Scorer kæmpe jackpot på FCK-handel: “En smuk klub”

KV Mechelens sportsdirektør er yderst tilfreds med salget af Munashe Garananga til FC København, som løb med midtstopperen i konkurrence med blandt andre Borussia Mönchengladbach.



FC København har styrket defensiven med Munashe Garananga fra Zimbabwe, som har underskrevet en fire-årig kontrakt med de mangedobbelte danske mestre. Den 23-årige stopper er stødt til FCK's træningslejr i Østrig.

FC København har købt Munashe Garananga i KV Mechelen, hvor han blot nåede at tilbringe seks måneder. I januar hentede belgierne ham i FC Sheriff Tiraspol – i øvrigt som afløser for Jordi Vanlerberghe, der røg til Brøndby – og Garananga imponerede i en sådan grad i foråret, at han nu er blevet solgt til FCK efter blot 16 kampe for Mechelen.

KV Mechelens sportsdirektør Tim Matthys er glad for handlen med FC København og ikke mindst den udvikling, Munashe Garananga har gennemgået i den belgiske klub.

– Jeg er selvfølgelig trist over, at vi har mistet en fremragende spiller, men samtidig er jeg glad og stolt over, at vi har indgået en aftale med så stor en klub som FC København. Det er en smuk klub i Europa, og hvis jeg tager business-brillerne på, er jeg meget tilfreds, siger Tim Matthys til Tipsbladet.

Sportsdirektøren har da også al mulig grund til at smile hele vejen til banken.

FC København har købt Munashe Garananga for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner, og det er voldsomt mange penge for KV Mechelen, der er en relativt lille klub i belgisk fodbold.

– For Mechelen er det en rigtig stor handel. Vi er ikke den største klub i Belgien, men den belgiske liga er stærk, og den pris, vi har fået for "Gara", er god for os. Jeg købte ham for 400.000 euro (tre millioner kroner), så det har været en god forretning for os, siger sportsdirektøren.

Han er ikke overrasket over, at det kun blev til seks måneder i KV Mechelen for Munashe Garananga. 

– Jeg vidste med det samme, vi skrev kontrakt med ham, at han var skabt til noget større, og nu har han allerede taget skridtet efter seks måneder. Jeg er meget stolt af ham, siger Matthys og tilføjer, at bejlerne til Garananga stod i kø:

– Jeg var i kontakt med store klubber. Borussia Mönchengladbach var meget interesseret, og det samme var flere engelske klubber. Jeg synes, det er rigtigt set af "Gara" at tage til FC København og ikke springe et skridt i sin udvikling over.

– Hvis han var taget direkte til Premier League, ville han havne på bænken, og det er han ikke tjent med. Han ville tage et mellemskridt, og FCK er perfekt til det. Jeg kunne godt have solgt ham for flere penge til en Premier League-klub, men jeg tænker meget på, hvad der er det bedste for mine spillere.

Og hvad er det så for en spiller, FC København har skrevet kontrakt med?

– "Gara" er meget atletisk med masser af power. Han er stærk i duellerne, hovedstødsstærk, hurtig og virkelig god med bolden, så allround er han bare en virkelig dygtig forsvarsspiller. Der, hvor han skal forbedre sig, er i forhold til hans placeringsevner, og så tager han lidt for store chancer engang imellem, men det er normalt for en ung spiller. Han har en fremragende fysisk pakke. 

– Hvis han fortsætter sin udvikling, kan FC København sælge ham videre for rigtig mange penge om et år eller halvandet, lyder det fra Tim Matthys. 

Munashe Garananga har spillet tre landskampe for Zimbabwe. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

FC Midtjylland er ude

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

John Stones tager sydpå



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er de også færdige i OB?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Tottenham-flop i stor transfer

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nærmer sig vild FCK-præstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener