(Tipsbladet i Brøndby)
Benjamin Schmedes blev kort før nytår annonceret som ny fodbolddirektør i Brøndby, og det blev dermed enden på en lang proces med at finde Carsten V. Jensens afløser i klubben fra Vestegnen.
Det tog faktisk hele tre måneder.
Sådan lyder det fra tyskeren selv, da han tirsdag for første gang mødte den danske presse og her fortalte, at han i oktober, november og december var i dialog med Brøndby om det nye job.
– Den første kontakt kom i oktober. To eller tre dage efter, at stillingen blev ledig, og derfra indgik vi i en konstruktiv proces, som varede indtil julen og næsten det nye år, siger Benjamin Schmedes, der også var i samtaler med GFH-ejer David Blitzer, inden han takkede ja til stillingen.
– Ja. Jeg snakkede med ejerne, og for mig var det også nødvendigt at snakke med alle fra ledelsen, fordi det var vigtigt at have det fulde billede. Du har ejerne, som er vigtige for klubben, men det er også vigtigt at snakke med de mennesker, som har arbejdet i klubben i lang tid, så jeg har også snakket med intenst med Jan Bech Andersen, forklarer han og fortsætter:
– For jeg var også nødt til at have en god fornemmelse af, hvad der sker på gulvet i klubben og ikke kun, hvad investorgruppen tænker. Det er i klubben, jeg skal arbejde, lyder det.
Undskyld
I den lange ansættelsesproces begyndte medierne, heriblandt Tipsbladet, i ugerne op til offentliggørelsen at fange Benjamin Schmedes for at høre ind til jobbet i Brøndby, men den 39-årige tysker svarede ikke hverken journalister eller andre mennesker, der var interesserede.
I dag undskylder han for, at han måtte holde på hemmeligheden og bevidst ikke svare på opkaldene.
– Først og fremmest undskyld for det. Det kan være uhøfligt ikke at svare telefonopkald og beskeder, det er ikke den måde, jeg vil være på, men for mig er professionalisme vigtigst, og det var derfor, at jeg ikke svarede på nogen opkald fra medier.
– Og nu er jeg her for at svare på alle jeres spørgsmål, siger han med et smil og tilføjer:
– Det begyndte at sprede sig, og der var folk, som syntes, at det var en stor udfordring, og andre sagde, jeg skulle tænke mig om endnu en gang, det er normalt, men jeg har altid holdt mig til mine egne analyser og taget beslutninger derfra, siger Benjamin Schmedes, der er yderst glad for at være landet i Brøndby.
– Jeg har fået et fantastisk indtryk af stedet. Jeg var her tidligt på året, da folk på kontoret ikke var tilbage fra ferie endnu, og jeg mødte alle første gang i går. Det var flot modtagelse, jeg kunne ikke bede om en bedre velkomst. For mig er Brøndby den største klub i Danmark, så derfor var det interessant for mig at komme hertil.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Sigter 32 personer for matchfixing
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
LIVE: FC Nordsjælland bekræfter transfer
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Riemer melder stjerne klar
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Kæmpe nyhed i udlandet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Av, FCK! Her er de værst af alle
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
I chok over Steve Cooper-historie
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!