Se Paula Larrains favorithold

Paula Larrain er i modsætning til resten af sin familie Brøndby-fan. De andre i familien er FCK’ere. Læs hvorfor – klik her!



Per Bjerregaard fik hende i gang med spillet, men det blev nu mest som tilskuer, at Paula Larrains fodboldpassion fandt sin plads. I de helt unge dage sneg hun sig over til naboskolen for at kigge nærmere på den lokale legende Brian Laudrup, men i dag er det foran tv, at hun råber højt og lader følelserne råde – som hun har gjort i snart 30 år, mens helte som Paul Mariner og Ivan Zamorano er passeret forbi.

FAVORITHOLDET:

Schmeichel // Ramos, Agger, Beckenbauer, Maldini // Arnesen, Hoddle, Platini, C. Ronaldo // M. Laudrup // Zamorano.

– Zamorano var den første, jeg valgte, for selv om der var så mange angribere, jeg gerne ville have med, for eksempel Paolo Rossi, så skulle han med som en fremragende spiller og chilener.

– På midtbanen havde jeg store diskussioner med mig selv, om det skulle være Platini eller Zidane, men det blev den første, for Zidane mistede altså en del af stjernestøvet i sin sidste kamp.I forsvaret er Agger sikker med reference til Brøndby og de dage, hvor han sammen med Johan Elmander gjorde det til en fornøjelse af følge holdet. Spanien skal anerkendes for EM-triumfen, og der også skal være plads til en italiener.

– Jeg synes bare, at det på en eller anden måde ville være kættersk at sætte Dino Zoff på mål i stedet for Peter Schmeichel, der jo med rette blev kåret til Verdens Bedste flere gange, så derfor bliver holdet med Paolo Maldini på backen. Og så skal Johan Cruyff være træner.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Værste i 16 år

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen