Schmeichel: Et stort tab for mig

Kasper Schmeichel overvejer tit at ringe til sin mangeårige ven og målmandsmentor, afdøde Lars Høgh.



Det er ikke bare et kommercielt stunt, at landsholdsmålmand Kasper Schmeichel i fredagens EM-kvalifikationskamp mod Nordirland spiller i en lyselilla målmandstrøje med nummer 22, næsten magen til den Lars Høgh bar under VM i 1986.

Den danske landsholdsmålmand savner sin gode ven, mentor og mangeårige målmandstræner på landsholdet, når Schmeichel møder ind i landsholdslejren – og når han har brug for et råd eller en tryg skulder. Høgh tabte kampen mod kræft i december 2021.

– Det har været svært for mig at være her uden Lars. Han var den eneste konstant, der har været, siden jeg kom på landsholdet.

– Siden han gik bort, har der været mange gange gennem gode og dårlige tider, hvor jeg har været tæt på at ringe til ham, fordi han normalt var den person, jeg talte ting igennem med, og hvis holdning jeg havde brug for at høre, siger Kasper Schmeichel torsdag på et pressemøde.

Lars Høgh var målmandstræner på landsholdet fra 2007 og frem til sin død, selv om han i sine sidste tre år omkring landsholdet opererede på et lavere blus.

Det er ikke kun Schmeichel, der savner den fynske humørbombe.

– Personligt er det et stort tab for mig, at han ikke er her, men han er også savnet i resten af truppen. Han fik en personlig relation med alle i truppen, han var ikke bare en målmandstræner, han var meget mere end det.

– Hans naturlige og menneskelige måde at omgås alle på kan man ikke bare erstatte, så han er savnet på rigtig mange måder, siger Schmeichel, mens landsholdsanfører Simon Kjær sidder ved siden af og nikker.

Det bliver kun i fredagens landskamp, at Schmeichel stiller op i Høghs gamle VM-nummer.

– Det er en engangsoplevelse, der også hænger sammen med den trøje, jeg spiller i. Det var en ikonisk trøje for Lars. Jeg tror ikke, at jeg nogensinde har spillet en landskamp i et andet trøjenummer end et, siger målmanden.

/ritzau/





LIVE

LIVE: ‘Han er en pestilens i presset’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Liverpool – Brentford

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Bayern München lurer på choktransfer

AGF kan ende med millionregning, men…

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpe røgslør af Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

FCK-træner roser Felix Beijmo

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’