Schmeichel: Et stort tab for mig

Kasper Schmeichel overvejer tit at ringe til sin mangeårige ven og målmandsmentor, afdøde Lars Høgh.



Det er ikke bare et kommercielt stunt, at landsholdsmålmand Kasper Schmeichel i fredagens EM-kvalifikationskamp mod Nordirland spiller i en lyselilla målmandstrøje med nummer 22, næsten magen til den Lars Høgh bar under VM i 1986.

Den danske landsholdsmålmand savner sin gode ven, mentor og mangeårige målmandstræner på landsholdet, når Schmeichel møder ind i landsholdslejren – og når han har brug for et råd eller en tryg skulder. Høgh tabte kampen mod kræft i december 2021.

– Det har været svært for mig at være her uden Lars. Han var den eneste konstant, der har været, siden jeg kom på landsholdet.

– Siden han gik bort, har der været mange gange gennem gode og dårlige tider, hvor jeg har været tæt på at ringe til ham, fordi han normalt var den person, jeg talte ting igennem med, og hvis holdning jeg havde brug for at høre, siger Kasper Schmeichel torsdag på et pressemøde.

Lars Høgh var målmandstræner på landsholdet fra 2007 og frem til sin død, selv om han i sine sidste tre år omkring landsholdet opererede på et lavere blus.

Det er ikke kun Schmeichel, der savner den fynske humørbombe.

– Personligt er det et stort tab for mig, at han ikke er her, men han er også savnet i resten af truppen. Han fik en personlig relation med alle i truppen, han var ikke bare en målmandstræner, han var meget mere end det.

– Hans naturlige og menneskelige måde at omgås alle på kan man ikke bare erstatte, så han er savnet på rigtig mange måder, siger Schmeichel, mens landsholdsanfører Simon Kjær sidder ved siden af og nikker.

Det bliver kun i fredagens landskamp, at Schmeichel stiller op i Høghs gamle VM-nummer.

– Det er en engangsoplevelse, der også hænger sammen med den trøje, jeg spiller i. Det var en ikonisk trøje for Lars. Jeg tror ikke, at jeg nogensinde har spillet en landskamp i et andet trøjenummer end et, siger målmanden.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Har budt en milliard

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Bayern München på plads til Superliga-brag

Vil lokke superstjerne med monsterløn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Gaveregn over FC Midtjylland

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen