Godt nyt for SønderjyskE: Kaptajnen er tilbage efter alvorlig knæskade

Marc Pedersen er tilbage i fuld træning i SønderjyskE, og tidligere i denne uge spillede han i en intern testkamp. Fredag mod Silkeborg venter der flere minutter.



Han er en af Superligaens største fightere, men 31-årige Marc Pedersen har ikke kunnet bidrage på banen i over et år.

SønderjyskE-kaptajnen har været korsbåndsskadet, og det har altså taget mange måneder at blive klar igen.

Men det er Marc Pedersen nu. Endelig. Og forsvarsspilleren kan allerede fredag se frem til at spille kamp igen.

Det fortæller SønderjyskE’s cheftræner.

Læs også:Langtidsskadet SønderjyskE-spiller: Jeg var i tvivl, om jeg kunne løbe igen

– Det blæser positive vinde omkring Marc. Han har trænet fuldt med i alle træninger, og han spillede alle minutter i en intern testkamp. Planen er, at han spiller 45 minutter i morgen mod Silkeborg, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk og forklarer:

– Vi håber selvfølgelig på, at den positive udvikling, der har været på den korte bane, kan holde ved. Man kan jo se og mærke det, når han er med på banen.

Marc Pedersen er en stor leder, der kommunikerer og dirigerer på banen, og det er en spiller, som Glen Riddersholm glæder sig til at få gavn af. Indtil videre er det ikke meget, Riddersholm har haft ham til rådighed, fordi han altså ikke har spillet siden april 2019.

At forsvarsspilleren nu får en hel opstart sammen med holdet betyder, at der er tid og plads til at give ham de nødvendige minutter, så han også kan finde kampformen igen før den nye sæson i dansk fodbolds bedste række.

Stopperen var igennem tre operationer, før han begyndte at kunne se lys for enden af tunnelen. I juni var han så småt tilbage på træningsbanen og fortalte dengang til JydskeVestkysten om den svære kamp tilbage til træningsbanen:

– Jeg lå og var i tvivl, om jeg overhovedet kunne komme til at løbe igen, og nu er jeg endt med faktisk at kunne begynde at træne igen. Jeg har måske nok ikke så mange år tilbage at spille i, så de skal nydes fuldt ud.

SønderjyskE og Marc Pedersen indledte opstarten till den nye sæson i Superligaen mandag den 3. august. Holdet har foruden opgøret mod Silkeborg også programsat træningskampe mod FC Fredericia, FC København og Vendsyssel FF.

Den 11. september indleder SønderjyskE Superligaen med et opgør mod de forsvarende mestre FC Midtjylland.

Læs også:SønderjyskE valgte Dal Hende over prøvespiller: Så gav det lidt sig selv
Læs også:Medejer træner med i Lyngby: Det er uden tvivl min hjerteklub
Læs også:Efter ny keeper-tilgang: SønderjyskE giver reserve løbepas


Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

– Det er fuldkommen meningsløst

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Viktor Claesson bliver i FC København

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Klubboss i angreb på FCK

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Voldsom Franculino-spådom

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Her sætter Vingegaard grænsen

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Steve Cooper skifter tre mand

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Spanske medier i ekstase

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’