Gift Links skruede bolden ind i feltet, hvor notorisk målfarlige Patrick Mortensen steg op og dirigerede den i nettet.

Comebacket holdt dog ikke længe.

Bare fem minutter senere var FCN i front igen. Frederik Tingager fik ikke hældt bolden ordentligt ud af feltet efter et hjørnespark, så den havnede i stedet hos Ibrahim Osman, der scorede med et hårdt spark.

AGF-defensiven vaklede, og kort før pausefløjt indkasserede gæsterne igen et mål. Da Jeppe Tverskov satte hovedet på et hjørnespark, havnede bolden i mål efter at have ramt Jacob Andersen. Selvmål.

Andreas Schjelderup var med i meget for FCN, og lige efter pausen var han her, der og alle vegne. Først tilspillede han sig to store chancer, som han misbrugte, og efter 55 minutter var der bingo.

Det norske stortalent fik bolden på kanten af feltet og sparkede den resolut og overbevisende i nettet til 4-1.

Kort efter fremprovokerede han et straffespark, da han blev hægtet i feltet af Jacob Andersen, og så hamrede han selv kuglen i nettet.

Efter knap 70 minutter fuldendte Schjelderup sit hattrick, da han fik bolden uden for feltet, rundede sin direkte oppasser i en rasende fart og sparkede bolden mellem benene på AGF-keeperen.

Patrick Mortensen pyntede på tenniscifrene, da han igen efter knap 80 minutter satte pandebrasken på et indlæg, inden Conrad Harder i kampens afslutning hamrede bolden i nettet på et langskud.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Kritik preller af på Arteta

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Langer ud efter trænerlegende

Køber engelsk klub

I chok over Manchester United

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Skræmmende Chido Obi-scener



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Det må for alt i verden ikke ske!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Nu er Dreyer historisk

Bo Henriksen lander TV-job

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Arne Slot dybt frustreret



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

631 millioner kroner

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

‘Han tisser isterninger’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid