Konfiskerede FIFA-millioner sendes til Sydamerika

Domstol har konfiskeret en kvart milliard kroner hos to fodboldledere. De sendes nu til sydamerikansk forbund.



Fem år efter at den store korruptionsskandale blev oprullet i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), sker der nu nyt i sagen.

De schweiziske domstole meddeler onsdag, at man har overført et beløb på en kvart milliard kroner (36,6 millioner schweizerfranc) til Det Sydamerikanske Fodboldforbund (Conmebol).

Pengene er blevet konfiskeret hos to tidligere Conmebol-ledere, der mistænkes for at have udnyttet deres magtfulde positioner til at snyde forbundet for store indtægter.

Det drejer sig om den tidligere præsident Nicolas Leoz, der døde sidste år, og den tidligere generalsekretær Eduardo Deluca.

Nicolas Leoz var en overgang vicepræsident i Fifa, mens Eduardo Deluca sad i Fifas eksekutivkomité.

Duoen mistænkes for at have modtaget penge under bordet i forbindelse med salget af turneringer som Copa America og Copa Libertadores, der arrangeres af Conmebol.

– De har antageligt misbrugt deres positioner til skade for Conmebol og har ulovligt beriget sig selv og muligvis andre personer, lyder det fra den schweiziske rigsadvokat i en udtalelse.

De to ledere har ikke fået en dom endnu. Sagen mod Nicolas Leoz blev droppet, da han døde sidste år i august.

I september i år afbrød domstolen i Schweiz desuden sagen mod Eduardo Deluca, men det skyldtes, at der var en lignende sag i gang ved de argentinske domstole.

Det store beløb på en kvart milliard kroner er blevet ført tilbage til Conmebol i tre portioner. Den første del faldt i december 2019 – de to sidste portioner i september i år.

Den nuværende præsident for Conmebol, Alejandro Dominguez, betegner det på Twitter som en historisk bedrift, at pengene ad omveje er havnet i forbundets pengekasse.

/ritzau/AFP







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Raser: Det er latterligt!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

LIVE: Slutfløjt i Parken

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Spaniens premierminister forsvarer Yamal