Brøndby lurer i øjeblikket på at købe angriberen Anthony Ujah i norske Lillestrøm, som menes at kræve 15-16 millioner kroner for deres topscorer.
Den norske talentspejder Stig Torbjørnsen, der i øjeblikket arbejder for mesterklubben Rosenborg, anser den 20-årige nigerianer som en meget træfsikker angriber med potentiale til at spille i større ligaer end den norske.
Alligevel advarer han imod, at Brøndby skal hive alt for mange af pengene op af egen lomme.
– Ujah mangler måske lidt spilforståelse, og så har han haft et ujævnt forløb. Han spiller mange svage kampe. Han er for ustabil i forhold til den pris, som Brøndby skal give, siger Stig Torbjørnsen, som blandt andet var manden bag John Obi Mikels ophold i Tippeligaen inden afrejsen til Chelsea.
– Det er altid vanskeligt at spå om afrikanske spillere, for mange af dem har et ekstremt potentiale, men det er meget svært at vide, om de kan tage skridtet videre. Jeg synes personligt, at Anthony Ujah er lidt for dyr. Jeg kan ikke forstå, hvis Brøndby er klar til at bruge så mange penge på ham.
– Hvis det var Hoffenheim, en italiensk klub eller en anden større klub, der ville bruge to millioner euro på ham, ville jeg bedre kunne forstå, for de køber mange spillere i den kategori. Men at en mindre klub som Brøndby skal lægge så mange penge i Anthony Ujah, forstår jeg ikke helt. Han har lavet 13 mål i år, men Tippeligaen er svagere end nogensinde, tilføjer Stig Torbjørnsen over for Tipsbladet.
Læs hele historien om Anthony Ujah i Tipsbladet Update, som er på gaden nu. Du kan også spare turen til kiosken ved at købe e-avisen – klik her!
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC Fredericia – OB
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER