Schweiz og Wales deler i chancerig EM-dyst

Schweiz havde klart flest chancer for at tage sejren mod Wales i EM’s gruppe A, men kampen endte 1-1.



Fodboldherrerne fra Schweiz er nok dem, der er mest skuffet efter holdets første EM-kamp lørdag eftermiddag.

Schweizerne væltede sig i chancer, men måtte nøjes med 1-1 mod Wales på det olympiske stadion i Aserbajdsjans hovedstad, Baku.

Dermed er der et point til hvert hold i gruppe A, som toppes af Italien, der i fredagens EM-åbningskamp besejrede Tyrkiet.

Schweiz havde overtaget i hele første halvleg, men det var Wales, der stod for den første store chance i kampen.

Efter godt et kvarter kom Kieffer Moore først på en høj bold, men Yann Sommer i Schweiz-målet var dog forberedt på den ellers kvalificerede afslutning.

Fem minutter senere brændte det på i den modsatte ende. Fabian Schär løb fri af sin markering på et hjørnespark, og med et frækt skud med hælen styrede han bolden mod mål, men Kasper Schmeichels målmandskollega i Leicester Danny Ward diskede op med en flot redning.

Det skulle blot blive en af mange store redninger fra Ward i kampen.

Kort efter var det så Schweiz’ Haris Seferovic, der kom fri af sin markering, men sendte en god mulighed lige forbi stolpen. Seferovic fik flere fine tilbud, men kunne ikke finde målet på sine ellers hårde afslutninger.

Anden halvleg var blot få minutter gammel, da schweizerne endelig kom på måltavlen.

Breel Embolo fandt vej gennem det walisiske forsvar, men Ward i målet fandt endnu en feberredning frem. Keeperen kunne dog intet stille op på det efterfølgende hjørnespark, hvor Embolo headede bolden i mål.

Scoringen satte en dæmper på kampen. Schweiz lignede et hold, der var tilfredse med en 1-0-sejr og forsøgte at forsvare den hjem.

Den taktik fejlede dog. Med godt et kvarter tilbage af kampen dukkede Kieffer Moore igen op efter et frispark og headede på fornemste vis bolde i det lange målhjørne.

Det fik igen Schweiz til at vågne op og sætte fart i angrebsspillet. Det udmøntede sig i flere store chancer, og med fem minutter tilbage sendte Mario Gavranovic også bolden i mål. Angriberen var dog offside, og målet blev annulleret.

Wales var for alvor presset i bund til sidst, og kun endnu et par fænomenale redninger fra Ward sikrede det ene point til kontoen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Riemer reagerer på stor landsholdschok

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nedtur for Højlund og Napoli

Fyrer landstræner to måneder før VM

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Så brænder hele København ned’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Det drømmer alle om’

Helt vild med Brøndby-profil

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Steve Cooper storroser stjerne

Fik blackout på Brøndby Stadion

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det er aldrig sket før

Ringet op af Brøndby-træner

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Fifa kritiserer transportpriser under

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Her spiller Lasse Schöne i dag

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Mål i begge ender i Farum

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere