Scholz roser opgøret mod AGF: Det var en fantastisk kamp

Der var knald på, da AGF var på besøg i Herning.



FC Midtjylland lignede et hold, der var godt på vej mod en sejr, da de scorede til 3-1 mod AGF. Men med en vanvittig slutspurt af aarhusianerne endte det med en sejr på 4-3 til AGF, hvor det sidste mål gik ind dybt inde i overtiden.

Her var det Alexander Scholz, som havde foden på, men han var ganske positiv i et interview med Canal 9 umiddelbart efter kampen.

– Det var en fantastisk fodboldkamp. Først den ene vej og så den anden vej, og så ender det med at gå deres vej til sidst. 3-3 havde også været fint, men det er de små marginaler. Der bliver scoret en masse dumme, mærkelige, nemme og kludrede mål i dag. Sådan endte det også sidst mod dem, siger han og fortsætter:

– Vi er foran 3-1 på hjemmebane,og jeg ved ikke, hvor mange minutter, der er tilbage. Men nok til at den skal vi lukke. De scorer fire mål mod os og de scorede tre sidst. Det er ikke godt fra vores side, og det viser lidt, at de rammer os på noget, hvor vi ikke har formået at svare igen. Jeg er lidt forbløffet over, hvor let de kommer til målene, lyder det fra Alexander Scholz.

Endvidere er der en god grund til, at Scholz hurtigt virker til, at han er videre fra kampen og har fokus på den næste.

– Jeg har prøvet at tabe før og rette en bold ind i sidste sekund, hvor den er gået ind. Der er bare at sige tillykke til AGF og så er vi klar til en ny kamp i næste uge, fortæller Scholz.

Den næste kamp er mod FC København på udebane.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Brøndby IF – AGF

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Randers FC – OB

Silkeborg IF – FC København

Daniel Wass stopper karrieren om et år

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Magiske Messi slår til igen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Ruben Amorim favorit til dette job

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Iran kommer med krav før VM

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

Hjulmand og co. taber stort skridt