Langtidsskadet SønderjyskE-spiller: Jeg var i tvivl, om jeg kunne løbe igen

Marc Pedersen har siddet ude i 14 måneder, men glæder sig over at være tilbage på træningsbanen og vil nyde karrierens sidste år til fulde.



14 måneder er der gået, siden Marc Pedersen senest var i aktion for SønderjyskE i Superligaen. Det var den 21. april 2019 mod AC Horsens, og i den kamp blev den hårdtslående stopper alvorligt knæskadet. Han er nu tilbage i træning, og i et interview med Jydske Vestkysten fortæller han om en skadeshelvedet.

Marc Pedersen er således blevet opereret tre gange i forbindelse med skaden, og især den sidste operation såede tvivl om, om han ville kunne vende tilbage på træningsbanen.

Efter en besked fra lægerne sænkede han endda sit mål til blot at kunne leve et normalt liv, fortæller han i interviewet. 

Men nu ser det dog ud til, at han kan fortsætte karrieren indenfor kridtstregerne inden længe. Forsvarsspilleren er nemlig tilbage på træningsbanen i SønderjyskE, og efter skadeshelvedet er det med et nyt perspektiv.

– Jeg lå og var i tvivl, om jeg overhovedet kunne komme til at løbe igen, og nu er jeg endt med faktisk at kunne begynde at træne igen. Jeg har måske nok ikke så mange år tilbage at spille i, så de skal nydes fuldt ud, siger Marc Pedersen til Jydske Vestkysten og tilføjer, at han gerne vil spille til han er 45 år.

Marc Pedersen er 30 år gammel og har kontraktudløb i SønderjyskE om halvandet år. Tidligere i karrieren har han spillet for Vejle Boldklub, Randers FC, Djurgården og FC Fredericia. 





Supercomputer: De rykker op i Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Medie peger på ny Liverpool-manager

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Arne Slot fyret af Liverpool

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Kan sikre millioner til AGF

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Mæhle kan hentes for spotpris

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Erik ten Hag jagter dansker