1.-divisionsklubben Vendsyssel FF er kommet på udenlandske hænder.
Aktiemajoriteten i fodboldklubben fra Hjørring er således opkøbt af Core Sports Capital (CSC), der laver investeringer i fodboldbranchen og har hovedkvarter i den schweiziske by Zug syd for Zürich.
Det oplyser Vendsyssel FF i en pressemeddelelse.
Vendsyssel bliver den tredje klub i CSC-porteføljen. CSC ejer Clermont Foot 63 fra Frankrigs næstbedste række og SC Austria Lustenau fra den næstbedste østrigske række.
Selskabet satser på at opkøbe endnu en fodboldklub i de kommende måneder.
Læs også:Spændt Fredericia-træner: Den stærkeste 1. division nogensinde
Den nye ejers ambition er at få Vendsyssel i top-10 i dansk fodbold – hvilket oversat til tabelsprog vil sige, at vendelboerne skal være en fast del af Superligaen.
Det skal ske samtidig med, at klubben vil investere endnu mere i talentudvikling.
I købsaftalen er der indført en række punkter, der skal sikre, “at Vendsyssel fortsat drives ud fra de eksisterende værdier og med fokus på talentudvikling i Nordjylland.”
Der kan dog også komme udenlandske talenter til Hjørring. CSC har således samarbejdsaftaler med et akademi i Den Demokratiske Republik Congo og et akademi i Algeriet.
Forud for den kommende sæson i landets næstbedste række har Vendsyssel skiftet ud på trænerposten. EM-vinderen Johnny Mølby er erstattet med den tidligere AaB-assistenttræner Lasse Stensgaard.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Som følge af forhandlingerne om et opkøb af klubben var CSC med i rekrutteringsprocessen, da Vendsyssel skulle finde en ny cheftræner.
CSC er ejet af Ahmet Schaefer, der tidligere har været personlig assistent for den skandaleramte ekspræsident i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Sepp Blatter. Det var han i perioden marts 2008 til september 2011.
Schaefer overtager posten som bestyrelsesformand i Vendsyssel FF. Tidligere formand Jacob Andersen bliver i stedet næstformand.
I den øvrige CSC-ledelse finder man blandt andre Jerome Champagne, der stillede op til præsidentvalget, da Blatters afløser i Fifa skulle findes i 2016.
Vendsyssel FF bliver den ottende topklub i Danmark med en udenlandsk ejer. De øvrige syv er FC Midtjylland, FC Nordsjælland, Vejle Boldklub, HB Køge, Fremad Amager, Næstved Boldklub og FC Helsingør.
/ritzau/
Læs også:Godt nyt for SønderjyskE: Kaptajnen er tilbage efter alvorlig knæskade
Læs også:Celta Vigo bekræfter: Der ligger et bud på Pione Sisto
Læs også:Efter ny keeper-tilgang: SønderjyskE giver reserve løbepas
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
Slagter stjerner: Noget lort!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
NYHEDER
Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
