FC Midtjyllands 24-årige forward Ola Brynhildsen kæmper om Superliga-guld i sin første sæson i Superligaen, en sæson der samtidig er den Oslo-fødte spillers første sæson uden for norsk fodbold.
Brynhildsen scorede et mindeværdigt mål i Parken i efteråret, hvor han med en fodrap vending snød landsmanden Birger Meling godt og grundigt, og nordmanden har spillet flittigt i FC Midtjylland, siden han skiftede fra Molde kort før transferdeadline sidste sommer.
Brynhildsen var med i Norges EM-kvalifikationskampe for et år siden mod Georgien og Spanien, og spillede året inden med i et par træningskampe, ligesom han har siddet på bænken ved et andre lejligheder.
Fire A-landskampe er FC Midtjylland-spilleren noteret for, og det skulle gerne snart blive til flere, hvis det står til Ola Brynhildsen.
– Landsholdet er helt klart et mål for mig. Jeg er jo ikke tilfreds. Jeg har fået min debut, men jeg har nogle gode kammerater, der har fået flere kampe end mig. Så har gang i en intern duel der, siger Ola Brynhildsen til Tipsbladet.

Norges landstræner Ståle Solbakken kan bestemt ikke klage over udvalget af offensive spillere med Erling Haaland og Alexander Sørloth som de store profiler, Celta Vigos Jørgen Strand Larsen, Oscar Bobb (Manchester City) og den tidligere Sønderjyske-spiller Bård Finne som nogle af alternativerne.
Og så har Solbakken også plads i et par tidligere Stabæk-spillere, som Ola Brynhildsen brændende ønsker sig at matche i landsholdsstatistikken.
– Vi er tre styks. Det er tre gutter, jeg voksede op med, som nu er på landsholdet. Det er Hugo Vetlesen i Club Brugge og Kristian Thorstvedt fra Sassuolo. Kristian er vel på 25 kampe nu, men jeg og Hugo ligger og kæmper om næste plads, siger Ola Brynhildsen med et stort smil.
Thorstvedt og Brynhildsen er begge fra årgang 1999 og var i ungdomsafdelingen sammen i Stabæk, før Thorstvedt tog tilbage til Viking Stavanger og siden skiftede til Genk og Sassuolo.
Vetlesen tog fra Stabæk til Bodø/Glimt i 2020 samtidig med, at Brynhildsen tog til Molde.
Får en god snak med Solbakken
En god del af Fodbolddanmark var ved at falde ned af stolen, da Ståle Solbakken sidste september efter Brynhildsens skifte til FC Midtjylland udtalte, at det ikke var det rette skridt at tage i karrieren.
Efter Brynhildsens mening blev de citater taget ud af kontekst, og som han også forklarer Tipsbladet, har skiftet til Danmark efter hans vurdering været et skridt op.
– Jeg havde været i Molde i tre år, og det var på tide at prøve noget nyt, og jeg kan godt lide den danske liga. I Norge er det stort set sådan, at alle holdene parkerer bussen, når de mødte os i Molde og Bodø/Glimt. Her i Danmark har nærmest alle hold en chance, og jeg kan godt lide de her mere åbne kampe. Det passer også bedre til min stil.
Brynhildsen satser på at arbejde sig tilbage på landsholdet og tager sidste års opstandelse ganske roligt.
– Jeg har ikke snakket med ham om det endnu. Men han ved godt, hvad jeg mener om det, det har jeg sagt før, siger Ola Brynhildsen.
– Jeg må jo bare vise, at jeg gør det godt her, og så forsøge at komme tilbage på landsholdet. Og så kan vi tage en rigtig god snak om det, siger Ola Brynhildsen og ler.
Ola Brynhildsen kan spille foran og på kanten, og han har startet inde i ni af 12 Superliga-kampe siden skiftet fra Molde.
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
AVIS
Kan købes til spotpris
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
LIGE NU
Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
Reagerer på Ajax-historie
MEDIE
Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne
DAGENS SPILFORSLAG
Danskerklub i målrig kamp i Köln
NYHEDER