Scorer kæmpe jackpot på FCK-handel: “En smuk klub”

KV Mechelens sportsdirektør er yderst tilfreds med salget af Munashe Garananga til FC København, som løb med midtstopperen i konkurrence med blandt andre Borussia Mönchengladbach.



FC København har styrket defensiven med Munashe Garananga fra Zimbabwe, som har underskrevet en fire-årig kontrakt med de mangedobbelte danske mestre. Den 23-årige stopper er stødt til FCK's træningslejr i Østrig.

FC København har købt Munashe Garananga i KV Mechelen, hvor han blot nåede at tilbringe seks måneder. I januar hentede belgierne ham i FC Sheriff Tiraspol – i øvrigt som afløser for Jordi Vanlerberghe, der røg til Brøndby – og Garananga imponerede i en sådan grad i foråret, at han nu er blevet solgt til FCK efter blot 16 kampe for Mechelen.

KV Mechelens sportsdirektør Tim Matthys er glad for handlen med FC København og ikke mindst den udvikling, Munashe Garananga har gennemgået i den belgiske klub.

– Jeg er selvfølgelig trist over, at vi har mistet en fremragende spiller, men samtidig er jeg glad og stolt over, at vi har indgået en aftale med så stor en klub som FC København. Det er en smuk klub i Europa, og hvis jeg tager business-brillerne på, er jeg meget tilfreds, siger Tim Matthys til Tipsbladet.

Sportsdirektøren har da også al mulig grund til at smile hele vejen til banken.

FC København har købt Munashe Garananga for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner, og det er voldsomt mange penge for KV Mechelen, der er en relativt lille klub i belgisk fodbold.

– For Mechelen er det en rigtig stor handel. Vi er ikke den største klub i Belgien, men den belgiske liga er stærk, og den pris, vi har fået for "Gara", er god for os. Jeg købte ham for 400.000 euro (tre millioner kroner), så det har været en god forretning for os, siger sportsdirektøren.

Han er ikke overrasket over, at det kun blev til seks måneder i KV Mechelen for Munashe Garananga. 

– Jeg vidste med det samme, vi skrev kontrakt med ham, at han var skabt til noget større, og nu har han allerede taget skridtet efter seks måneder. Jeg er meget stolt af ham, siger Matthys og tilføjer, at bejlerne til Garananga stod i kø:

– Jeg var i kontakt med store klubber. Borussia Mönchengladbach var meget interesseret, og det samme var flere engelske klubber. Jeg synes, det er rigtigt set af "Gara" at tage til FC København og ikke springe et skridt i sin udvikling over.

– Hvis han var taget direkte til Premier League, ville han havne på bænken, og det er han ikke tjent med. Han ville tage et mellemskridt, og FCK er perfekt til det. Jeg kunne godt have solgt ham for flere penge til en Premier League-klub, men jeg tænker meget på, hvad der er det bedste for mine spillere.

Og hvad er det så for en spiller, FC København har skrevet kontrakt med?

– "Gara" er meget atletisk med masser af power. Han er stærk i duellerne, hovedstødsstærk, hurtig og virkelig god med bolden, så allround er han bare en virkelig dygtig forsvarsspiller. Der, hvor han skal forbedre sig, er i forhold til hans placeringsevner, og så tager han lidt for store chancer engang imellem, men det er normalt for en ung spiller. Han har en fremragende fysisk pakke. 

– Hvis han fortsætter sin udvikling, kan FC København sælge ham videre for rigtig mange penge om et år eller halvandet, lyder det fra Tim Matthys. 

Munashe Garananga har spillet tre landskampe for Zimbabwe. 






Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’




LIVE

LIVE: Brøndby-ejere afviser interview

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Brøndby IF – Sønderjyske

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han vinder Ballon d’Or!

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Helt vild med Brøndby-profil

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!