(Tipsbladet i Brøndby)
Benjamin Schmedes blev kort før nytår annonceret som ny fodbolddirektør i Brøndby, og det blev dermed enden på en lang proces med at finde Carsten V. Jensens afløser i klubben fra Vestegnen.
Det tog faktisk hele tre måneder.
Sådan lyder det fra tyskeren selv, da han tirsdag for første gang mødte den danske presse og her fortalte, at han i oktober, november og december var i dialog med Brøndby om det nye job.
– Den første kontakt kom i oktober. To eller tre dage efter, at stillingen blev ledig, og derfra indgik vi i en konstruktiv proces, som varede indtil julen og næsten det nye år, siger Benjamin Schmedes, der også var i samtaler med GFH-ejer David Blitzer, inden han takkede ja til stillingen.
– Ja. Jeg snakkede med ejerne, og for mig var det også nødvendigt at snakke med alle fra ledelsen, fordi det var vigtigt at have det fulde billede. Du har ejerne, som er vigtige for klubben, men det er også vigtigt at snakke med de mennesker, som har arbejdet i klubben i lang tid, så jeg har også snakket med intenst med Jan Bech Andersen, forklarer han og fortsætter:
– For jeg var også nødt til at have en god fornemmelse af, hvad der sker på gulvet i klubben og ikke kun, hvad investorgruppen tænker. Det er i klubben, jeg skal arbejde, lyder det.
Undskyld
I den lange ansættelsesproces begyndte medierne, heriblandt Tipsbladet, i ugerne op til offentliggørelsen at fange Benjamin Schmedes for at høre ind til jobbet i Brøndby, men den 39-årige tysker svarede ikke hverken journalister eller andre mennesker, der var interesserede.
I dag undskylder han for, at han måtte holde på hemmeligheden og bevidst ikke svare på opkaldene.
– Først og fremmest undskyld for det. Det kan være uhøfligt ikke at svare telefonopkald og beskeder, det er ikke den måde, jeg vil være på, men for mig er professionalisme vigtigst, og det var derfor, at jeg ikke svarede på nogen opkald fra medier.
– Og nu er jeg her for at svare på alle jeres spørgsmål, siger han med et smil og tilføjer:
– Det begyndte at sprede sig, og der var folk, som syntes, at det var en stor udfordring, og andre sagde, jeg skulle tænke mig om endnu en gang, det er normalt, men jeg har altid holdt mig til mine egne analyser og taget beslutninger derfra, siger Benjamin Schmedes, der er yderst glad for at være landet i Brøndby.
– Jeg har fået et fantastisk indtryk af stedet. Jeg var her tidligt på året, da folk på kontoret ikke var tilbage fra ferie endnu, og jeg mødte alle første gang i går. Det var flot modtagelse, jeg kunne ikke bede om en bedre velkomst. For mig er Brøndby den største klub i Danmark, så derfor var det interessant for mig at komme hertil.
LIVE
LIVE: Chok i dansk klub
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Højlund stjæler overskrifter
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
– Han fik et lortetilbud fra OB
OPTAKT
OB – FC Fredericia
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Jakob Poulsen med dyster melding
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW