Han er en af Superligaens største fightere, men 31-årige Marc Pedersen har ikke kunnet bidrage på banen i over et år.
SønderjyskE-kaptajnen har været korsbåndsskadet, og det har altså taget mange måneder at blive klar igen.
Men det er Marc Pedersen nu. Endelig. Og forsvarsspilleren kan allerede fredag se frem til at spille kamp igen.
Det fortæller SønderjyskE’s cheftræner.
Læs også:Langtidsskadet SønderjyskE-spiller: Jeg var i tvivl, om jeg kunne løbe igen
– Det blæser positive vinde omkring Marc. Han har trænet fuldt med i alle træninger, og han spillede alle minutter i en intern testkamp. Planen er, at han spiller 45 minutter i morgen mod Silkeborg, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk og forklarer:
– Vi håber selvfølgelig på, at den positive udvikling, der har været på den korte bane, kan holde ved. Man kan jo se og mærke det, når han er med på banen.
Marc Pedersen er en stor leder, der kommunikerer og dirigerer på banen, og det er en spiller, som Glen Riddersholm glæder sig til at få gavn af. Indtil videre er det ikke meget, Riddersholm har haft ham til rådighed, fordi han altså ikke har spillet siden april 2019.
At forsvarsspilleren nu får en hel opstart sammen med holdet betyder, at der er tid og plads til at give ham de nødvendige minutter, så han også kan finde kampformen igen før den nye sæson i dansk fodbolds bedste række.
Stopperen var igennem tre operationer, før han begyndte at kunne se lys for enden af tunnelen. I juni var han så småt tilbage på træningsbanen og fortalte dengang til JydskeVestkysten om den svære kamp tilbage til træningsbanen:
– Jeg lå og var i tvivl, om jeg overhovedet kunne komme til at løbe igen, og nu er jeg endt med faktisk at kunne begynde at træne igen. Jeg har måske nok ikke så mange år tilbage at spille i, så de skal nydes fuldt ud.
SønderjyskE og Marc Pedersen indledte opstarten till den nye sæson i Superligaen mandag den 3. august. Holdet har foruden opgøret mod Silkeborg også programsat træningskampe mod FC Fredericia, FC København og Vendsyssel FF.
Den 11. september indleder SønderjyskE Superligaen med et opgør mod de forsvarende mestre FC Midtjylland.
Læs også:SønderjyskE valgte Dal Hende over prøvespiller: Så gav det lidt sig selv
Læs også:Medejer træner med i Lyngby: Det er uden tvivl min hjerteklub
Læs også:Efter ny keeper-tilgang: SønderjyskE giver reserve løbepas
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
Rangerer AGF over Lech Poznan
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Ghana – Panama
EKSKLUSIVT
