Schmeichel: Et stort tab for mig

Kasper Schmeichel overvejer tit at ringe til sin mangeårige ven og målmandsmentor, afdøde Lars Høgh.



Det er ikke bare et kommercielt stunt, at landsholdsmålmand Kasper Schmeichel i fredagens EM-kvalifikationskamp mod Nordirland spiller i en lyselilla målmandstrøje med nummer 22, næsten magen til den Lars Høgh bar under VM i 1986.

Den danske landsholdsmålmand savner sin gode ven, mentor og mangeårige målmandstræner på landsholdet, når Schmeichel møder ind i landsholdslejren – og når han har brug for et råd eller en tryg skulder. Høgh tabte kampen mod kræft i december 2021.

– Det har været svært for mig at være her uden Lars. Han var den eneste konstant, der har været, siden jeg kom på landsholdet.

– Siden han gik bort, har der været mange gange gennem gode og dårlige tider, hvor jeg har været tæt på at ringe til ham, fordi han normalt var den person, jeg talte ting igennem med, og hvis holdning jeg havde brug for at høre, siger Kasper Schmeichel torsdag på et pressemøde.

Lars Høgh var målmandstræner på landsholdet fra 2007 og frem til sin død, selv om han i sine sidste tre år omkring landsholdet opererede på et lavere blus.

Det er ikke kun Schmeichel, der savner den fynske humørbombe.

– Personligt er det et stort tab for mig, at han ikke er her, men han er også savnet i resten af truppen. Han fik en personlig relation med alle i truppen, han var ikke bare en målmandstræner, han var meget mere end det.

– Hans naturlige og menneskelige måde at omgås alle på kan man ikke bare erstatte, så han er savnet på rigtig mange måder, siger Schmeichel, mens landsholdsanfører Simon Kjær sidder ved siden af og nikker.

Det bliver kun i fredagens landskamp, at Schmeichel stiller op i Høghs gamle VM-nummer.

– Det er en engangsoplevelse, der også hænger sammen med den trøje, jeg spiller i. Det var en ikonisk trøje for Lars. Jeg tror ikke, at jeg nogensinde har spillet en landskamp i et andet trøjenummer end et, siger målmanden.

/ritzau/





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Ecuador – Tyskland

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

I dialog om dansk bomber

Tunesien – Holland

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Afslører: FCK ringede aldrig

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Curaçao – Elfenbenskysten

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyrkiet – USA

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’