Schmeichel risikerer at sidde ude på ny: Tvivlsom til Belgien-kamp

Kasper Schmeichel er sluppet nådigt fra uheld mod Island, men han kan endnu ikke klarmeldes til Belgien-kamp.



Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er i tydelig bedring efter søndagens uheld i landskampen mod Island.

Her fik Schmeichel et islandsk knæ eller lår i hovedet og måtte lade sig udskifte i pausen, men mandag kunne Schmeichel med fodboldstøvler i hånden gå ud på landsholdets træningsbane i Helsingør.

Det er dog fortsat usikkert, om målmanden bliver klar til onsdagens gruppefinale mod Belgien i Nations League. Det siger landstræner Kasper Hjulmand mandag klokken 12.30 forud for landsholdets træning.

– Så vidt jeg er orienteret, er han sluppet nådigt. Fra pausen i går, hvor han var groggy, og frem til nu er det kun gået fremad. Han havde ikke noget setback i nat, han sov godt, og han har det fint.

– Så han er med herude nu her for at få lidt frisk luft og træne en lille smule. Så må vi se tirsdag, om det bliver ved med at gå fremad.

– Som det er lige nu, er der i hvert fald en chance for, at han kan spille mod Belgien, siger Hjulmand.

Hvis der er den mindste tvivl om Schmeichels tilstand, må landstræneren i stedet ty til at bruge Frederik Rønnow mellem stængerne onsdag mod Belgien.

– Vi er selvfølgelig meget opmærksomme, for når man snakker om hoved- og nakkeskader, skal man selvfølgelig være 100 procent sikker på, at der ikke er noget som helst i vejen.

– Som det er lige nu, ser det fint ud med Kasper, men det er ikke helt sikkert, at han spiller mod Belgien, siger landstræneren.

/ritzau/






Norsk ekspert håner Danmark




LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Arbejder på Brøndby-exit



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frankrig – Marokko

Stor profil ude af Frankrig-brag

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg