FC København har styrket defensiven med Munashe Garananga fra Zimbabwe, som har underskrevet en fire-årig kontrakt med de mangedobbelte danske mestre. Den 23-årige stopper er stødt til FCK's træningslejr i Østrig.
FC København har købt Munashe Garananga i KV Mechelen, hvor han blot nåede at tilbringe seks måneder. I januar hentede belgierne ham i FC Sheriff Tiraspol – i øvrigt som afløser for Jordi Vanlerberghe, der røg til Brøndby – og Garananga imponerede i en sådan grad i foråret, at han nu er blevet solgt til FCK efter blot 16 kampe for Mechelen.
KV Mechelens sportsdirektør Tim Matthys er glad for handlen med FC København og ikke mindst den udvikling, Munashe Garananga har gennemgået i den belgiske klub.
– Jeg er selvfølgelig trist over, at vi har mistet en fremragende spiller, men samtidig er jeg glad og stolt over, at vi har indgået en aftale med så stor en klub som FC København. Det er en smuk klub i Europa, og hvis jeg tager business-brillerne på, er jeg meget tilfreds, siger Tim Matthys til Tipsbladet.
Sportsdirektøren har da også al mulig grund til at smile hele vejen til banken.
FC København har købt Munashe Garananga for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner, og det er voldsomt mange penge for KV Mechelen, der er en relativt lille klub i belgisk fodbold.
– For Mechelen er det en rigtig stor handel. Vi er ikke den største klub i Belgien, men den belgiske liga er stærk, og den pris, vi har fået for "Gara", er god for os. Jeg købte ham for 400.000 euro (tre millioner kroner), så det har været en god forretning for os, siger sportsdirektøren.
Han er ikke overrasket over, at det kun blev til seks måneder i KV Mechelen for Munashe Garananga.
– Jeg vidste med det samme, vi skrev kontrakt med ham, at han var skabt til noget større, og nu har han allerede taget skridtet efter seks måneder. Jeg er meget stolt af ham, siger Matthys og tilføjer, at bejlerne til Garananga stod i kø:
– Jeg var i kontakt med store klubber. Borussia Mönchengladbach var meget interesseret, og det samme var flere engelske klubber. Jeg synes, det er rigtigt set af "Gara" at tage til FC København og ikke springe et skridt i sin udvikling over.
– Hvis han var taget direkte til Premier League, ville han havne på bænken, og det er han ikke tjent med. Han ville tage et mellemskridt, og FCK er perfekt til det. Jeg kunne godt have solgt ham for flere penge til en Premier League-klub, men jeg tænker meget på, hvad der er det bedste for mine spillere.
Og hvad er det så for en spiller, FC København har skrevet kontrakt med?
– "Gara" er meget atletisk med masser af power. Han er stærk i duellerne, hovedstødsstærk, hurtig og virkelig god med bolden, så allround er han bare en virkelig dygtig forsvarsspiller. Der, hvor han skal forbedre sig, er i forhold til hans placeringsevner, og så tager han lidt for store chancer engang imellem, men det er normalt for en ung spiller. Han har en fremragende fysisk pakke.
– Hvis han fortsætter sin udvikling, kan FC København sælge ham videre for rigtig mange penge om et år eller halvandet, lyder det fra Tim Matthys.
Munashe Garananga har spillet tre landskampe for Zimbabwe.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne