Se Paula Larrains favorithold

Paula Larrain er i modsætning til resten af sin familie Brøndby-fan. De andre i familien er FCK’ere. Læs hvorfor – klik her!



Per Bjerregaard fik hende i gang med spillet, men det blev nu mest som tilskuer, at Paula Larrains fodboldpassion fandt sin plads. I de helt unge dage sneg hun sig over til naboskolen for at kigge nærmere på den lokale legende Brian Laudrup, men i dag er det foran tv, at hun råber højt og lader følelserne råde – som hun har gjort i snart 30 år, mens helte som Paul Mariner og Ivan Zamorano er passeret forbi.

FAVORITHOLDET:

Schmeichel // Ramos, Agger, Beckenbauer, Maldini // Arnesen, Hoddle, Platini, C. Ronaldo // M. Laudrup // Zamorano.

– Zamorano var den første, jeg valgte, for selv om der var så mange angribere, jeg gerne ville have med, for eksempel Paolo Rossi, så skulle han med som en fremragende spiller og chilener.

– På midtbanen havde jeg store diskussioner med mig selv, om det skulle være Platini eller Zidane, men det blev den første, for Zidane mistede altså en del af stjernestøvet i sin sidste kamp.I forsvaret er Agger sikker med reference til Brøndby og de dage, hvor han sammen med Johan Elmander gjorde det til en fornøjelse af følge holdet. Spanien skal anerkendes for EM-triumfen, og der også skal være plads til en italiener.

– Jeg synes bare, at det på en eller anden måde ville være kættersk at sætte Dino Zoff på mål i stedet for Peter Schmeichel, der jo med rette blev kåret til Verdens Bedste flere gange, så derfor bliver holdet med Paolo Maldini på backen. Og så skal Johan Cruyff være træner.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Han er færdig i Brøndby

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bayern München laver vildt comeback

Silkeborg IF – Randers FC



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC Fredericia – OB