(Tipsbladet i Brøndby)
Benjamin Schmedes blev kort før nytår annonceret som ny fodbolddirektør i Brøndby, og det blev dermed enden på en lang proces med at finde Carsten V. Jensens afløser i klubben fra Vestegnen.
Det tog faktisk hele tre måneder.
Sådan lyder det fra tyskeren selv, da han tirsdag for første gang mødte den danske presse og her fortalte, at han i oktober, november og december var i dialog med Brøndby om det nye job.
– Den første kontakt kom i oktober. To eller tre dage efter, at stillingen blev ledig, og derfra indgik vi i en konstruktiv proces, som varede indtil julen og næsten det nye år, siger Benjamin Schmedes, der også var i samtaler med GFH-ejer David Blitzer, inden han takkede ja til stillingen.
– Ja. Jeg snakkede med ejerne, og for mig var det også nødvendigt at snakke med alle fra ledelsen, fordi det var vigtigt at have det fulde billede. Du har ejerne, som er vigtige for klubben, men det er også vigtigt at snakke med de mennesker, som har arbejdet i klubben i lang tid, så jeg har også snakket med intenst med Jan Bech Andersen, forklarer han og fortsætter:
– For jeg var også nødt til at have en god fornemmelse af, hvad der sker på gulvet i klubben og ikke kun, hvad investorgruppen tænker. Det er i klubben, jeg skal arbejde, lyder det.
Undskyld
I den lange ansættelsesproces begyndte medierne, heriblandt Tipsbladet, i ugerne op til offentliggørelsen at fange Benjamin Schmedes for at høre ind til jobbet i Brøndby, men den 39-årige tysker svarede ikke hverken journalister eller andre mennesker, der var interesserede.
I dag undskylder han for, at han måtte holde på hemmeligheden og bevidst ikke svare på opkaldene.
– Først og fremmest undskyld for det. Det kan være uhøfligt ikke at svare telefonopkald og beskeder, det er ikke den måde, jeg vil være på, men for mig er professionalisme vigtigst, og det var derfor, at jeg ikke svarede på nogen opkald fra medier.
– Og nu er jeg her for at svare på alle jeres spørgsmål, siger han med et smil og tilføjer:
– Det begyndte at sprede sig, og der var folk, som syntes, at det var en stor udfordring, og andre sagde, jeg skulle tænke mig om endnu en gang, det er normalt, men jeg har altid holdt mig til mine egne analyser og taget beslutninger derfra, siger Benjamin Schmedes, der er yderst glad for at være landet i Brøndby.
– Jeg har fået et fantastisk indtryk af stedet. Jeg var her tidligt på året, da folk på kontoret ikke var tilbage fra ferie endnu, og jeg mødte alle første gang i går. Det var flot modtagelse, jeg kunne ikke bede om en bedre velkomst. For mig er Brøndby den største klub i Danmark, så derfor var det interessant for mig at komme hertil.

TransferLIVE: Går efter Marcus Rashford

Politiet frygter fanoptøjer til FCK-træningskamp

Young Lions spiser Jong Oranje

Genialt, Brøndby – køb da ham!

Attraktiv for Superliga-rival? ‘Det er da dejligt’

Så meget tjener Bo Henriksen i Mainz

Afsløring: Scoop i B.93 – tæt på landsholdsspiller

Wind skal på klubjagt: ‘Det er usandsynligt’

FCK-direktør: ‘Aftalen var stort set på plads’

Dansk EM-chok: Det er en joke!

Dansker scorer hattrick ved klub-VM

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Flashback til Danmark – Sverige ved EM i 2004

Afsløring: Superstjerne fortsætter i Superligaen

Afsløring: Kolding har fået millionbud på profil

De forhandler om Andreas Schjelderup

Tidligere FCK-profil til storklub?

Afsløring: Nice har synet William Bøving

Lyon anker tvangsnedrykning

Fem bud på Viborgs nye træner

Klubløs om en uge – Brøndby-boss bekræfter dialog

Afsløring: Belgisk klub byder på Anosike Ementa

Thomas Frank henter kæmpetalent for næsen af FCK

Afbryder forhandlingerne

Her skiller ny OB-profil sig ud

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

FC Barcelona har særlig plan med Roony Bardghji

Byder 525 millioner

Scorer forrygende løn i FC København

FC Nordsjælland vil hente profiler

Fætter Højben eller fodboldfaglig fornuft?

Færdig i FC Nordsjælland

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Færdig hos Brøndby IF

Superliga-klub jagter erstatning for bomber

Thomas Frank jagter engelsk landsholdsspiller

Bekræfter option

Mesterklub frister Højlund

Afsløring: Westerlo byder på stort OB-talent

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Bekræfter Brøndby-interesse

Vingegaard er kaptajn: Her er Vismas Tour-hold

Nu må danske klubber rekruttere 10-årige spillere

Lindstrøm tilbudt til danskerklub

Målfest i Charlotte

Brøndby jagter tysk forsvarsspiller

‘En maskine’: Brøndby-stjerner dybt imponeret

Vild Premier League-handel?

OB bekræfter transfer

Stjerne vil væk – nu indleder Man Utd dialog

Officielt: Grønbæk skifter til Genoa

Ny Superliga-stjerne? Han var et århundredetalent

OB henter tysk bomber

Afsløring: Albert Grønbæk er skiftet til Genoa

Crystal Palace skifter ejer