Scorer kæmpe jackpot på FCK-handel: “En smuk klub”

KV Mechelens sportsdirektør er yderst tilfreds med salget af Munashe Garananga til FC København, som løb med midtstopperen i konkurrence med blandt andre Borussia Mönchengladbach.



FC København har styrket defensiven med Munashe Garananga fra Zimbabwe, som har underskrevet en fire-årig kontrakt med de mangedobbelte danske mestre. Den 23-årige stopper er stødt til FCK's træningslejr i Østrig.

FC København har købt Munashe Garananga i KV Mechelen, hvor han blot nåede at tilbringe seks måneder. I januar hentede belgierne ham i FC Sheriff Tiraspol – i øvrigt som afløser for Jordi Vanlerberghe, der røg til Brøndby – og Garananga imponerede i en sådan grad i foråret, at han nu er blevet solgt til FCK efter blot 16 kampe for Mechelen.

KV Mechelens sportsdirektør Tim Matthys er glad for handlen med FC København og ikke mindst den udvikling, Munashe Garananga har gennemgået i den belgiske klub.

– Jeg er selvfølgelig trist over, at vi har mistet en fremragende spiller, men samtidig er jeg glad og stolt over, at vi har indgået en aftale med så stor en klub som FC København. Det er en smuk klub i Europa, og hvis jeg tager business-brillerne på, er jeg meget tilfreds, siger Tim Matthys til Tipsbladet.

Sportsdirektøren har da også al mulig grund til at smile hele vejen til banken.

FC København har købt Munashe Garananga for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner, og det er voldsomt mange penge for KV Mechelen, der er en relativt lille klub i belgisk fodbold.

– For Mechelen er det en rigtig stor handel. Vi er ikke den største klub i Belgien, men den belgiske liga er stærk, og den pris, vi har fået for "Gara", er god for os. Jeg købte ham for 400.000 euro (tre millioner kroner), så det har været en god forretning for os, siger sportsdirektøren.

Han er ikke overrasket over, at det kun blev til seks måneder i KV Mechelen for Munashe Garananga. 

– Jeg vidste med det samme, vi skrev kontrakt med ham, at han var skabt til noget større, og nu har han allerede taget skridtet efter seks måneder. Jeg er meget stolt af ham, siger Matthys og tilføjer, at bejlerne til Garananga stod i kø:

– Jeg var i kontakt med store klubber. Borussia Mönchengladbach var meget interesseret, og det samme var flere engelske klubber. Jeg synes, det er rigtigt set af "Gara" at tage til FC København og ikke springe et skridt i sin udvikling over.

– Hvis han var taget direkte til Premier League, ville han havne på bænken, og det er han ikke tjent med. Han ville tage et mellemskridt, og FCK er perfekt til det. Jeg kunne godt have solgt ham for flere penge til en Premier League-klub, men jeg tænker meget på, hvad der er det bedste for mine spillere.

Og hvad er det så for en spiller, FC København har skrevet kontrakt med?

– "Gara" er meget atletisk med masser af power. Han er stærk i duellerne, hovedstødsstærk, hurtig og virkelig god med bolden, så allround er han bare en virkelig dygtig forsvarsspiller. Der, hvor han skal forbedre sig, er i forhold til hans placeringsevner, og så tager han lidt for store chancer engang imellem, men det er normalt for en ung spiller. Han har en fremragende fysisk pakke. 

– Hvis han fortsætter sin udvikling, kan FC København sælge ham videre for rigtig mange penge om et år eller halvandet, lyder det fra Tim Matthys. 

Munashe Garananga har spillet tre landskampe for Zimbabwe. 





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Kontant transfermelding fra FCK

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Medie: Betaler 11 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Henter Kamil Wilczek

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

LIVE: FCK taber i Barcelona

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Vil væk fra Brøndby

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

West Ham forventer Hermansen-skifte

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

AaB-angriber på vej til Serie A

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Nørgaard kommenterer exitrygte

Engelsk dominans i toppen af Champions League

– Et kanon sted for ham

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Ingen kontakt med AGF

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?