Schmeichel: Et stort tab for mig

Kasper Schmeichel overvejer tit at ringe til sin mangeårige ven og målmandsmentor, afdøde Lars Høgh.



Det er ikke bare et kommercielt stunt, at landsholdsmålmand Kasper Schmeichel i fredagens EM-kvalifikationskamp mod Nordirland spiller i en lyselilla målmandstrøje med nummer 22, næsten magen til den Lars Høgh bar under VM i 1986.

Den danske landsholdsmålmand savner sin gode ven, mentor og mangeårige målmandstræner på landsholdet, når Schmeichel møder ind i landsholdslejren – og når han har brug for et råd eller en tryg skulder. Høgh tabte kampen mod kræft i december 2021.

– Det har været svært for mig at være her uden Lars. Han var den eneste konstant, der har været, siden jeg kom på landsholdet.

– Siden han gik bort, har der været mange gange gennem gode og dårlige tider, hvor jeg har været tæt på at ringe til ham, fordi han normalt var den person, jeg talte ting igennem med, og hvis holdning jeg havde brug for at høre, siger Kasper Schmeichel torsdag på et pressemøde.

Lars Høgh var målmandstræner på landsholdet fra 2007 og frem til sin død, selv om han i sine sidste tre år omkring landsholdet opererede på et lavere blus.

Det er ikke kun Schmeichel, der savner den fynske humørbombe.

– Personligt er det et stort tab for mig, at han ikke er her, men han er også savnet i resten af truppen. Han fik en personlig relation med alle i truppen, han var ikke bare en målmandstræner, han var meget mere end det.

– Hans naturlige og menneskelige måde at omgås alle på kan man ikke bare erstatte, så han er savnet på rigtig mange måder, siger Schmeichel, mens landsholdsanfører Simon Kjær sidder ved siden af og nikker.

Det bliver kun i fredagens landskamp, at Schmeichel stiller op i Høghs gamle VM-nummer.

– Det er en engangsoplevelse, der også hænger sammen med den trøje, jeg spiller i. Det var en ikonisk trøje for Lars. Jeg tror ikke, at jeg nogensinde har spillet en landskamp i et andet trøjenummer end et, siger målmanden.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Stort drama: Brasilien er videre!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Frankrig – Sverige

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Tyskland – Paraguay