Schmedes skulle holde på BIF-hemmelighed: Undskyld

Benjamin Schmedes fortæller, at han i tre måneder har været i kontakt med Brøndby om sit nye job som fodbolddirektør.



(Tipsbladet i Brøndby)

Benjamin Schmedes blev kort før nytår annonceret som ny fodbolddirektør i Brøndby, og det blev dermed enden på en lang proces med at finde Carsten V. Jensens afløser i klubben fra Vestegnen.

Det tog faktisk hele tre måneder.

Sådan lyder det fra tyskeren selv, da han tirsdag for første gang mødte den danske presse og her fortalte, at han i oktober, november og december var i dialog med Brøndby om det nye job.

– Den første kontakt kom i oktober. To eller tre dage efter, at stillingen blev ledig, og derfra indgik vi i en konstruktiv proces, som varede indtil julen og næsten det nye år, siger Benjamin Schmedes, der også var i samtaler med GFH-ejer David Blitzer, inden han takkede ja til stillingen.  

– Ja. Jeg snakkede med ejerne, og for mig var det også nødvendigt at snakke med alle fra ledelsen, fordi det var vigtigt at have det fulde billede. Du har ejerne, som er vigtige for klubben, men det er også vigtigt at snakke med de mennesker, som har arbejdet i klubben i lang tid, så jeg har også snakket med intenst med Jan Bech Andersen, forklarer han og fortsætter:  

– For jeg var også nødt til at have en god fornemmelse af, hvad der sker på gulvet i klubben og ikke kun, hvad investorgruppen tænker. Det er i klubben, jeg skal arbejde, lyder det.

Undskyld
I den lange ansættelsesproces begyndte medierne, heriblandt Tipsbladet, i ugerne op til offentliggørelsen at fange Benjamin Schmedes for at høre ind til jobbet i Brøndby, men den 39-årige tysker svarede ikke hverken journalister eller andre mennesker, der var interesserede.

I dag undskylder han for, at han måtte holde på hemmeligheden og bevidst ikke svare på opkaldene.

– Først og fremmest undskyld for det. Det kan være uhøfligt ikke at svare telefonopkald og beskeder, det er ikke den måde, jeg vil være på, men for mig er professionalisme vigtigst, og det var derfor, at jeg ikke svarede på nogen opkald fra medier.

– Og nu er jeg her for at svare på alle jeres spørgsmål, siger han med et smil og tilføjer:  

– Det begyndte at sprede sig, og der var folk, som syntes, at det var en stor udfordring, og andre sagde, jeg skulle tænke mig om endnu en gang, det er normalt, men jeg har altid holdt mig til mine egne analyser og taget beslutninger derfra, siger Benjamin Schmedes, der er yderst glad for at være landet i Brøndby.

– Jeg har fået et fantastisk indtryk af stedet. Jeg var her tidligt på året, da folk på kontoret ikke var tilbage fra ferie endnu, og jeg mødte alle første gang i går. Det var flot modtagelse, jeg kunne ikke bede om en bedre velkomst. For mig er Brøndby den største klub i Danmark, så derfor var det interessant for mig at komme hertil.





Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

FC København-handel er gået i hårdknude

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afvist af United

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Skandale! I har givet op, DBU

Hård AGF-afsked



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’



Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Kold krig i ni måneder

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

De viser Brøndby og FCM i Europa

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Afsløring: Horsens i millionhandel

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Afviser millionbud fra Superliga-klub

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Er han FCK’s Froholdt-afløser?



Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

– Det virker bare lidt mærkeligt

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’



Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer