Se Paula Larrains favorithold

Paula Larrain er i modsætning til resten af sin familie Brøndby-fan. De andre i familien er FCK’ere. Læs hvorfor – klik her!



Per Bjerregaard fik hende i gang med spillet, men det blev nu mest som tilskuer, at Paula Larrains fodboldpassion fandt sin plads. I de helt unge dage sneg hun sig over til naboskolen for at kigge nærmere på den lokale legende Brian Laudrup, men i dag er det foran tv, at hun råber højt og lader følelserne råde – som hun har gjort i snart 30 år, mens helte som Paul Mariner og Ivan Zamorano er passeret forbi.

FAVORITHOLDET:

Schmeichel // Ramos, Agger, Beckenbauer, Maldini // Arnesen, Hoddle, Platini, C. Ronaldo // M. Laudrup // Zamorano.

– Zamorano var den første, jeg valgte, for selv om der var så mange angribere, jeg gerne ville have med, for eksempel Paolo Rossi, så skulle han med som en fremragende spiller og chilener.

– På midtbanen havde jeg store diskussioner med mig selv, om det skulle være Platini eller Zidane, men det blev den første, for Zidane mistede altså en del af stjernestøvet i sin sidste kamp.I forsvaret er Agger sikker med reference til Brøndby og de dage, hvor han sammen med Johan Elmander gjorde det til en fornøjelse af følge holdet. Spanien skal anerkendes for EM-triumfen, og der også skal være plads til en italiener.

– Jeg synes bare, at det på en eller anden måde ville være kættersk at sætte Dino Zoff på mål i stedet for Peter Schmeichel, der jo med rette blev kåret til Verdens Bedste flere gange, så derfor bliver holdet med Paolo Maldini på backen. Og så skal Johan Cruyff være træner.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Tango tæmmer vikinger 

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører Brøndbys transferplaner

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen

‘Det vil være en stor ting i FCK’