Det er ikke bare et kommercielt stunt, at landsholdsmålmand Kasper Schmeichel i fredagens EM-kvalifikationskamp mod Nordirland spiller i en lyselilla målmandstrøje med nummer 22, næsten magen til den Lars Høgh bar under VM i 1986.
Den danske landsholdsmålmand savner sin gode ven, mentor og mangeårige målmandstræner på landsholdet, når Schmeichel møder ind i landsholdslejren – og når han har brug for et råd eller en tryg skulder. Høgh tabte kampen mod kræft i december 2021.
– Det har været svært for mig at være her uden Lars. Han var den eneste konstant, der har været, siden jeg kom på landsholdet.
– Siden han gik bort, har der været mange gange gennem gode og dårlige tider, hvor jeg har været tæt på at ringe til ham, fordi han normalt var den person, jeg talte ting igennem med, og hvis holdning jeg havde brug for at høre, siger Kasper Schmeichel torsdag på et pressemøde.
Lars Høgh var målmandstræner på landsholdet fra 2007 og frem til sin død, selv om han i sine sidste tre år omkring landsholdet opererede på et lavere blus.
Det er ikke kun Schmeichel, der savner den fynske humørbombe.
– Personligt er det et stort tab for mig, at han ikke er her, men han er også savnet i resten af truppen. Han fik en personlig relation med alle i truppen, han var ikke bare en målmandstræner, han var meget mere end det.
– Hans naturlige og menneskelige måde at omgås alle på kan man ikke bare erstatte, så han er savnet på rigtig mange måder, siger Schmeichel, mens landsholdsanfører Simon Kjær sidder ved siden af og nikker.
Det bliver kun i fredagens landskamp, at Schmeichel stiller op i Høghs gamle VM-nummer.
– Det er en engangsoplevelse, der også hænger sammen med den trøje, jeg spiller i. Det var en ikonisk trøje for Lars. Jeg tror ikke, at jeg nogensinde har spillet en landskamp i et andet trøjenummer end et, siger målmanden.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Supercomputer: De vinder VM
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE