Schmedes skulle holde på BIF-hemmelighed: Undskyld

Benjamin Schmedes fortæller, at han i tre måneder har været i kontakt med Brøndby om sit nye job som fodbolddirektør.



(Tipsbladet i Brøndby)

Benjamin Schmedes blev kort før nytår annonceret som ny fodbolddirektør i Brøndby, og det blev dermed enden på en lang proces med at finde Carsten V. Jensens afløser i klubben fra Vestegnen.

Det tog faktisk hele tre måneder.

Sådan lyder det fra tyskeren selv, da han tirsdag for første gang mødte den danske presse og her fortalte, at han i oktober, november og december var i dialog med Brøndby om det nye job.

– Den første kontakt kom i oktober. To eller tre dage efter, at stillingen blev ledig, og derfra indgik vi i en konstruktiv proces, som varede indtil julen og næsten det nye år, siger Benjamin Schmedes, der også var i samtaler med GFH-ejer David Blitzer, inden han takkede ja til stillingen.  

– Ja. Jeg snakkede med ejerne, og for mig var det også nødvendigt at snakke med alle fra ledelsen, fordi det var vigtigt at have det fulde billede. Du har ejerne, som er vigtige for klubben, men det er også vigtigt at snakke med de mennesker, som har arbejdet i klubben i lang tid, så jeg har også snakket med intenst med Jan Bech Andersen, forklarer han og fortsætter:  

– For jeg var også nødt til at have en god fornemmelse af, hvad der sker på gulvet i klubben og ikke kun, hvad investorgruppen tænker. Det er i klubben, jeg skal arbejde, lyder det.

Undskyld
I den lange ansættelsesproces begyndte medierne, heriblandt Tipsbladet, i ugerne op til offentliggørelsen at fange Benjamin Schmedes for at høre ind til jobbet i Brøndby, men den 39-årige tysker svarede ikke hverken journalister eller andre mennesker, der var interesserede.

I dag undskylder han for, at han måtte holde på hemmeligheden og bevidst ikke svare på opkaldene.

– Først og fremmest undskyld for det. Det kan være uhøfligt ikke at svare telefonopkald og beskeder, det er ikke den måde, jeg vil være på, men for mig er professionalisme vigtigst, og det var derfor, at jeg ikke svarede på nogen opkald fra medier.

– Og nu er jeg her for at svare på alle jeres spørgsmål, siger han med et smil og tilføjer:  

– Det begyndte at sprede sig, og der var folk, som syntes, at det var en stor udfordring, og andre sagde, jeg skulle tænke mig om endnu en gang, det er normalt, men jeg har altid holdt mig til mine egne analyser og taget beslutninger derfra, siger Benjamin Schmedes, der er yderst glad for at være landet i Brøndby.

– Jeg har fået et fantastisk indtryk af stedet. Jeg var her tidligt på året, da folk på kontoret ikke var tilbage fra ferie endnu, og jeg mødte alle første gang i går. Det var flot modtagelse, jeg kunne ikke bede om en bedre velkomst. For mig er Brøndby den største klub i Danmark, så derfor var det interessant for mig at komme hertil.





LIVE

LIVE: Han er tilbage mod FC København

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

De er tilbage i Superligaen

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Atletico Madrid interesseret i dansker

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte