Schmeichel risikerer at sidde ude på ny: Tvivlsom til Belgien-kamp

Kasper Schmeichel er sluppet nådigt fra uheld mod Island, men han kan endnu ikke klarmeldes til Belgien-kamp.



Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er i tydelig bedring efter søndagens uheld i landskampen mod Island.

Her fik Schmeichel et islandsk knæ eller lår i hovedet og måtte lade sig udskifte i pausen, men mandag kunne Schmeichel med fodboldstøvler i hånden gå ud på landsholdets træningsbane i Helsingør.

Det er dog fortsat usikkert, om målmanden bliver klar til onsdagens gruppefinale mod Belgien i Nations League. Det siger landstræner Kasper Hjulmand mandag klokken 12.30 forud for landsholdets træning.

– Så vidt jeg er orienteret, er han sluppet nådigt. Fra pausen i går, hvor han var groggy, og frem til nu er det kun gået fremad. Han havde ikke noget setback i nat, han sov godt, og han har det fint.

– Så han er med herude nu her for at få lidt frisk luft og træne en lille smule. Så må vi se tirsdag, om det bliver ved med at gå fremad.

– Som det er lige nu, er der i hvert fald en chance for, at han kan spille mod Belgien, siger Hjulmand.

Hvis der er den mindste tvivl om Schmeichels tilstand, må landstræneren i stedet ty til at bruge Frederik Rønnow mellem stængerne onsdag mod Belgien.

– Vi er selvfølgelig meget opmærksomme, for når man snakker om hoved- og nakkeskader, skal man selvfølgelig være 100 procent sikker på, at der ikke er noget som helst i vejen.

– Som det er lige nu, ser det fint ud med Kasper, men det er ikke helt sikkert, at han spiller mod Belgien, siger landstræneren.

/ritzau/





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Kortfest i Canada

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United