FC Nordsjælland og i særdeleshed stortalentet Andreas Schjelderup har for alvor fundet formen, og det gik mandag ud over AGF.
Med den 19-årige nordmand som tredobbelt målscorer vandt FCN med hele 7-2 og lever på den måde i bedste velgående i kampen om sølvtøj i Superligaen.
FCN er på fjerdepladsen og har ligesom FC København på tredjepladsen 49 point. Der er tre point op til FC Midtjylland og seks op til Brøndby på førstepladsen.
AGF var helt væk i mandagens opgør og er nu hægtet af topkampen. Fra femtepladsen har aarhusianerne 11 point op til FCN, som kom buldrende ud af omklædningsrummet i mandagens opgør.
Allerede efter 13 minutter scorede Martin Svensson et flot mål, da han på kanten af feltet fik bolden serveret af Andreas Schjelderup og krøllede den i mål ved fjerneste stolpe.
FCN faldt derefter lidt tilbage, og AGF udnyttede momentum små ti minutter efter føringsmålet. Gift Links skruede bolden ind i feltet, hvor notorisk målfarlige Patrick Mortensen steg op og dirigerede den i nettet.
Comebacket holdt dog ikke længe.
Bare fem minutter senere var FCN i front igen. Frederik Tingager fik ikke hældt bolden ordentligt ud af feltet efter et hjørnespark, så den havnede i stedet hos Ibrahim Osman, der scorede med et hårdt spark.
AGF-defensiven vaklede, og kort før pausefløjt indkasserede gæsterne igen et mål. Da Jeppe Tverskov satte hovedet på et hjørnespark, havnede bolden i mål efter at have ramt Jacob Andersen. Selvmål.
Andreas Schjelderup var med i meget for FCN, og lige efter pausen var han her, der og alle vegne. Først tilspillede han sig to store chancer, som han misbrugte, og efter 55 minutter var der bingo.
Det norske stortalent fik bolden på kanten af feltet og sparkede den resolut og overbevisende i nettet til 4-1.
Kort efter fremprovokerede han et straffespark, da han blev hægtet i feltet af Jacob Andersen, og så hamrede han selv kuglen i nettet.
Efter knap 70 minutter fuldendte Schjelderup sit hattrick, da han fik bolden uden for feltet, rundede sin direkte oppasser i en rasende fart og sparkede bolden mellem benene på AGF-keeperen.
Patrick Mortensen pyntede på tenniscifrene, da han igen efter knap 80 minutter satte pandebrasken på et indlæg, inden Conrad Harder i kampens afslutning hamrede bolden i nettet på et langskud.
/ritzau/
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
TIPSBLADETS DOM
Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
TOPNYHED
Økonomisk bombe i ny aftale
INTERVIEW
Overvejede at sige op
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
INTERVIEW
Hylder FCK-stjerner: ‘Hjalp mig i en svær periode’
TOPNYHED
På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland
TOPNYHED
Brøndby-boss har aldrig set lignende
TOPNYHED
Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
Afviser Diant Ramaj-bombe
Afløser skadede landsholdsstjerner
Stor tro på tingene i AGF
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
Brøndby kan blive ramt af forbud
NYHEDER
Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
EKSKLUSIVT
Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’
HELT VILDT
Jakob Kehlet slagtes i udlandet
Her er de tre bedste akademier i Danmark
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
TOPNYHED
Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber
NYHEDER
Opdagede særlig detalje under Runes operation
NYHEDER
Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?
Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud
TOPNYHED
Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med
Mikkel Beckmann storroser Harry Kane
HELT VILDT
Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League
NYHEDER
Brøndby-profil træner ikke med
KARAKTERER
FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!
Dreyer kæmper med Messi om stor pris
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet
NYHEDER
Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?
Suveræn schweizer jagter helt vild bedrift
Amalie Dideriksen tager omnium-bronze
Dansk cykelstjerne tager VM-sølv
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund tæmmer Gedebukke
EKSKLUSIVT
Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv
NYHEDER
‘Alle har set de chokerende billeder’
NYHEDER
Dansk kæmpesejr – straffede dem kynisk
NYHEDER