Schmeichel: Det var ikke som håbet

Stemningen i Nice var god, men danskeren havde håbet på sejr, da han søndag fik debut i målet i Sydfrankrig.



Kasper Schmeichel var ikke helt tilfreds med det sportslige resultat efter søndagens debut for Nice.

– Resultatet er ikke, som jeg havde håbet, men vi spillede godt i første halvleg. I anden halvleg ved vi, at vi skal spille bedre, lyder det fra målmanden i en udtalelse på klubbens hjemmeside.

Han debuterede søndag i den franske Ligue 1, da Nice hjemme spillede 1-1 mod Strasbourg.

Modtagelsen på stadion fejlede dog ingenting.

– Jeg fik en god modtagelse i en fantastisk stemning, siger målmanden.

Knap 25.000 fans var mødt op på stadion. Her havde Schmeichel et par stærke redninger undervejs.

– Det er mit job, og det er det, jeg skal gøre. En målmand skal skabe en base for holdets mulighed for at vinde kampen. Det var jeg ret god til i dag, men ikke god nok, siger målmanden.

Kort efter pausen blev Schmeichel nemlig passeret af den rutinerede angriber Kevin Gameiro, der loppede bolden over danskeren og udlignede.

I første halvleg havde Andy Delort bragt Nice foran 1-0 på et straffespark. Forinden havde Schmeichel vundet en duel med en helt blank Gameiro.

Nice skal allerede torsdag i aktion igen, når holdet møder Maccabi Tel Aviv i det første af to opgør om en plads i Conference Leagues gruppespil.

– Det er spændende. Europæisk fodbold er, hvad alle hold gerne vil opleve. Vi er ingen undtagelse. Vi vil gerne nå gruppespillet og gå langt i turneringen. Det bliver svært, men vi er klar, siger danskeren.

35-årige Schmeichel forlod for et par uger siden Leicester efter 11 år som førsteholdsmålmand i den engelske klub. Han nåede 479 kampe, hvilket gør ham til spilleren med tredjeflest kampe for Premier League-klubben.

Schmeichels landsholdskammerat Kasper Dolberg var igen fraværende for Nice. Siden han rev skulderen af led i Danmarks Nation Leauge-kamp mod Frankrig 3. juni, har han endnu ikke været i aktion.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit