(Tipsbladet i Brøndby)
Benjamin Schmedes blev kort før nytår annonceret som ny fodbolddirektør i Brøndby, og det blev dermed enden på en lang proces med at finde Carsten V. Jensens afløser i klubben fra Vestegnen.
Det tog faktisk hele tre måneder.
Sådan lyder det fra tyskeren selv, da han tirsdag for første gang mødte den danske presse og her fortalte, at han i oktober, november og december var i dialog med Brøndby om det nye job.
– Den første kontakt kom i oktober. To eller tre dage efter, at stillingen blev ledig, og derfra indgik vi i en konstruktiv proces, som varede indtil julen og næsten det nye år, siger Benjamin Schmedes, der også var i samtaler med GFH-ejer David Blitzer, inden han takkede ja til stillingen.
– Ja. Jeg snakkede med ejerne, og for mig var det også nødvendigt at snakke med alle fra ledelsen, fordi det var vigtigt at have det fulde billede. Du har ejerne, som er vigtige for klubben, men det er også vigtigt at snakke med de mennesker, som har arbejdet i klubben i lang tid, så jeg har også snakket med intenst med Jan Bech Andersen, forklarer han og fortsætter:
– For jeg var også nødt til at have en god fornemmelse af, hvad der sker på gulvet i klubben og ikke kun, hvad investorgruppen tænker. Det er i klubben, jeg skal arbejde, lyder det.
Undskyld
I den lange ansættelsesproces begyndte medierne, heriblandt Tipsbladet, i ugerne op til offentliggørelsen at fange Benjamin Schmedes for at høre ind til jobbet i Brøndby, men den 39-årige tysker svarede ikke hverken journalister eller andre mennesker, der var interesserede.
I dag undskylder han for, at han måtte holde på hemmeligheden og bevidst ikke svare på opkaldene.
– Først og fremmest undskyld for det. Det kan være uhøfligt ikke at svare telefonopkald og beskeder, det er ikke den måde, jeg vil være på, men for mig er professionalisme vigtigst, og det var derfor, at jeg ikke svarede på nogen opkald fra medier.
– Og nu er jeg her for at svare på alle jeres spørgsmål, siger han med et smil og tilføjer:
– Det begyndte at sprede sig, og der var folk, som syntes, at det var en stor udfordring, og andre sagde, jeg skulle tænke mig om endnu en gang, det er normalt, men jeg har altid holdt mig til mine egne analyser og taget beslutninger derfra, siger Benjamin Schmedes, der er yderst glad for at være landet i Brøndby.
– Jeg har fået et fantastisk indtryk af stedet. Jeg var her tidligt på året, da folk på kontoret ikke var tilbage fra ferie endnu, og jeg mødte alle første gang i går. Det var flot modtagelse, jeg kunne ikke bede om en bedre velkomst. For mig er Brøndby den største klub i Danmark, så derfor var det interessant for mig at komme hertil.
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
FC København-boss i smuttur
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
Steve Cooper giver ingen fribilletter
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
FCK-boss kan snart præsentere noget
NYHEDER