Se Paula Larrains favorithold

Paula Larrain er i modsætning til resten af sin familie Brøndby-fan. De andre i familien er FCK’ere. Læs hvorfor – klik her!



Per Bjerregaard fik hende i gang med spillet, men det blev nu mest som tilskuer, at Paula Larrains fodboldpassion fandt sin plads. I de helt unge dage sneg hun sig over til naboskolen for at kigge nærmere på den lokale legende Brian Laudrup, men i dag er det foran tv, at hun råber højt og lader følelserne råde – som hun har gjort i snart 30 år, mens helte som Paul Mariner og Ivan Zamorano er passeret forbi.

FAVORITHOLDET:

Schmeichel // Ramos, Agger, Beckenbauer, Maldini // Arnesen, Hoddle, Platini, C. Ronaldo // M. Laudrup // Zamorano.

– Zamorano var den første, jeg valgte, for selv om der var så mange angribere, jeg gerne ville have med, for eksempel Paolo Rossi, så skulle han med som en fremragende spiller og chilener.

– På midtbanen havde jeg store diskussioner med mig selv, om det skulle være Platini eller Zidane, men det blev den første, for Zidane mistede altså en del af stjernestøvet i sin sidste kamp.I forsvaret er Agger sikker med reference til Brøndby og de dage, hvor han sammen med Johan Elmander gjorde det til en fornøjelse af følge holdet. Spanien skal anerkendes for EM-triumfen, og der også skal være plads til en italiener.

– Jeg synes bare, at det på en eller anden måde ville være kættersk at sætte Dino Zoff på mål i stedet for Peter Schmeichel, der jo med rette blev kåret til Verdens Bedste flere gange, så derfor bliver holdet med Paolo Maldini på backen. Og så skal Johan Cruyff være træner.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Danske klubber scorer millioner på VM

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Danskerne har stor tiltro til Norge



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident