Godt nyt for SønderjyskE: Kaptajnen er tilbage efter alvorlig knæskade

Marc Pedersen er tilbage i fuld træning i SønderjyskE, og tidligere i denne uge spillede han i en intern testkamp. Fredag mod Silkeborg venter der flere minutter.



Han er en af Superligaens største fightere, men 31-årige Marc Pedersen har ikke kunnet bidrage på banen i over et år.

SønderjyskE-kaptajnen har været korsbåndsskadet, og det har altså taget mange måneder at blive klar igen.

Men det er Marc Pedersen nu. Endelig. Og forsvarsspilleren kan allerede fredag se frem til at spille kamp igen.

Det fortæller SønderjyskE’s cheftræner.

Læs også:Langtidsskadet SønderjyskE-spiller: Jeg var i tvivl, om jeg kunne løbe igen

– Det blæser positive vinde omkring Marc. Han har trænet fuldt med i alle træninger, og han spillede alle minutter i en intern testkamp. Planen er, at han spiller 45 minutter i morgen mod Silkeborg, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk og forklarer:

– Vi håber selvfølgelig på, at den positive udvikling, der har været på den korte bane, kan holde ved. Man kan jo se og mærke det, når han er med på banen.

Marc Pedersen er en stor leder, der kommunikerer og dirigerer på banen, og det er en spiller, som Glen Riddersholm glæder sig til at få gavn af. Indtil videre er det ikke meget, Riddersholm har haft ham til rådighed, fordi han altså ikke har spillet siden april 2019.

At forsvarsspilleren nu får en hel opstart sammen med holdet betyder, at der er tid og plads til at give ham de nødvendige minutter, så han også kan finde kampformen igen før den nye sæson i dansk fodbolds bedste række.

Stopperen var igennem tre operationer, før han begyndte at kunne se lys for enden af tunnelen. I juni var han så småt tilbage på træningsbanen og fortalte dengang til JydskeVestkysten om den svære kamp tilbage til træningsbanen:

– Jeg lå og var i tvivl, om jeg overhovedet kunne komme til at løbe igen, og nu er jeg endt med faktisk at kunne begynde at træne igen. Jeg har måske nok ikke så mange år tilbage at spille i, så de skal nydes fuldt ud.

SønderjyskE og Marc Pedersen indledte opstarten till den nye sæson i Superligaen mandag den 3. august. Holdet har foruden opgøret mod Silkeborg også programsat træningskampe mod FC Fredericia, FC København og Vendsyssel FF.

Den 11. september indleder SønderjyskE Superligaen med et opgør mod de forsvarende mestre FC Midtjylland.

Læs også:SønderjyskE valgte Dal Hende over prøvespiller: Så gav det lidt sig selv
Læs også:Medejer træner med i Lyngby: Det er uden tvivl min hjerteklub
Læs også:Efter ny keeper-tilgang: SønderjyskE giver reserve løbepas




Stort medie fremhæver FCM-flop


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Medie med dyster Dorgu-melding

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

‘Sur over Brøndby-transfer’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Stor skuffelse

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

– De lignede lort!

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller