FC København har styrket defensiven med Munashe Garananga fra Zimbabwe, som har underskrevet en fire-årig kontrakt med de mangedobbelte danske mestre. Den 23-årige stopper er stødt til FCK's træningslejr i Østrig.
FC København har købt Munashe Garananga i KV Mechelen, hvor han blot nåede at tilbringe seks måneder. I januar hentede belgierne ham i FC Sheriff Tiraspol – i øvrigt som afløser for Jordi Vanlerberghe, der røg til Brøndby – og Garananga imponerede i en sådan grad i foråret, at han nu er blevet solgt til FCK efter blot 16 kampe for Mechelen.
KV Mechelens sportsdirektør Tim Matthys er glad for handlen med FC København og ikke mindst den udvikling, Munashe Garananga har gennemgået i den belgiske klub.
– Jeg er selvfølgelig trist over, at vi har mistet en fremragende spiller, men samtidig er jeg glad og stolt over, at vi har indgået en aftale med så stor en klub som FC København. Det er en smuk klub i Europa, og hvis jeg tager business-brillerne på, er jeg meget tilfreds, siger Tim Matthys til Tipsbladet.
Sportsdirektøren har da også al mulig grund til at smile hele vejen til banken.
FC København har købt Munashe Garananga for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner, og det er voldsomt mange penge for KV Mechelen, der er en relativt lille klub i belgisk fodbold.
– For Mechelen er det en rigtig stor handel. Vi er ikke den største klub i Belgien, men den belgiske liga er stærk, og den pris, vi har fået for "Gara", er god for os. Jeg købte ham for 400.000 euro (tre millioner kroner), så det har været en god forretning for os, siger sportsdirektøren.
Han er ikke overrasket over, at det kun blev til seks måneder i KV Mechelen for Munashe Garananga.
– Jeg vidste med det samme, vi skrev kontrakt med ham, at han var skabt til noget større, og nu har han allerede taget skridtet efter seks måneder. Jeg er meget stolt af ham, siger Matthys og tilføjer, at bejlerne til Garananga stod i kø:
– Jeg var i kontakt med store klubber. Borussia Mönchengladbach var meget interesseret, og det samme var flere engelske klubber. Jeg synes, det er rigtigt set af "Gara" at tage til FC København og ikke springe et skridt i sin udvikling over.
– Hvis han var taget direkte til Premier League, ville han havne på bænken, og det er han ikke tjent med. Han ville tage et mellemskridt, og FCK er perfekt til det. Jeg kunne godt have solgt ham for flere penge til en Premier League-klub, men jeg tænker meget på, hvad der er det bedste for mine spillere.
Og hvad er det så for en spiller, FC København har skrevet kontrakt med?
– "Gara" er meget atletisk med masser af power. Han er stærk i duellerne, hovedstødsstærk, hurtig og virkelig god med bolden, så allround er han bare en virkelig dygtig forsvarsspiller. Der, hvor han skal forbedre sig, er i forhold til hans placeringsevner, og så tager han lidt for store chancer engang imellem, men det er normalt for en ung spiller. Han har en fremragende fysisk pakke.
– Hvis han fortsætter sin udvikling, kan FC København sælge ham videre for rigtig mange penge om et år eller halvandet, lyder det fra Tim Matthys.
Munashe Garananga har spillet tre landskampe for Zimbabwe.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
AGF køber dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE