Se Paula Larrains favorithold

Paula Larrain er i modsætning til resten af sin familie Brøndby-fan. De andre i familien er FCK’ere. Læs hvorfor – klik her!



Per Bjerregaard fik hende i gang med spillet, men det blev nu mest som tilskuer, at Paula Larrains fodboldpassion fandt sin plads. I de helt unge dage sneg hun sig over til naboskolen for at kigge nærmere på den lokale legende Brian Laudrup, men i dag er det foran tv, at hun råber højt og lader følelserne råde – som hun har gjort i snart 30 år, mens helte som Paul Mariner og Ivan Zamorano er passeret forbi.

FAVORITHOLDET:

Schmeichel // Ramos, Agger, Beckenbauer, Maldini // Arnesen, Hoddle, Platini, C. Ronaldo // M. Laudrup // Zamorano.

– Zamorano var den første, jeg valgte, for selv om der var så mange angribere, jeg gerne ville have med, for eksempel Paolo Rossi, så skulle han med som en fremragende spiller og chilener.

– På midtbanen havde jeg store diskussioner med mig selv, om det skulle være Platini eller Zidane, men det blev den første, for Zidane mistede altså en del af stjernestøvet i sin sidste kamp.I forsvaret er Agger sikker med reference til Brøndby og de dage, hvor han sammen med Johan Elmander gjorde det til en fornøjelse af følge holdet. Spanien skal anerkendes for EM-triumfen, og der også skal være plads til en italiener.

– Jeg synes bare, at det på en eller anden måde ville være kættersk at sætte Dino Zoff på mål i stedet for Peter Schmeichel, der jo med rette blev kåret til Verdens Bedste flere gange, så derfor bliver holdet med Paolo Maldini på backen. Og så skal Johan Cruyff være træner.







LIVE

TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Jess Thorup fyret

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Benhård kritik af Danmark

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Vildt transferrygte skydes ned



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Uventet skifte?