(Tipsbladet i Brøndby)
Benjamin Schmedes blev kort før nytår annonceret som ny fodbolddirektør i Brøndby, og det blev dermed enden på en lang proces med at finde Carsten V. Jensens afløser i klubben fra Vestegnen.
Det tog faktisk hele tre måneder.
Sådan lyder det fra tyskeren selv, da han tirsdag for første gang mødte den danske presse og her fortalte, at han i oktober, november og december var i dialog med Brøndby om det nye job.
– Den første kontakt kom i oktober. To eller tre dage efter, at stillingen blev ledig, og derfra indgik vi i en konstruktiv proces, som varede indtil julen og næsten det nye år, siger Benjamin Schmedes, der også var i samtaler med GFH-ejer David Blitzer, inden han takkede ja til stillingen.
– Ja. Jeg snakkede med ejerne, og for mig var det også nødvendigt at snakke med alle fra ledelsen, fordi det var vigtigt at have det fulde billede. Du har ejerne, som er vigtige for klubben, men det er også vigtigt at snakke med de mennesker, som har arbejdet i klubben i lang tid, så jeg har også snakket med intenst med Jan Bech Andersen, forklarer han og fortsætter:
– For jeg var også nødt til at have en god fornemmelse af, hvad der sker på gulvet i klubben og ikke kun, hvad investorgruppen tænker. Det er i klubben, jeg skal arbejde, lyder det.
Undskyld
I den lange ansættelsesproces begyndte medierne, heriblandt Tipsbladet, i ugerne op til offentliggørelsen at fange Benjamin Schmedes for at høre ind til jobbet i Brøndby, men den 39-årige tysker svarede ikke hverken journalister eller andre mennesker, der var interesserede.
I dag undskylder han for, at han måtte holde på hemmeligheden og bevidst ikke svare på opkaldene.
– Først og fremmest undskyld for det. Det kan være uhøfligt ikke at svare telefonopkald og beskeder, det er ikke den måde, jeg vil være på, men for mig er professionalisme vigtigst, og det var derfor, at jeg ikke svarede på nogen opkald fra medier.
– Og nu er jeg her for at svare på alle jeres spørgsmål, siger han med et smil og tilføjer:
– Det begyndte at sprede sig, og der var folk, som syntes, at det var en stor udfordring, og andre sagde, jeg skulle tænke mig om endnu en gang, det er normalt, men jeg har altid holdt mig til mine egne analyser og taget beslutninger derfra, siger Benjamin Schmedes, der er yderst glad for at være landet i Brøndby.
– Jeg har fået et fantastisk indtryk af stedet. Jeg var her tidligt på året, da folk på kontoret ikke var tilbage fra ferie endnu, og jeg mødte alle første gang i går. Det var flot modtagelse, jeg kunne ikke bede om en bedre velkomst. For mig er Brøndby den største klub i Danmark, så derfor var det interessant for mig at komme hertil.
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
TIPSBLADETS DOM
Slår han ikke transferrekord er det en skandale
NYHEDER
– Det er skidt for spillernes helbred
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
TIPSBLADETS DOM
Alexander Zorniger chokerede i Farum
NYHEDER
Presset Prelec: Den er svær at sluge
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
Derfor vinder Brøndby ikke guld
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
HELT VILDT
Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
Kæmper mod uret
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
NYHEDER
Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
TOPNYHED
Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
HELT VILDT
Rystet over Tottenham: ‘De havde INGEN idé’
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Sorte Katte spiser Karameller
– Det er dovent
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
FC Barcelona vinder 3-1
TOPNYHED
Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
TOPNYHED
Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet
OPTAKT